Ödenmeyen Maaş ve Kıdem Tazminatları

Merhaba,

Çalıştığım işyeri 1 sene önce mali sıkıntıları gerekçe göstererek maaşları geciktirmeye ve ardından aylarca ödememeye başladı. Çalışan personelin bir bölümü dayanamayarak ödenmeyen maaşlara istinaden noterden ihtar çekerek işi bırakmaya başladı. Daha sonraları mağazalar teker teker kapanmaya başladı ve persenel içeride kalan 4-5 aya varan maaş, ödenmeyen kıdem ve ihbar tazminatlarıyla açıkta kaldı. Bu süreçte mhkemeye verenler oldu; işveren çeşitli yöntemlerle mahkemeyi sürekli oyalıyormuş. ALO170'e şikayet edenler de sonuç olarak yine ödeme alamadılar, işveren ödemeye yanaşmadı. Onlar için de mahkemeye başvurmaları önerildi.

Toplamda 300-400 kadar personel bu şekilde mağdur durumda. Ben de 2 ay kadar önce işten çıkarıldım. ALO170'e şikyet etsem diğerleri gibi sonuç alamayacağım. Mahkeme yolna gitsem, işverenin hemen hemen tüm varlığı hacizlik olduğundan kazansam dahi birşey alamayacağım, hatta ödediğim avukat dava ücretleri de cebimden çıkacak.

Bu durumda ben ve aynı durumda olan arkadaşlarım için ne yapmamızı tavsiye edersiniz. İŞveren 1 senedir türlü hikayelerle işçiyi oyalayıp duruyor. İş işten geçmeden işçinin hakkını almasının bir yolu yok mu?

Son düzenleme: