ONLİNE-Bağımsız denetim yönetmeliği taslak görüş bildirme!

Ynt: ONLİNE-Bağımsız denetim yönetmeliği taslak görüş bildirme!

deeper_blue ' Alıntı:
KGM tarafından yayımlanan yönetmelik adı üstünde TASLAK tır. üzerinde kamuoyunun görüş bildirerek gerekli düzenlemeler yapılacaktır.

Ancak tamamen olumsuz olarak bakmakta haksızlık olacaktır. Zira yaşadığımız süreçte 3568 s.kanun ile yetki almış meslek mensubu şartı, ve daha önce kazanılmış hakların tanınması noktasında olumlu adımlar görünmekte.

Ancak tabiidir ki yeterli değil bu yüzdendir ki konu üzerinde bu mecrada tartışıp fikir üretiyoruz, her zaman dediğim gibi sakin olup aklı selim kararlar vermeliyiz...

Sayın deeperblue

TTK'nın bizlere verdiği bir hakkı KGK'nin elimizden almaya zaten hakkı yoktur. İstese de bunu yapamaz. Ama dolambaçlı yollara girerek bunu yapma peşinde olanların yönetmeliğe nasıl sızdıkları ortada. Bu yönetmelik taslağı SMMM'lerin büyük çoğunluğunu denetim işinin dışında tutmayı amaçlamaktadır. Böyle bir amacı olan yönetmeliğin diğer tüm maddeleri inci gibi olsa ne olur olmasa ne olur. Bu yüzden bu tebliği olumlu karşılayanların sadece kendi çıkarını düşündüklerini bunların meslektaş bilincinin olmadığını düşünüyorum.

sahincolak71 ' Alıntı:
Engin bey aynen biz de şaşırıyoruz arkadaşlar neyi savunuyorlar anlayamadık?

Belki de bizim spk belgemiz yok kompleksindeler herhalde

Arkadaşlar buradaki arkadaşlar spk lisans belgesini hakkıyla aldılar

Bu durumda defalarca ifade ettik

1- Devletin verdiği bir lisans yetkisinin sürekliliği vardır

2-Kazanılmış haklar mevcuttur

Eğer ki 3568de bu yetki var diyorsanız

yıllardır sınavsız verilen ymm-smmm ruhsatlarına dönün lütfen bir bakın

Burada emekle alınan bir belgeyi KGK tanıyorsa lütfen bu duruma saygılı olun

Biz bu görüşteyiz fakat farklı forumlarda farkılı görüşler var Biz saygı duyuyoruz

Fakat gereksiz tartışmalara hakaret derecesine varan ( yazıklar olsun gibi ) girmeyin

Çünkü hak edilmiş hukuken varlığı tanınmış lisans yetkisinin burada tartışılmasının anlamı yoktur

Saygılarımla

Daha "yazıklar olsun" ünleminin ne anlama geldiğinden haberin yok kalkıp birde SPK lisans belgen olduğu için böbürleniyorsun...
"Yazıklar olsun" hayal kırıklığı belirten bir ünlemdir, hakaret değildir!

Sayın Çolak,
Burda siz ve Özgül isimli kullanıcı ile diğer SPK lisans belgesi olan meslektaşlarımı ayırıyorum...
Burda açıkça söylüyorum Siz ve Özgül isimli kullanıcı haricinde diğer SPK lisanslı arkadaşlar muafiyeti sonuna kadar haketmektedirler...
Fakat Vedatd, Stonhand, Medcezir vs isimli meslektaşlarımın dile getirdiği gibi muafiyet üzerine yoğunlaşmaktansa mağdur olanlar üzerinde bir sinerji yaratabilseydik o zaman sanki daha güzel olurdu gibime geliyor...
Neyse umarım YMM lerden ziyade SPK lisanslılar muafiyet alır...
Artık yoruldum...
İnzivaya çekiliyorum...
Şahin Bey "inziva" hakaret değil bu arada "hayatın rutininden uzaklaşma, kendi istegiyle yalniz kalma durumu"...
Neme lazım bunuda hakaret olarak görebilirsin...
Öğren diye söylüyorum yanlış anlama!
Bu bilgiler SPK sınavında yok...
Herkese saygılar...

Sayın Trk-Tr

Başka tüm forumlarda bütün ymm-smmmler sınavsız alsın tek yürek olalım gibilerinden popilzm yapılıyor

İstanbul SMMMOdası da bu görüşte

Allahaşkına herkese sınavsız denetçilik verilirse ne anlamı kalacak?

