Ödenmeyen SGK Prim Kaydı Hk.

Eğer ödeme yapılmadıysa artık teşvikten bahsedilemez demek ki.Bordronu yeniden düzenle,teşviksiz kaydet.Yıl bittiği içinde ödenmeyen primi KKEG yap bence.Benim görüşüm bu.
Ben birde bu tarz ücret tahakkuklarını yaparken teşvik konusuna hiç girmem.Normal teşvik yokmuş gibi tahakkuk yaparım. Teşvik, bildirge anında veya ödeme anında netleşen bir rakam.Ödeme yapılırken teşvik alındığında 361-602 kaydı yaparım ben.Sanada tavsiyem tabi o olur ama kayıt nizamına da dokunmak istemem.Sadece benim uygulamadığım bir yöntem,hepsi bu.Eğer dediğim şekilde yapsaydın,bu soruyada gerek kalmayacaktı mesela :)
teşekkür ederim.
evet tahsin abi ödeme zamanı yapmak daha mantıklı :), peki kurumlar vergisine kadar öderse nasıl bir işlem yapmak gerekiyor ? kurumlar vergisinde diğer indirimler olarak mı göstereceğiz ?

teşekkür ederim.
evet tahsin abi ödeme zamanı yapmak daha mantıklı :), peki kurumlar vergisine kadar öderse nasıl bir işlem yapmak gerekiyor ? kurumlar vergisinde diğer indirimler olarak mı göstereceğiz ?
Hayır,2020 yılı için 2021 yılında yapılan ödeme,artık 2021 yılının indirimidir,yani 2021 yılının kurumlarını ilgilendirir.
Prim ödemesi gerçekleşirse yine nazım hesaplarda bu defa MATRAHDAN İNDİRİLECEK UNSURLAR başlığıyla ayrı bir hesap açarsın,beyannamede diğer indirimler satırında ayrıca indirim konusu yapabilirsin.Ama bunu 2021 yılının kurumlar beyanında yapacaksın.Bir önceki sayfada bununla ilgili hesap tanımlamalarını yazdım

Hayır,2020 yılı için 2021 yılında yapılan ödeme,artık 2021 yılının indirimidir,yani 2021 yılının kurumlarını ilgilendirir.
Prim ödemesi gerçekleşirse yine nazım hesaplarda bu defa MATRAHDAN İNDİRİLECEK UNSURLAR başlığıyla ayrı bir hesap açarsın,beyannamede diğer indirimler satırında ayrıca indirim konusu yapabilirsin.Ama bunu 2021 yılının kurumlar beyanında yapacaksın.Bir önceki sayfada bununla ilgili hesap tanımlamalarını yazdım
abi cevaplarınız için çok teşekkür ederim.
iyi çalışmalar.

Ödenmeyen SGK primlerinin gider kaydı konusu;

Çeşitli dönemlerde ve farklı platformlarda konu ile ilgili daha önce de görüş açıklamıştım, yazılan kural ve muhasebe kayıtları konusunda mutabık değilim. Tahsin'in alıntı yaptığı makale de sayınTalha Apak'ın. Oradaki "Dönemsellik ilkesine" de katılıyorum ancak aslen başka bir sorun var. Öncelikle gider ve maliyet unsurları TTK/Borçlar H. ve sırasıyla Vergi Yasaları ve Konuyla ilgili özel yasalardır. ( MTV Gibi). Bunu neden söylüyorum MTV ödendiği halde gider yazılamıyor (Binek Otolarda) Yani gider aslen ödeme ile gerçekleşiyor ancak ödemiş olmanıza rağmen gider yazamıyorsunuz. KKEG son derece yerinde. Ancak SGK primi ile ilgili durum böyle değil, Yapılan düzenleme Tahakkuk Esasını bozuyor. Ödemediniz gider değildir, ne zaman öderseniz o zaman gider olur diyor. Öyleyse Nazım hesaplarda gider yazıp daha sonra KKEG olması yapılan düzenlemenin ruhunu da amacına da tamamen aykırı. Zaten bu şartlarda özellikle "Üretim/Hizmet Maliyeti" gibi yüklemeler ödeme yapılmadığı için yüklenemez, ancak önerilen kayıt şekilleri buna imkan tanıyor. ( Dönemsellik ve TDHP ilkelerine aykırı olmasına rağmen). KKEG kaydı esasen giderin yazıldığı/oluşturulduğu haller için mümkündür.

Ödeme gerçekleşmediğine göre gider kaydı mümkün değildir. Yani adı geçen tutar ödemenin yapılacağı ana kadar ayrı bir hesapta bekletilmelidir. Ve tabi maliyetlere yüklenebilme imkanı da ancak ödendiğinde doğacaktır.

