ONLİNE-Bağımsız denetim yönetmeliği taslak görüş bildirme!

Ynt: ONLİNE-Bağımsız denetim yönetmeliği taslak görüş bildirme!

Arkadaşlar kısaca çok çalışıp 2012 sınavını vermem bana fayda sağlayacakmı yoksa sadece kendimi stresemi sokmuş olurum..fayda sağlayacaksa ne gibi faydası olucak yorumlarınızı bekliyorum.

Arkadaşlar bu konu yorumsuzmu yoksa

KGK eğitim ile ilgili şunları yapmalıydı.

1- Eğitim materyallerini ( e-kitap, kitap ve diğer...) hazırlatıp bunları denetçi adaylarının
kullanımına açmalıydı.
2- uzaktan eğitim 50-100 TL arasında olmalıydı.
3- otellerde falan eğitimi de boşverip sitesinde interaktif eğitim modeline yönelmeliydi.

Böyle bir şey olmadığına göre demekki kuruluş masrafları ve kalıcı olma giderlerini denetçi
adaylarına yüklemeyi düşünmüşler anlaşılan. Söyleyecek söz bulamıyorum.

gokhan06 ' Alıntı:
Arkadaşlar kısaca çok çalışıp 2012 sınavını vermem bana fayda sağlayacakmı yoksa sadece kendimi stresemi sokmuş olurum..fayda sağlayacaksa ne gibi faydası olucak yorumlarınızı bekliyorum.

Gökhan bey

bugünün tarihi - belgenizi aldığınız tarih + 4 + 2=kıdem yılı

Kıdeminiz tutmuyorsa SPK sınavına çalışın.

Bence bu konuyu daha fazla uzatmayın kıdemi olan var olmayan var... Bu forumdaki arkadaşların çoğu kıdem olayına karşıdır.

spk lisansım var muafiyet peşinde koşturmayalım,3 sınavla denetçi olunmaz dedim,böyle yaparsak ymm ve diğer
fırsatçılardan farkımız kalmaz dedim, mesleğim ruhsatım spk belgem sorgulandı,dalga geçildim,bu arkadaşları
esefle kınıyorum.

arkadaşlar bence hepimiz sınav istemeliyiz,kurtuluşumuz sınavdır.bölünmeyelim spk lisanslı lisanssız diye
birbirimize girmeyelim,böyle giderse ymmlerde olan pasta onlarda kalacak

yahu tamam uzatmayayımda kıdemi olan olmayan arasındaki farkı bir bilsem bende yıkacam ortalığı ama çözemedimki bir türlü..

medcezir ' Alıntı:
spk lisansım var muafiyet peşinde koşturmayalım,3 sınavla denetçi olunmaz dedim,böyle yaparsak ymm ve diğer
fırsatçılardan farkımız kalmaz dedim, mesleğim ruhsatım spk belgem sorgulandı,dalga geçildim,bu arkadaşları
esefle kınıyorum.

arkadaşlar bence hepimiz sınav istemeliyiz,kurtuluşumuz sınavdır.bölünmeyelim spk lisanslı lisanssız diye
birbirimize girmeyelim,böyle giderse ymmlerde olan pasta onlarda kalacak

Bana göre SPK lisansı olan arkadaşlar pek mantıklı davranmıyorlar. Muafiyet isteyerek başkalarının da haklı veya haksız muafiyet istemelerine sebep olabilirler. Gemisini kurtaran kaptan olabilir ama ya gemisiz kaptan olursanız? Diğer muafiyet alanlar size gemi bırakmazsa? Bu yüzden muafiyetin peşine düşmemeliyiz. Gerçi biz düşsek de düşmesek de başkaları özellikle yıllardır denetçilik yapanlar bu muafiyetin peşine düşecekler. Ama biz bu kadar muafiyet peşinde olmayalım. Enerjimizi tüm meslektaşlarımızın hakkını korumaya yöneltelim.

gokhan06 ' Alıntı:
yahu tamam uzatmayayımda kıdemi olan olmayan arasındaki farkı bir bilsem bende yıkacam ortalığı ama çözemedimki bir türlü..

Size verdiğim cevaptan sonraki hesaplamanız ne çıktı?

