Haklı Sebeplerle Çalışan Tarafından Fesih

Merhabalar;

çalıştığım işyerinde işveren şahsıma hakaret etti ve bu konuda şahitler de mevcut.

Noter üzerinden sözleşmeyi haklı sebeplerle fesh etmeyi ve tazminat ve birikmiş yıllık izin ücretlerini talep etmeyi düşünüyorum. Bir kaç sorum olacak, forumda aradım ama net cevap elde edemedim, yardımcı olabilirseniz sevinirim.

1- Noterden ihtarname çektikten sonra iş yerine gelmeyi bırakmalı mıyım yoksa ihtarnamenin tebliğ edilmesini beklemeli miyim?
2- İhtarnamede kıdem ve izin alacaklarını ben heseplamalı mıyım?
3- tazminat ödemeleri için kaç gün süre belirtmeliyim?
4- Örnek fesh ihtarnamesi varsa paylaşabilir misiniz, yoksa noterlerde bu formlar var mıdır?.

değerli zamanlarınızı harcadığınız için teşekkür ederim.

Merhabalar;

çalıştığım işyerinde işveren şahsıma hakaret etti ve bu konuda şahitler de mevcut.

Noter üzerinden sözleşmeyi haklı sebeplerle fesh etmeyi ve tazminat ve birikmiş yıllık izin ücretlerini talep etmeyi düşünüyorum. Bir kaç sorum olacak, forumda aradım ama net cevap elde edemedim, yardımcı olabilirseniz sevinirim.

1- Noterden ihtarname çektikten sonra iş yerine gelmeyi bırakmalı mıyım yoksa ihtarnamenin tebliğ edilmesini beklemeli miyim?
2- İhtarnamede kıdem ve izin alacaklarını ben heseplamalı mıyım?
3- tazminat ödemeleri için kaç gün süre belirtmeliyim?
4- Örnek fesh ihtarnamesi varsa paylaşabilir misiniz, yoksa noterlerde bu formlar var mıdır?.

değerli zamanlarınızı harcadığınız için teşekkür ederim.

sorduğunuz sorular daha çok avukatlık mevzuatıyla ilgili,
bence bir avukata danışmanızda fayda var,
ama unutmamanız gereken senelik izin sürelerinin çalışma sürenize göre 14-20-26 gün olarak değişebileceği,
kıdem tazminatınızı ise internetten datasist e hesaplatabileceğinizdir.

ilginize teşekkür ederim. haklı sebep ile fesihde iş bırakmanın ne zaman yapılabileceği avukatlık bir konu mudur gerçekten?
işverenin ihtarnameye cevabını beklemeden avukata başvurmak istemiyorum.

Haklı sebeble iş akdi feshinde . Çalışan feshi noterden gönderdikten sonra işyerine giderek çalışmaya devam etmemelidir. Aksi halde feshin anlamı kalmaz. Fesih ihbarında bu durum belirtilmelidir.
Ödemeler için 3 gün veya en fazla bir hafta süre makul olur.
Sizin hesaplamanız söz konusu değildir. Siz kıdem, ihbar, izin vb tüm yasal haklarımı istiyorum diye yazın.
Noterde bunun formu yoktur ama siz istediğinizi net anlatın onlar bilir.
Şahitlerin ifadeleri yazılı olmalıdır.Yahut daha sağlamı tutanak olmalıdır.
tutanak yoksa zaten sizin lehinize şahitlik etmezler.