Biz de diyoruz ki daha önce sınasız belge ymm-smmm verildi kalite düşmedi mi düştü

Burada KGKnın iyi kötü bir taslağı var

YMM-SMMM ayrımı yapılmış mı?

Yapılmamış

KGKda SPK lisans yetkisini tanımış mi?

Tanımış

O halde eksiklere gediklere bakalım

3568 deki herkese verilsin diye popilzme kaçılmasın

Bu Ayrımcılık mıdır? Hayır

Neden?

Eğer zamanında ymm-smmmye sınavsız verilmeseydi

tamam hep birlikte tek yürek olalım fakat

zamanında almışlar sınavsız belgeyi hep böyle gidecek sanıyorlar

Arkadaşlar ne kadar köfte o kdar ekmek

tamam herkese sınavsız verilsin

Ancak o zaman belgenizin Uluslarararsı geçerliliği olmaz

Lütfen bu görün

Hiç olmazsa bu forum özgür bir forum

Bu alo maliye forum yetkililerine buradan teşekkür ediyor saygılarımı sunuyorum

Başka forumlşarda Uluslararası Denetim Standartları SPK Hak Hukuk deyince ayrımcılıkl suçlanıyorsunuz?

Hatta başka bir forumda moderatör Önder beyin haklı gerekçeleri karşısında fikirleriyle üstün gelemeyeceğini anlayınca o konuyu kitledi. Bakınız fikirleri hoşuna gitmeyince konuyu kitliyor adam. Bu nasıl meslektaş?

Bu forumdaki bağımsız denetim bölümü çoğunlukla denetim standartlarını bilen arkadaşlardan oluşmuştur

Popilzm yapan arkadaşlar tabiki görüşlerinizi ifade edebilirsiniz

Ancak ilk önce verilen emeklere geçilen sınavlara saygı duymanız gerekiyor

Saygılarımla

tüm bunların neden basımıza geldiğini belirtmeden gecemiycem 5786 sayılı yasayla tum sm ler abudik gubudik sınavla smmm yapılarak (turmob para alcam diye ses cıkarmadı hatta canak tuttu) mesleğin kalitesi yerle yeksak edildi...Yaaa medem sm leri smmm yapcaksanız sokun yeterlilik sınavına kgk ya yuzunuz olsun( o zaman kgk yoktu sağolsun turmob benden bu kadar dedi daha once spk ya dediği gibi kgk kurun dedi) yaaa lisans mezunu olmayan adama(smmm) denetci verilir mi..Var mı avukatlıkta ilkokul orta lise onlisans ..mezunu... saygı mı meslekte..belki 10 yıl sonra...

sahincolak71 ' Alıntı:
Sayın Trk-Tr

Başka tüm forumlarda bütün ymm-smmmler sınavsız alsın tek yürek olalım gibilerinden popilzm yapıyor

İstanbul SMMMOdası da bu görüşte

Allahaşkına herkese sınavsız denetçilik verilirse ne anlamı kalacak?

Biz de diyoruz ki daha önce sınasız belge ymm-smmm verildi kalite düşmedi mi düştü

Burada KGKnın iyi kötü bir taslağı var

YMM-SMMM ayrımı yapılmış mı?

Yapılmamış

KGKda SPK lisans yetkisini tanımış mi?

Tanımış

O halde eksiklere gediklere bakalım

3568 deki herkese verilsin diye popilzme kaçılmasın

Bu Ayrımcılık mıdır? Hayır

Neden?

Eğer zamanında ymm-smmmye sınavsız verilmeseydi

tamam hep birlikte tek yürek olalım fakat

zamanında almışlar sınavsız belgeyi hep böyle gidecek sanıyorlar

Arkadaşlar ne kadar köfte o kdar ekmek

tamam herkese sınavsız verilsin

Ancak o zaman belgenizin Uluslarararsı geçerliliği olmaz

Lütfen bu görün

Hiç olmazsa bu forum özgür bir forum

Bu alo maliye forum yetkililerine buradan teşekkür ediyor saygılarımı sunuyorum

Başka forumlşarda Uluslararası Denetim Standartları SPK Hak Hukuk deyince ayrımcılıkl suçlanıyorsunuz?