Ah bi hesaplama yapabilsem...matematiğim türkçem bitti.neyi nasıl hesaplıyıcam..çalıştığımk yıllarımı hangisini.smmm ruhsatımı 2009 da aldım tek bildiğim bu.ama meslekte emekliliğe 6 ay kaldı:)

meleklerin cinsiyetini tartısırken 4500tl egitime birileri basvuruyor..

vedat arkadaşım aynen dediğin gibi yapmamız lazım çünkü muafiyet muafiyetleri doğurur
birbakmışız kaybeden taraf olmuşuz şimdi spk belgem var tamam sınava girmeyeceğim diyelim,ama staj ne olacak
bu haliyle çırak olucak ymm ve fosil smmmlere

Engin Yılmaz ' Alıntı:
halilaklan ' Alıntı:
Engin Yılmaz ' Alıntı:
kerpeten ' Alıntı:
SPK adına SPL bu yıl yapacağı kanun dışı bağımsız denetim sınavları yapılacakken ne hakkı? Ankarada birileri kime ne yapacaklarına karar alıp uyguluyor o kadar. Ayrıca SPK sınavlarıda o kadar zor değil biraz gayretle kazanılabilecek test. Bilemediğin soruyu salla gitsin tutarsa puan tutmazsada bir kaybın yok nasıl olsa bilmiyordun.

Tabi çok kolay kazansana kolaysa; başarı oranı % 4 senin mali müşavirlik belgeni ben çevremle sınavsız alırım, istersen bahse girelim..
Torpilli demek istedin sanırım. Doğru alışkanlık işte ne yaparsın

Aynen öyle Torpille ama SPK da görmedim o torpili usluba bak sallarmış da tutarmış da bırakın bu işleri zamanında neden sallamamış bu arkadaş luzüm görmemiştir sallamaya. Piyasada ki mali müşavirlerin 3/2 si abartısız sallamacı Türmobun eğitimlerinde gördük mesleği temsil edenleri aynaya bakmadan yola çıkanlar.

SMMM sınavının yanında spk sınavı uyduruk kaydırık bir sınavdır. Başarı oranı düşük diye bu sınavı matah sanmayın. O sınava girenlerin bilgisizliğinden veya önem vermemesindendir. Test sınavı ile heleki yanlış cevapların puanlamaya negatif etkisi yoksa hiç de zor değildir. Son sınavda her bölümde 3 soru iptal edilmedi mi bedavadan 12 puan dağıtılmadı mı? Daha önce forumda yazılmıştı spk lisanslı denetçilerin kurduğu şirketlerin ne kadar da iyi denetim yaptığı, kanuni şartları ne kadar yerine getirdiği. SPK sınavı ile lisans alıp daha bağımsız denetim sözleşmesini bile doğru dürüst yapamayan/yazamayanların yaptığı denetimden ne olur ki!

gokhan06 ' Alıntı:
Ah bi hesaplama yapabilsem...matematiğim türkçem bitti.neyi nasıl hesaplıyıcam..çalıştığımk yıllarımı hangisini.smmm ruhsatımı 2009 da aldım tek bildiğim bu.ama meslekte emekliliğe 6 ay kaldı:)

Gökhan bey mesleki deneyiminiz 3 yıl ,2 yıl staj, 4 yıl lisans eğitimi=9 Ne yazık ki kıdeminiz tutmuyor. Şimdi kıyameti koparmaya başlayabilirsiniz.

Gerçekleri görmek insanın işine gelmiyor heralde ki o yüzden bu hesaplamayı yapamadınız.

Ben hala şu batıda da 15 yıla herşeyden muafiyet var meselesini çözemedim. Var mı böyle bir uygulama arkadaşlar?

yani şimdi boşuna ders çalışıp kafamı yormayayımmı.gümledimmi:(

:) Gökhan bey dersinizi çalışın, en azından KGK'nin sınavlarından muaf olursunuz. Bi bakmışsınız SPK lisansından dolayı siz de kıdemliler gibi stajdan da muaf olursunuz.

EY TÜRMOB ! EY ODALAR !

23 yıldır meslek mensuplarına rüya sattınız. Büyük laflar ettiniz ?GELECEĞİ BU GÜNE GETİRDİĞİNİZİ? ilan ettiniz. Kamu Gözetimi Kurumu?nun hazırladığı Bağımsız Denetim Taslağı ile başta SMMM ler olmak üzere meslek mensuplarımızın ezici çoğunluğu 3568 sayılı temel meslek yasamızla elde ettikleri DENETİM YAPABİLME haklarını kaybetmektedirler. Bu duruma müdahale etmeyi düşünmüyor musunuz? Bu gün 23 Temmuz 2012 pazartesi Web sayfalarınıza bakıyoruz. Saat: 14:00 itibariyle;
-TÜRMOB ?un sayfasında hiçbir tepki ve açıklama yok.
-İSMMMO ?nun sayfasında ?Bağımsız Denetim Tebliğ Taslağını kabul etmiyoruz-yazısı asılı.
-Ankara ve İzmir SMMM odalarının sayfalarında ise taslak hakkında görüş ve öneri bildirilmesi isteniyor.

Ateş bacayı sarmış, sizler oralı değilsiniz. Eğer işin ciddiyetine uygun hareket etseydiniz hemen bugün olağanüstü başkanlar kurulu toplantısı yapardınız. Üyelerinizi harekete geçirecek acil eylem planlarınızı yapardınız. İnternet sayfalarınızda bu doğrultuda açıklamalara yer verirdiniz.

En başta da belirttiğimiz gibi boş hayaller pazarlayarak meslektaşın geleceği ile oynadınız. Meslek mensubu 3568 sayılı yasadan gelen denetim hakkının korunmasını bekliyor. Artık ?geleceği bugüne getirdik? safsatalarından vazgeçip haklarımıza sahip çıkın.!

Kamu Gözetimi Kurumu Taslak(!) yayınladık diyor ama bir yandan da Sakarya Üniversitesi ile yaptığı anlaşmayı ilan ediyor. Meslekte 15 yılını dolduranları 4.500.-TL?dan başlayan bedellerle eğitime çağırıyor. Bu durum KGK ?nun taslak dediği tebliği fiilen yürürlüğe koyduğunu göstermektedir. Ayrıca Türmob?un düzenlediği eğitimlerin de KGK tarafından ciddiye alınmadığını ortaya koymaktadır. Ortaya çıkan acı tabloyu sizler hariç herkes görmektedir. Kabul ettiremediğiniz eğitimlerle meslektaşın enerjisini de, zamanını da boşa harcadınız.

Eğer bir mücadele vermeyi düşünüyorsanız, mücadele 660 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kurulan Kamu Gözetimi Kurumunun kaldırılması temelinde yürütülmelidir. Bu yapısı ile KGK ?nu olumlamak veya onun otoritesine tabi olmak demek meslek mensupları için sürekli hak kayıplarına uğramayı ve ayırımcılığa fırsat vermeyi kabul etmek demektir.

Bilindiği gibi 6335 sayılı yasa ile denetime tabi olacak şirketler ve olmayacak şirketler Bakanlar Kurulu ?nun yanı sıra KGK ?nın kararları ile tespit edilecektir. Eğer müdahale edilemezse sonuç bellidir. Denetime tabi çok az sayıda şirket kalacak ve bu denetimler 6102 sayılı TTK ?nun ruhuna uygun olarak Yabancı Denetim Şirketleri?ne yaptırılacaktır. Bir Kaç YMM firması da bu pastaya kıyısından köşesinden dahil olacaktır. Dolayısı ile, sürecin en başından beri sesini çıkarmayan, kapalı kapılar arkasında lobi faaliyetleri ile bir yerlere varmayı hesap eden Yeminli Odalarının yöneticileri de meslek mensuplarının yararına çalışmamışlardır. TÜRMOB disiplinine bağlı olması gereken Yeminli Odaları halen daha gelişmelerin dışında durmakta ve genel mesleki kazanımlar yerine fırsattan istifade bir şeyler elde edebilir miyiz anlayışı içinde davranmaktadırlar.

Sonuç olarak; ?mış?gibi davranmadan meslektaşa yapılan bu haksızlıkları her ne pahasına olursa olsun önleyin?Şunu bilin ki !Hiçbir mazeret sorumluluğunuzu ortadan kaldırmayacaktır.23/07/2012

Saygılarımızla
ULUSAL MUHASEBECİLER BİRLİĞİ
YÜRÜTME KURULU
Adına
OKTAY YEŞİLYURT

Yukarıdaki yazının bazı bölümlerine katılmamak mümkün değil, neden hala Türmob ve Odalardan hiç bir açıklama gelmiyor.
4500-TL 'yi ödeyecekmiyiz, 15 yıldan az mesleki deneyimi olanlar staja gireceklermi, yıl şartı kaldırılacakmı...
TÜrmob'dan ve Odalarımızdan Açıklama bekliyoruz.

mohicans ' Alıntı:
EY TÜRMOB ! EY ODALAR !

23 yıldır meslek mensuplarına rüya sattınız. Büyük laflar ettiniz ?GELECEĞİ BU GÜNE GETİRDİĞİNİZİ? ilan ettiniz. Kamu Gözetimi Kurumu?nun hazırladığı Bağımsız Denetim Taslağı ile başta SMMM ler olmak üzere meslek mensuplarımızın ezici çoğunluğu 3568 sayılı temel meslek yasamızla elde ettikleri DENETİM YAPABİLME haklarını kaybetmektedirler. Bu duruma müdahale etmeyi düşünmüyor musunuz? Bu gün 23 Temmuz 2012 pazartesi Web sayfalarınıza bakıyoruz. Saat: 14:00 itibariyle;
-TÜRMOB ?un sayfasında hiçbir tepki ve açıklama yok.
-İSMMMO ?nun sayfasında ?Bağımsız Denetim Tebliğ Taslağını kabul etmiyoruz-yazısı asılı.
-Ankara ve İzmir SMMM odalarının sayfalarında ise taslak hakkında görüş ve öneri bildirilmesi isteniyor.

Ateş bacayı sarmış, sizler oralı değilsiniz. Eğer işin ciddiyetine uygun hareket etseydiniz hemen bugün olağanüstü başkanlar kurulu toplantısı yapardınız. Üyelerinizi harekete geçirecek acil eylem planlarınızı yapardınız. İnternet sayfalarınızda bu doğrultuda açıklamalara yer verirdiniz.

En başta da belirttiğimiz gibi boş hayaller pazarlayarak meslektaşın geleceği ile oynadınız. Meslek mensubu 3568 sayılı yasadan gelen denetim hakkının korunmasını bekliyor. Artık ?geleceği bugüne getirdik? safsatalarından vazgeçip haklarımıza sahip çıkın.!

Kamu Gözetimi Kurumu Taslak(!) yayınladık diyor ama bir yandan da Sakarya Üniversitesi ile yaptığı anlaşmayı ilan ediyor. Meslekte 15 yılını dolduranları 4.500.-TL?dan başlayan bedellerle eğitime çağırıyor. Bu durum KGK ?nun taslak dediği tebliği fiilen yürürlüğe koyduğunu göstermektedir. Ayrıca Türmob?un düzenlediği eğitimlerin de KGK tarafından ciddiye alınmadığını ortaya koymaktadır. Ortaya çıkan acı tabloyu sizler hariç herkes görmektedir. Kabul ettiremediğiniz eğitimlerle meslektaşın enerjisini de, zamanını da boşa harcadınız.

Eğer bir mücadele vermeyi düşünüyorsanız, mücadele 660 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kurulan Kamu Gözetimi Kurumunun kaldırılması temelinde yürütülmelidir. Bu yapısı ile KGK ?nu olumlamak veya onun otoritesine tabi olmak demek meslek mensupları için sürekli hak kayıplarına uğramayı ve ayırımcılığa fırsat vermeyi kabul etmek demektir.

Bilindiği gibi 6335 sayılı yasa ile denetime tabi olacak şirketler ve olmayacak şirketler Bakanlar Kurulu ?nun yanı sıra KGK ?nın kararları ile tespit edilecektir. Eğer müdahale edilemezse sonuç bellidir. Denetime tabi çok az sayıda şirket kalacak ve bu denetimler 6102 sayılı TTK ?nun ruhuna uygun olarak Yabancı Denetim Şirketleri?ne yaptırılacaktır. Bir Kaç YMM firması da bu pastaya kıyısından köşesinden dahil olacaktır. Dolayısı ile, sürecin en başından beri sesini çıkarmayan, kapalı kapılar arkasında lobi faaliyetleri ile bir yerlere varmayı hesap eden Yeminli Odalarının yöneticileri de meslek mensuplarının yararına çalışmamışlardır. TÜRMOB disiplinine bağlı olması gereken Yeminli Odaları halen daha gelişmelerin dışında durmakta ve genel mesleki kazanımlar yerine fırsattan istifade bir şeyler elde edebilir miyiz anlayışı içinde davranmaktadırlar.

Sonuç olarak; ?mış?gibi davranmadan meslektaşa yapılan bu haksızlıkları her ne pahasına olursa olsun önleyin?Şunu bilin ki !Hiçbir mazeret sorumluluğunuzu ortadan kaldırmayacaktır.23/07/2012

Saygılarımızla
ULUSAL MUHASEBECİLER BİRLİĞİ
YÜRÜTME KURULU
Adına
OKTAY YEŞİLYURT

Yukarıdaki yazı hiç suya sabuna dokunmuyor. Tek önerisi KGK'nin kaldırılması. KGK kaldırılmaz boşa uğraşmayın. KGK ile ilgili eleştirileriniz varsa onları ifade edin, çözüm önerilerinizi dile getirin.

Değerli Meslektaşlar

Üzülerek forumun kısır bir döngü için girdiğini görmekteyim.

Bundan sonra somut ve paylaşılması gereken bir değişiklik olmadıktan sonra yazmayı düşünmüyorum.

Yönetmeliğin ana hatlarıyla genel olarak değişmeyeceğini düşünüyorum.

Bundan sonraki tartışmaların anlamsız olacağını ifade etmek istiyorum

Zaten isteyenler hem KGKya görüş bildirdiler hem de forum da bu görüşlerini paylaştılar

Ancak SPK lisansını alan yada alacak arkadaşların özel soruları olursa özel mesajdan şu anda fiilen yaptığım için bildiğim kadarıyla soruları yanıtlamaya çalışacağım

Hoşçakalın

Saygılarımla

Önder TUNABOYLU
Önder Bağımsız Denetim A.Ş
SMMM-SOB