ÖNEMLİ SORU VE SORUNLAR

10. ayda büro açtım.9. ayda kdv bazı emtiada %8 diye işletmeme demirbaş almıştım.9. aya ait kdv beyannamesinde mi göstereyim ? yoksa mükellefiyet 10 ayda başladığı için 10. ayda mı beyan edeyim.

Ynt: ÖNEMLİ SORU VE SORUNLAR

SORUN VEYA SORU İKİ
Lütfen mevzuata hakim arkadaşlar cevaplasın kimse şükrü kızılot olmadığı için bana göre cevabını kabul etmiyorum.bir işletmenin mali tabloları
-sözleşme imzalayan meslek mensubu için soruyorum-sözleşme tarihi öncesi yapılan yanlışlıklar adına meslek mensubu için spk tebliği veya meslek hukuku adına değil mali açıdan sorumluluk doğurur mu.yani blançoda sırıtan bazı kalemler muhasebe uygulamaları genel tebliğine muhasebenin ruhuna aykırı ise meslek mensubunun sorumlulu nedir.kendinden önceki döneme aitse bu yanlışlıklar..

nurullahhacilar ' Alıntı:
SORUN VEYA SORU İKİ
Lütfen mevzuata hakim arkadaşlar cevaplasın kimse şükrü kızılot olmadığı için bana göre cevabını kabul etmiyorum...

Bana göre sorumluluk doğurduğu durumlar da vardır doğurmadığı durumlar da vardır.

10. ayda büro açtım.9. ayda kdv bazı emtiada %8 diye işletmeme demirbaş almıştım.9. aya ait kdv beyannamesinde mi göstereyim ? yoksa mükellefiyet 10 ayda başladığı için 10. ayda mı beyan edeyim.
Mükellefiyet açılış tarihinden itibaren beyan sorumluluğunuz başlar ancak Özbalcı'nın yorumlarında mal alış tarihi de işe başlama sayılabilir.

nane ' Alıntı:
b-64797-icon.gif
admin_fast'dan -> Forum Kuralları

Burası bir forum ortamıdır. Bazen doğru bildiğimiz yanlışlarda çıkabilmektedir. Bir kişi hatalı bilgi verdi ise bir başkası doğrusunu yazabilmektedir. Burada yazılanlar sadece sizin fikir edinmeniz içindir ve en doğru sonuca kendinizin ilgili kanun ve açıklamalarında yapacağınız araştırmalar sonrası ulaşabilirsiniz.

Ben Şükrü Hocanın da bazı yanlış yorumlarını biliyorum))))))

Şükrü Kızılot olmadığım için sorulara cevap veremiyorum..

sevgili meslektaşlarım bende smmm' yim.eminim hepiniz benden daha bilgilisiniz.

fakat anlaşılan o ki sorunun ruhundan çok üslubuyla haşır neşir olmuşsunuz.
Burda maksadım forum sayfalarındaki bilgi kirliliğini önlemektir.Eğer sizin teziniz sizlerin tezi istinad noktasını kanundan alıyorsa amenna.Ama yarın maliyeyle muhatap olduğumda ona kanun maddesi veya danıştay kararı veya ictihad göstermem farklıdır. Bunun açıklamasını yap denildiğinde alomaliyeden civciv nickli arkadaş böyle demişti.aslında kendisi ymm dir demem farklıdır.özür dilerim maksadım sizlerinde bilgi noktasında delillerinizi söyleyip aklımın ikna olmasıdır benim ikna olmadığıma maliyeyi nasıl ikna edeyim.
yoksa sizin nakil ve görüşlerinize saygı göstermiyorum demek değildir.istinad noktayı nazariyesinden itminanı akıl etmeye uğraşıyorum.
saygılar....

birde sizi tenzih ederim; herkesin her konu hakkında yorum yaptığı uzman olduğu ülkedeyiz.

Ynt: Önemli Soru ve Sorunlar

Hala forum kurallarını okumamışsınız ki düzeltme yapmıyorsunuz!

Ynt: Önemli Soru ve Sorunlar

T U R K O ' Alıntı:
Hala forum kurallarını okumamışsınız ki düzeltme yapmıyorsunuz!
işte bakınız maliyeden başka birisi bana 9. aya beyanname ver.yoksa aldıkların ikinci el kabul edilir gider pusulası düzenlersin stopaj ödersin demişti.buda bir görüş.

bilmediklerimi ayağımın altına koysam başım arşa değer .
imamı azam

neyse mali açıdan sorumluluğu olmadığını fakat mesleki açıdan sorumluluğu olduğunu biliyorum.başka ildeki odaya bağlı meslek mensubu ili dışında bir mükellefe bakabilir mi...
buna cevap verirseniz ardından bana göre demenizi gerektirecek bir soru gelecek..

Burası çek ortamı değildir. Tek bir başlık açarak birbirinden bağımsız birden fazla soruyu ayrı ayrı sormamalısınız. Her soru veya sorununuzu ilgili ana başlık altında açacağınız sorunuzla uyumlu başlık altında sormalısınız ki benzer sorusu/sorunu olan forum kullanıcılarıda ayrı başlık açmadan daha önce yazılanları okuyarak çözüme kavuşabilsin.
-/-
Son sorunuz için forumda arama yaparsanız cevaba daha çabuk ulaşabilirsiniz.

Sayın nurullahhacilar ;

9.aya KDV beyannamesi vermeyi deneyin bakalım sistem kabul edecek mi ?

metintacer ' Alıntı:
Sayın nurullahhacilar ;

9.aya KDV beyannamesi vermeyi deneyin bakalım sistem kabul edecek mi ?

teknik bir konu.aslında kafamdaki soru buydu.pekiyi geçmiş dönemlere ait ortaya sonradan çıkan gider faturalarını içinde bulunduğumuz döneme ait beyannamede mi bildirmemiz daha makuldur yoksa geçmiş döneme ilişkin düzeltme beyannamesi mi vermemiz mi daha makuldur.

Sayın Nurullahhacılar, siz foruma katılanları mı sınıyorsunuz anlamadım.Şu yazdığınızı bana bir açıklar mısınız lütfen?
"buna cevap verirseniz ardından bana göre demenizi gerektirecek bir soru gelecek.."

Lütfedersiniz.Bu nasıl bir yaklaşımdır anlayabilmiş değilim.
Haydi sor sor dememizi mi bekliyorsunuz?
Ayrıca Sayın TURKO doğru söyle her değişik soru için ayrı konular açmanız diğer katılımcılar için daha faydalı olacaktır.

Ayrıca 10.ayda mükellefiyet tesis ettiren birinin 9.aya kdv beyanı verebileceğini söyleyen memur kimdir Allahaşkına.Hadi dedi,siz meslek mensubusunuz o anda "buda bir görüştür" deyip çekildiniz mi.Uyarmadınız mı?

Yine Ayrıca 2.sorunuza cevap gelmedi forumda ama buna rağmen sizden alıntı:

"neyse mali açıdan sorumluluğu olmadığını fakat mesleki açıdan sorumluluğu olduğunu biliyorum"

Siz sordunuz siz cevapladınız.Halbuki soruyu sorarken bu cümleyi kendi bilginiz olarak önce soru içinde söyleseydiniz ve bizlerden de onay veya değişik görüş beklediğinizi ifade etseydiniz.Daha ılımlı bir tartışma olabilirdi.

"başka ildeki odaya bağlı meslek mensubu ili dışında bir mükellefe bakabilir mi..."
bu sorunuza da bakabilir derim.Çünkü bir arkadaşımın böyle bir mükellefi vardı.İşini aksatmadığınız sürece istediğiniz yerde mükellefiniz olabilir.Böyle bir il kısıtlaması yok.

hayatımda daha önce elektronik ortamda ne beyanname verdim ne de bildirge.Büro tecrübem yok.hiç bir muhasebe bürosu bana iş vermedi.sınavı bir çok dersi bir çok meslektaşımdan daha iyi notla sadece teorik bilgiyle mevzuat bilgisiyle kazandım.Mesleğimle resmi muhasebeyle alakalı pratik manada tecrübem 2 sene.-2003/2004 yılları- fakat piyasaya çıktığımda teori ve pratiğin arasını bulmak adına pratiği daha fazla meslektaşlara soruyorum.yani teorik olarak biliyorum.pratikte uygulaması nasıldır bir çok konuda soruların bu şekilde gelmesi bundandır.hem biliyor hem bilmiyor tarzında bu karşıya acaba dedirtiyor..
saygılar...