Hatta bir forumda Önder beyin gerekçeleri kitlendi

Bu forumdaki bağımsız denetim bölümü çoğunlukla denetim standartlarını bilen arkadaşlardan oluşmuştur

Popilzm yapan arkadaşlar tabiki görüşlerinizi ifade edebilirsiniz

Ancak ilk önce verilen emeklere geçilen sınavlara saygı duymanız gerekiyor

Saygılarımla

Sayın sahincolak,

Ne ben ne trk-tr sınavsız yetki verilmesini istemiyoruz. Denetçi sayısı azalsın diye haksız uygulamalarla SMMM'leri denetim dışına atan bir yönetmeliği mi destekliyorsunuz. Bu forumda kimsenin popilizm falan yaptığı yok. Ne diye yapalım ki? Biz oda yöneticisi miyiz? TÜRMOB da görevimiz mi var? Bizim vicdanımız var sayın Şahin.

Arkadaşlar gerçekten iyi durumda değilsiniz.bakınız dışarıdan bir gözle ymm lerin düştüğü duruma düştünüz.ikinci ymm vakası yaşıyoruz.elinizde spk belgesi olabilir.ki zetn taslaktada bir muafiyet tanınmış.daha neyin peşindesiniz onu anlamadım bir türlü.amacınız sizden başka elde edilem muafiyetleri iptal ettirmek ise(ki öyle gözüküyor) bu size bir şey kazandırmaz.

Hele şahin21 arkadaş tam şahin.gerçekten ürperdim.bu ne hırs böyle.yazalım edelim 15 yıllıkların muafiyeti kalksın.arkadaşlar siz böyle yaparsınız 5 yıllık muafiyeti olan 20.000 smm de sizin aleyhinizie bir kampanya başlatır.bakın ben 15 yılı tamalmaış bir meslekdaşınızım.ama herkese sınav diyorum.gençleri ve diğer meslekdaşları korumak zorundayız.yazlanlar gerçekten bana hicap veriyor.bir kısım haklar elde edilmiş diğer hakların peşinden koşturma.o zaman bende 3568 de verilen yetkiyi (turmob ve odalar gibi)verilmiş hak olarak kabul edip size karşı bir kampanya içine mi girmeliyim.hayır asla.ben kendime bir hedef belirledim.ve herkese sınavla hak ve hukukla verilemsinden yanayım.

Allah aşkına spk belgesi alan tüm arkadaşlar denetimin içinden mi geliyor.onlardan duvara asan yok mu? yada spk nın ilk verdiği belgler çok mu hakkaniyet li?tüm spk lılar tfrs'yi Ufrs'yi sular seller gibi özümsedi mi her belge için muafiyet isteniyor?..siz ne kadar diğer meslektaşlarınızın sırtına basarsanız o kadar antipatik hale gelirsiniz arkadaşlar.ne kadar soru sorarsanız o kadar sorgulanırsınız..buda mesleğe hiç bir şey kazandırmaz.Lütfen biraz ilke..kısa vadeli düşünceler hiç bir şey kazandırmaz camiaya.. gençlerimiz ve yarınlarımız düşünelim.

Sayın Ademir Sayın Vedat bey

Biz 15-10-7 yıl ayrımı yapılsın dedik mi demedik?

Sadece verilen yetkimiz hakkında ileri geri kouşanlar var

Gidin başka forumlara yazdıklarımız kitleniyor sınırlanıyoruz

Konuyla ilgili olmayan bir vatandaş çıkıyor

Alakasız bir şey söylüyor

Söylediği şeyin mevzuatta denetim standartlarında hukukta yeri yok ama ısrar ediyor

Burada amaç birbirimize karşı üstünlük sağlamak değil zaten

Fikirlerinizi maddeler halinde yazın Vedat bey yazıyor ancak bence kısa öz net olması lazım

Hatta KGKya gönderin

Biz de fikir beyan edelim ediyruz zaten

Sonuçta düşman değiliz

Saygılar

trk-tr ' Alıntı:
sahincolak71 ' Alıntı:

Biz bu görüşteyiz fakat farklı forumlarda farkılı görüşler var Biz saygı duyuyoruz

Fakat gereksiz tartışmalara hakaret derecesine varan ( yazıklar olsun gibi ) girmeyin

Çünkü hak edilmiş hukuken varlığı tanınmış lisans yetkisinin burada tartışılmasının anlamı yoktur

Saygılarımla

Daha "yazıklar olsun" ünleminin ne anlama geldiğinden haberin yok kalkıp birde SPK lisans belgen olduğu için böbürleniyorsun...

