Haklı Fesih ile Ödenmeyen Kıdem ve İhbar Tazminatı

İyi günler.
bir önceki mesajımda işverenimin beni yıl sonundan bir gun once işten cıkarması durumunda benim hakettiğimi dusundugum ikramiyemi alamayacagımı öğrenmiştim.
İşverenim şu an da tam da benim dusundugumu yapıyor ya guzelce istifa et ya da disiplin kuruluna verip seni kovacagız ve ne kıdem ne ihbar ne ikramiye alabileceksin diyor. uzun zamandır istifa etmem içinde devamlı eleştiri , disiplin kurullarına cagırıp savunma almak , şirket içi mailler yoluyla devamlı azarlar sekilde hesap sormak maillere haklı cevaplar verdikten sonra olur boyle şeyler gozden kacmıs demekki diyerek omuz silkmek , iş için kullandıgımız arac gibi ekipmanları kısıtlamak , aracımız olmadıgından geciken işler için tekrar tekrar iş uzuyor bak gene alırım disipline tarzında mailler gondermek ve sonundada bir kaç gun içinde çıkısımı verip buna bahane olarakta ben seni defalarca maille uyardım , disiplinlere cagırım savunmalarını aldım haklı fesih sebebim işi savsaklamak ve defalarca uyarılarıma ragmen aynı seyleri yapmaya devam etmek bahanesiyle kıdemsiz ve ihbar tazminatsız ikramiyesiz gönderiyorum diyecek.

ben buna karsılık en azından yılbasına ulasıp ikramiyemi almak için çabalıyorum ki sene bası gelince mobbing diyerek veya karsılıklı uzlasmazlık diyerek istifa edip artık bunaldıgım bu şirketten ayrılacagım. 45 gunluk yasal bekleme süremi kullanacagım. eger fesih yaparsa da bu 45 gune ait ihbar tazminatımıda bu sekilde kurtarmayı umut ediyorum. ancak bir yargıtay kararı okudum orada diyorki. 45 gun boyunca sözleşme gecerli oldugu için işveren beni tekrar disipline alabilir ve tamda yukarıda bahsettiğim gibi sen işi savsaklıyorsun seni defalarca uyardım diyerek ihbar tazminatı vermeden işine son verebilir. benimde hiç şahidim yok , elimde de basarabilirsem sadece 1 maaş ikramiyem olacak kurtarabildiğim.

şimdi sorum şu : ihbar sürem içinde bana gene bu mobbing uygulamalarının yapılıp al sana haklı fesih sen tambelsin gereken ozeni gostermiyorsun , iş guvenliğine aykırı davranıyorsun vb bahanelerle işten cıkartmasını nasıl engelleyebilirim. İstifa dilekçeme mobbing ile devamlı eleştirilip disiplinle ve haklı fesih yontemleri ile tehdit ediliyorum vb birşeyler yazsam kısaca ihbar süremde bu kozlarını kullanmayı engelleyebilir miyim?

teşekkür ederim.

Başlık açarken büyük harf kullanmayınız.

Ynt: HAKLI FESİH İLE ÖDENMEYEN KIDEM VE İHBAR TAZMİNATI

Eklemeyi uuttugum için sunları soylemek istiyorum ayrıca. İstifa dilekçeme mobbing sebebi ile artık saglıklı bir şekilde gorevimi yerine getirebileceğimi düşünmüyorum ancak 45 gunluk süremi bekleyeceğim yazsam. bu 45 gunluk süre içinde sen işi savsaklıyorsun dediklerinde ben size dilekçemde belirtmiştim cok yıprandım elimden gelenin en iyisini yapmaya calısıyorum genede dediğimde hala haklı olarak işten cıkartıp tazminatsız gönderebiliyorlar mı?
Ayrıca 45 gunluk süreçte haklı sebeple fesih yaparsa ihbar tazminatım etkileniyor ve vermiyorlar , ve sözleşme devam ediyor diye disiplin kuruluna alabiliyorlarda ; neden hadi bekleme sen 45 gunu al ihbar tazminatını git denildiğinde sözleşme devam ediyor olmasına ragmen kıdem tazminatı alamıyorum. sonucta ben onlara ayrılacagımı bildirdim ve sozleşme devam ediyor. iş verene bu sürede bu adam hala senin malın seninle dogru durust calısmazsa koy kapının onune ihbar tazminatsız deniyor da işçiye bu süreyi beklemezlerse kıdemini de alırsın denmiyor?

Ynt: HAKLI FESİH İLE ÖDENMEYEN KIDEM VE İHBAR TAZMİNATI

45 Günlük süre nedir? anlayamadım.

Ynt: Haklı Fesih ile Ödenmeyen Kıdem ve İhbar Tazminatı

45 gun ; 1.5 yıldan fazla çalısmakta oldugum için ihbar süresi.

CRACK ' Alıntı:
45 gun ; 1.5 yıldan fazla çalısmakta oldugum için ihbar süresi.
İşi savsakladı iseniz, ve işveren bu konuda haklılığını ıspatlarsa, yapabileceğiniz bir şey yok, ilgili kanun maddesine uygun olarak işinize son verebilir.Bu durumda, iş mahkemesinde dava açarak, feshin geçersizliğini iddia ve işe iadenizi talep edebilirsiniz.İşveren ıspatlayamazsa haklı sebeplerinin varlığını, işe iade kararı çıkarsa, ikramiyeye de hak kazanacak kadar çalışma süreniz olmuş olur her halukarda.Ödenmezse, işe de geri alınmazsanız bu kez, kıdem ve ihbar tazminatı ile hak kazandığınız ikramiyeLERİN ödenmesi için dava açmanız gerekir.

işverenin eline koz vermeden bir dilekçe yazarsın astımdan haketmediğim değeri görüyorum vs. diye çok açık olan sonunada tüm haklarım saklı kalmak sureti ile ayrılıyorum cümlesini (istifa değil) kullan ne derse desin hiçbir hak iddaa edemez. Ama dilekçede sana karşı kullanılan caydırıcı zorla istifaya yönlendirildiğini de dile getir. Aynı durum benim başımda

İş ilşkisi bu seviyeye gelen işyerinde , işci ile işveren sanki santranç oynuyor.Taraflarca yapılan her hamleye karşı,karşı hamle takdiği uygulanıyor.
Her bir olayı kendine has olgular çerçevesinde değerlemek gerek.Birden fazla olay, süreçleri sonunda karmaşık hale gelsede ,sonunda yargı son noktayı koyacaktır.
Burda işveren olsaydı onunda söyleyecekleri olsada,ortada sebebleri itibariyle bir anlaşmazlık sözkonusu, böylelikle iş ilişkisi sürdürülemez hale gelmekte.
sn.fırat.ışık bu olayı yaşıyor , ilk hamle olarak dediğinede katılıyorum ,ama konu yargıya taşınır ise varacağı nokta,sn.keremcem in ifade ettiği gibi olur.
Daha açık ifade ile bundan sonra işci istifa etmez,yada sn.fırat.ışık ın dediği şekilde ayrılırsa işveren haklarını ödemeyeceğinden,olay işci tarafından yargıya taşınır(tabi önce "Noter" kanalı,sonra çsgb.şikayet yolu vs.)
İşci istifa etmez ve bahsekonu şekilde ayrılmazsa, bu defa işveren kendine göre tazminatsız fesih işlemi yapacak, yine yargı yolu görünecek.(anlaşmak ayrı bir konu, ama olay bu seviyeye geldiğine göre zor.)