Ödenmeyen Kıdem ve İhbar Tazminatı

stajer66

Katkı Sunan Üye
işçi muhasebe bölümüne gelip hesabını kestirmek istediğini söylüyor. Bazen de biz çağırıp personelin hesabını kesiyoruz. işçinin hesabını kestikten sonra (sadece çalıştığı parayı ödedikten sonra kıdem ve ihbar ödemeden) işten ayrılma belgesi düzenliyoruz ve ibraname imzalatıyoruz. sanki kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı ödemiş gibi imzalatıyoruz. bunu muhasebeleştirmemiz gerekir mi gerekirse nasıl yapmamız gerekiyor. (cevabınızda sözleşmenin haklı yere fesh edilmiş veya edilmemiş olmasını lütfen dikkate almayınız)

teşekür ederim

Re: ödenmeyen kdem ve ihbar tazminatı

stajer66' Alıntı:
işçi muhasebe bölümüne gelip hesabını kestirmek istediğini söylüyor. Bazen de biz çağırıp personelin hesabını kesiyoruz. işçinin hesabını kestikten sonra (sadece çalıştığı parayı ödedikten sonra kıdem ve ihbar ödemeden) işten ayrılma belgesi düzenliyoruz ve ibraname imzalatıyoruz. sanki kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı ödemiş gibi imzalatıyoruz. bunu muhasebeleştirmemiz gerekir mi gerekirse nasıl yapmamız gerekiyor. (cevabınızda sözleşmenin haklı yere fesh edilmiş veya edilmemiş olmasını lütfen dikkate almayınız)

teşekür ederim
1.cisi İşçi kendi isteği ile çıkmasında bir sorun yok ilgili evrakları imzalatırsınız olay biter.
2.cisi işten işveren tarafından çıkarılan işçiye ödeme yapmadan yapmış gibi işlem yapılıp hatta nasıl olması gerektiğini sormanız gereksiz ve yakışıksız.

Re: ödenmeyen kdem ve ihbar tazminatı

Dinçer KUM' Alıntı:
stajer66' Alıntı:

teşekür ederim
1.cisi İşçi kendi isteği ile çıkmasında bir sorun yok ilgili evrakları imzalatırsınız olay biter.
2.cisi işten işveren tarafından çıkarılan işçiye ödeme yapmadan yapmış gibi işlem yapılıp hatta nasıl olması gerektiğini sormanız gereksiz ve yakışıksız.

İlave olarak;

-"cevabınızda sözleşmenin haklı yere fesh edilmiş veya edilmemiş olmasını lütfen dikkate almayınız" demenizde yanlış.

Eğer buradan bir görüş alacak iseniz doğrusunu alırsanız, yoksa ki sokaktan bir vatandaş Ahmet'i çevirip ona sorabilirsiniz.

(Kusura bakmayın, bu tür mantıklar hiç hoşuma gitmiyor.)

Kolay gelsin.

merhaba

arkadaşlar herhalde beni yanlış anlamışlar ki bana tepki gösteriyorlar ama durum öyle değil ben öyle yapmayı hiç istemiyorum zaten bu yüzden de yaptığım işten hiç zevk almıyorum ama ne yapıyım ekmek kapısı patrona desem ki abi bu işçiye kıdem tazminatı vermemiz gerekiyor patron dur birde başıma bunu çıkarma zaten maaşları zor ödüyorum der 2 saate öğüt verir ben sadece bu durumda yapmam gerekeni soruyorum. yoksa benim devletten vergi kaçırmak veya usulsüz işlem yapmak gibi bir niyetim yok sadece bu durumda ne yapmam gerektiğini soruyorum

teşekkür ederim

Arkadaşlar,

- Bir işçi sigortalı olarak çalışması gerekirken sigortalı yapılmaması,

- Bir işçi kıdem tazminatına hak kazandığı halde ona kıdem tazminatının ödenmemesi ve de ödenmiş gibi işçinin kandırılması.

Sizlerden ricam böyle soruları cevaplamayalım arkadaşlar.

Bu şekilde davrananlar kendi başının çaresine baksınlar.

Tepkim, bunun uygulayan kişilerden ziyade bunu yapan firmalaradır.