Bakın ne güzel,konuştukça açılıyorsunuz.Baştan kendinizden biraz bahsedipte sonra sorulara geçseydiniz daha iyi olmaz mıydı.Boşuna ortam gerilmezdi.Ama üzülerek söylemeliyim ki yine hatalısınız.Çünkü mesleğe yeni başlayacak biri olarak tüm görüşlere açık olmalsınız.Bu meslekte yanlış veya doğru bir sürü bilgi duyacak okuyacaksınız.Her zaman Sayın Kızılot gibi birilerini bekleyemezsiniz soru sormak için.Biliyorsan söyle bilmiyorsan yorum yapma şeklinde bir yaklaşım sizi bir yere götürmez.Kişiselde olsa 10 tane yorumdan en az 3-4 tanesi mutlaka işinize yarayacaktır. 18 yıldır bu mesleğin içindeyim .Siz henüz Mesleğin başındasınız daha dikkatli olmanızı nacizane bir meslektaşınız olarak öneririm..
O yüzden burada her yazılanı bence okuyun.İster yorum olsun ister belgeli olsun.Öğrenecek çok şey bulacaksınız.Saygılar.

Merhaba;

KDV 29
3. (3297 sayılı Kanunun 9. maddesiyle eklenen fıkra) İndirim hakkı vergiyi doğuran olayın vuku bulduğu takvim yılı aşılmamak şartıyla, ilgili vesikaların kanuni defterlere kaydedildiği vergilendirme döneminde kullanılabilir

9 Aydaki alımlarınızda dolayı indirilecek KDV yi 10. ay beyannamenizde indirim konusu yapabilirsiniz. Takvim yılını aşmamak şartıyla mali dönem içerisinde atıyorum ocak ayındaki KDV yi Aralık ayında bile indirim konusu yapabilirsiniz. Ancak 31 aralık tarihli bir faturanın ihtiva ettiği KDV Takvim yılını aşacağı için ocak ayında indirim konusu yapılamaz.

Saygılarımla,

SORUN VEYA SORU İKİ
Lütfen mevzuata hakim arkadaşlar cevaplasın kimse şükrü kızılot olmadığı için bana göre cevabını kabul etmiyorum.bir işletmenin mali tabloları
-sözleşme imzalayan meslek mensubu için soruyorum-sözleşme tarihi öncesi yapılan yanlışlıklar adına meslek mensubu için spk tebliği veya meslek hukuku adına değil mali açıdan sorumluluk doğurur mu.yani blançoda sırıtan bazı kalemler muhasebe uygulamaları genel tebliğine muhasebenin ruhuna aykırı ise meslek mensubunun sorumlulu nedir.kendinden önceki döneme aitse bu yanlışlıklar..

Ayrıca,

Örneğin işletmede fiilen mevcut olmayan stoklar kayıtlarda mevcutsa, işletme sahibi adına kesildiği halde işletmede sabit kıymetlerde kayıtlı ve amortismanı yürüyen bir taşıt varsa, ve ayrılmayan amortisman varsa, ortakların şirkete borcu varsa ve faiz tahakkuk ettirilmiyorsa, veya kasada aşırı yüklü bire para varsa, bankalar alacak hesabı veriyorsa vb. vb. vb.

Bu tür sıkıntılar varsa muhtemel incelemede yahu benden önce dir diyemezseniz. Bunlar düzeltilmeli ise düzeltmek zorundasınız.

Gömleğin ilk düğmeleri yanlış iliklenmişse sonraki düğmelerin doğru iliklenmesi beklenemez.

Saygılarımla,