Burada bu durumun gerçekleştiği hallerde 280 hesaplarda alt kırılım yaratıp ödenmeyen tutarları yıl sonunda bu hesaplara aktarıyoruz. Hatta yansıtma hesaplarına aktarılanlarda da gerekli düzeltmeleri yapıyoruz. Bu yapılan düzenlemenin lafzına da daha uygun. Düzenleme "ödemediysen gider değildir, ödediğinde gider yazarsın" esasını getirdiğine göre bunun gider olduğunu ancak matrahtan indirilerek KKEG oluşturulmasını da engelliyor.

Mali idarenin beyanname üstünde bazı durumlarda bunu aradığını, bu konuda sorular sorduğunu da biliyorum, ancak benzer şekilde yapılan açıklamalarda da itiraz edecek nokta bulunamadığını da söyleyebilirm.

Uygulamayı yapacak arkadaşların tercihlerinde ısrarcı olmam ancak yapılan düzenlemenin ruhuna da lafzına da ( Tahakkuk esası ve TDHP ilkelerine aykırı olsa da, ki bunu gibi başka birçok örnek daha var.) uygun olanın 280 hesaplar olduğunu tekrarlıyorum.

Tekrar konuyu açıyorum ama ödenmeyen sgk primlerinş kkeg yaparken 361 tutarların hepsini mi kkeg yapacağız ? İşveren ve işçi giderlerini ?

Tekrar konuyu açıyorum ama ödenmeyen sgk primlerinş kkeg yaparken 361 tutarların hepsini mi kkeg yapacağız ? İşveren ve işçi giderlerini ?
İşçi Ve İşveren giderleri terimi biraz aldatıcı, Ancak İşçi ve İşveren Payları olarak düzeltelim. 361 Hesaba işçi ücretlerinden kesinti yoluyla aktardığınız ve yasa gereği işveren payı olarak giderleştirdiğiniz tutarların tamamı.

merhaba
ödenmeyen sgk primlerini nazım hesaplarda izledik ve kurumlar vergisinde matraha ekledik, kapanış kayıtlarında nazım hesapları karşılıklı olarak kapatacak mıyız ? ödenmemiş sgk primlerinin nazım hesap kayıtları bilançoda olmalı mı ?

merhaba
ödenmeyen sgk primlerini nazım hesaplarda izledik ve kurumlar vergisinde matraha ekledik, kapanış kayıtlarında nazım hesapları karşılıklı olarak kapatacak mıyız ? ödenmemiş sgk primlerinin nazım hesap kayıtları bilançoda olmalı mı ?
Nazım hesaplar izleme hesaplarıdır.Yıl sonu bilançoda, mizanda kapanış-açılış fişlerinde zaten görünmez,ters kayıtla kapatılır.Yeni yılda tekrar aynı şekilde açılır izlenmeye devam edilir.Yine yıl sonunda kapatılır.Bu döngü böyle devam eder durur.

Nazım hesaplar izleme hesaplarıdır.Yıl sonu bilançoda, mizanda kapanış-açılış fişlerinde zaten görünmez,ters kayıtla kapatılır.Yeni yılda tekrar aynı şekilde açılır izlenmeye devam edilir.Yine yıl sonunda kapatılır.Bu döngü böyle devam eder durur.
yeni yılda hangi tutarları izlemek gerekiyor ? her nazım hesap için geçerli mi ? mesela gecikme zammı ve öivleri yeni yılda tekrar açmak gerekiyor mu ? dönem sonunda kapatınca, yeni yılda açmasak olur mu ? sonuçta kurumlar vergisinde matraha dahil ediyoruz.

Biliyorsunuz her gidere ait KKEG'ler kendi hesabı içinde takip edilmelidir.740-760-770 hesaplarını ilgilendirenler yine bu hesaplar altında takip edilmelidir.(Genel hesap olarak 689 kullanılması yanlıştır) Siz,ilgili hesaplarında KKEG'yi takip edebiliyorsanız tabiki nazım hesap takibi yapmanız gerekmez.Ancak ilgili hesaplar altında takip etmek,gözden kaçabilme ihtimaline sebep olabilir.Sağlıklı olması için nazım hesaplar tavsiye edilir.Ayrıca verilen alınan teminat mektupları gibi muhasebe kaydı gerektirmeyen hareketlerinde burada takip edilmesi daha kolay olur.Yine aynı şekilde kasa ve bankadaki döviz hareketlerinin bu hesaplarda takibi de işleri kolaylaştırır.Yani nazım hesaplar altında her hesabı ve her işlemi (sadece KKEG'leri değil) takip edebilmek mümkündür.
Şayet KKEG takibi amacıyla nazım hespa açıyorsanız kurumlar beyanı ekinde yer alan kkeg detayı şeklinde alt hesaplar açılabilir -ki ben öyle açıyorum.Beyana aktarırken neyin ne olduğu daha net anlaşılıyor.

yeni yılda hangi tutarları izlemek gerekiyor ? her nazım hesap için geçerli mi ? mesela gecikme zammı ve öivleri yeni yılda tekrar açmak gerekiyor mu ? dönem sonunda kapatınca, yeni yılda açmasak olur mu ? sonuçta kurumlar vergisinde matraha dahil ediyoruz.
Biliyorsunuz her gidere ait KKEG'ler kendi hesabı içinde takip edilmelidir.740-760-770 hesaplarını ilgilendirenler yine bu hesaplar altında takip edilmelidir.(Genel hesap olarak 689 kullanılması yanlıştır) Siz,ilgili hesaplarında KKEG'yi takip edebiliyorsanız tabiki nazım hesap takibi yapmanız gerekmez.Ancak ilgili hesaplar altında takip etmek,gözden kaçabilme ihtimaline sebep olabilir.Sağlıklı olması için nazım hesaplar tavsiye edilir.Ayrıca verilen alınan teminat mektupları gibi muhasebe kaydı gerektirmeyen hareketlerinde burada takip edilmesi daha kolay olur.Yine aynı şekilde kasa ve bankadaki döviz hareketlerinin bu hesaplarda takibi de işleri kolaylaştırır.Yani nazım hesaplar altında her hesabı ve her işlemi (sadece KKEG'leri değil) takip edebilmek mümkündür.
Şayet KKEG takibi amacıyla nazım hespa açıyorsanız kurumlar beyanı ekinde yer alan kkeg detayı şeklinde alt hesaplar açılabilir -ki ben öyle açıyorum.Beyana aktarırken neyin ne olduğu daha net anlaşılıyor.
evet bende 770 hesap altında kkeg açıyorum ve altına 950 ve 951 olarak ekliyorum, beyannameye 950'yi kaydediyorum ve matraha ekliyorum, 31.12.2020 tarihinde 951 950 olarak tekrar kapatıyorum. 770 altında ki kkeg hesabını yansıtmalar ile kapatıyorum geçici vergide. bu işlemler doğru mudur ?

900-901 , 910-911 , 950-951 yani hangi hesapta açtığınızın çokta bir önemi yok.9'lu hesap altında olsun yeterli.
7'li hesapların kapatılması ise yine aynı şekilde kendi kuralları çerçevesinde yansıtma hesaplarıyla kapatılacak.
Fakat "geçici vergilerde kapatıyorum" dediğinizde olay çok farklı yerlere gider.7'li hesapları geçici vergi dönemlerinde kapatıyormusunuz?

900-901 , 910-911 , 950-951 yani hangi hesapta açtığınızın çokta bir önemi yok.9'lu hesap altında olsun yeterli.
7'li hesapların kapatılması ise yine aynı şekilde kendi kuralları çerçevesinde yansıtma hesaplarıyla kapatılacak.
Fakat "geçici vergilerde kapatıyorum" dediğinizde olay çok farklı yerlere gider.7'li hesapları geçici vergi dönemlerinde kapatıyormusunuz?
yansıtma hesapları ile gelir tablosuna aktarıyorum ve geçici vergi beyannamesini düzenliyorum sonra yansıtma hesaplarını siliyorum ? 1.2. ve 3.geçici vergi dönemlerinde. 770 kkeg hesabı aynı şekilde gelir tablosuna aktarılıyor, 950 nazım hesap ile beyannameye dahil ediliyor ?

Yansıtma hesaplarını neden siliyorsunuz?
621-622-631-632-660
741-761-771-781
bunlar hesaplarda kalmalı.
Defteri inceleyen biri,hangi dönem ne yaptığınızı nasıl anlayacak.
Yani her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır ama bence bunları silmeyin.Her dönem sonu aradaki farkları hesaplayarak üzerine tekrar kaydedin. Yani bir mizan aldığınızda 632=770=771 hesaplarının aynı rakamlar olduğu görünsün.
Benim tavsiyem bu olur.

Yansıtma hesaplarını neden siliyorsunuz?
621-622-631-632-660
741-761-771-781
bunlar hesaplarda kalmalı.
Defteri inceleyen biri,hangi dönem ne yaptığınızı nasıl anlayacak.
Yani her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır ama bence bunları silmeyin.Her dönem sonu aradaki farkları hesaplayarak üzerine tekrar kaydedin. Yani bir mizan aldığınızda 632=770=771 hesaplarının aynı rakamlar olduğu görünsün.
Benim tavsiyem bu olur.
önceki çalıştığımız yerlerden alışkanlık diyelim :) peki bunun cezalık bir durumu olur mu ? kayıtlar açısından ? cevaplarınız için teşekkür ederim tahsin abi.

Bırakın yansıtma hesaplarını gelir-gider hesaplarını bile kapatanları gördüm.
Ama bununla ilgili ceza kesildiğine şahit olmadım.

Merhaba
Ödenmeyen sgk primlerini 4.dönem geçici vergide kkeg olarak beyannameye ekledik.
Kurumlar vergisinde de kkeg olarak aynı rakamı ekleyecek miyiz ?
189 ile görüştüm, eklemeyeceksiniz dediler, eklemezsek matrah farkı olacak, dipnotlarda belirtmemiz yeterli midir ?