Sayın Çolak,
Burda siz ve Özgül isimli kullanıcı ile diğer SPK lisans belgesi olan meslektaşlarımı ayırıyorum...
Burda açıkça söylüyorum Siz ve Özgül isimli kullanıcı haricinde diğer SPK lisanslı arkadaşlar muafiyeti sonuna kadar haketmektedirler...
Fakat Vedatd, Stonhand, Medcezir vs isimli meslektaşlarımın dile getirdiği gibi muafiyet üzerine yoğunlaşmaktansa mağdur olanlar üzerinde bir sinerji yaratabilseydik o zaman sanki daha güzel olurdu gibime geliyor...
Artık yoruldum...
İnzivaya çekiliyorum...
Şahin Bey "inziva" hakaret değil bu arada "hayatın rutininden uzaklaşma, kendi istegiyle yalniz kalma durumu"...
Herkese saygılar...

isim isim mi saldırıya geçtiniz?
sizin nasıl bir düşünce tarzınız var anlıyamadım.
spk bağımsız denetim belgesine sahip olan meslek mensuplarının elbetteki bu belgeye sahip olmayan smmm vE ymm den farkı var ki KGK hazırlamış olduğu taslakta muafiyet tanımıştır.
Bizim böyle bir muafiyet isteme gibi bir zorunluluğumuz yok.Zaten kazanılmış bir hak.
hem kazanılmış haklar hem de gereksiz dava yollarına sebebiyet vermemek için taslağa bu maddeyi koyacacaktı zaten KGK.

trt k, TRT K,

Siz isim isim sayarak şahin çolak ve özgül bu belgeyi haketmiyor diğerleri hakediyor demekle mi sinerji yaratıyosunuz?
İstediğiniz gibi görüşü taslakta belirtebilirisniz. ama diğer kişilere saldırmadan, yanlış ifadeler kullanmadan.
uslubunuz yanlış .
yazıklar olsun demek hayal kırıklığı anlamına gelir demişsiniz ama bazen hayal kırıklığı belirten ünlemler hakaret niteliğine uslupla dönüşebilir.
ben spk belgesine sahip olan tüm meslek mensuplarının kazanılmış hakkının korunmasından yanayım.
staj olayına karşıyım.
spk belgesine sahip olmayan smmm ve ymm lere sınavsız denetçi belgesi verilmesine karşıyım.

ozgul35 ' Alıntı:
trk-tr ' Alıntı:
sahincolak71 ' Alıntı:

Saygılarımla

Sayın Çolak,
Artık yoruldum...
İnzivaya çekiliyorum...
Herkese saygılar...

spk bağımsız denetim belgesine sahip olan meslek mensuplarının elbetteki bu belgeye sahip olmayan smmm vE ymm den farkı var ki KGK hazırlamış olduğu taslakta muafiyet tanımıştır.
Bizim böyle bir muafiyet isteme gibi bir zorunluluğumuz yok.Zaten kazanılmış bir hak.
hem kazanılmış haklar hem de gereksiz dava yollarına sebebiyet vermemek için taslağa bu maddeyi koyacacaktı zaten KGK.

trt k, TRT K,

Siz isim isim sayarak şahin çolak ve özgül bu belgeyi haketmiyor diğerleri hakediyor demekle mi sinerji yaratıyosunuz?
İstediğiniz gibi görüşü taslakta belirtebilirisniz. ama diğer kişilere saldırmadan, yanlış ifadeler kullanmadan.
uslubunuz yanlış .
yazıklar olsun demek hayal kırıklığı anlamına gelir demişsiniz ama bazen hayal kırıklığı belirten ünlemler hakaret niteliğine uslupla dönüşebilir.
ben spk belgesine sahip olan tüm meslek mensuplarının kazanılmış hakkının korunmasından yanayım.
staj olayına karşıyım.
spk belgesine sahip olmayan smmm ve ymm lere sınavsız denetçi belgesi verilmesine karşıyım.

Gerçekten hırsınıza hayran kaldım.
Acaba bu hırsta SPK lisansı gibi birşey mi ? Kazanılmış bir hakmıdır. ?

halilaklan ' Alıntı:

Sayın Ademir Sayın Vedat bey

Ne demek istediğimi anladınız değil mi?

Bu kişiye kimse lütfen cevap vermesin

Ben de cevap vermeyeceğim

Kendi kompleksleriyle baş başa kalsın

Yesin kendi kendini

Saygılar

Arkadaşlar;

SPK lisanslı arkadaşların konuyu genelde tartışmamalarını mümkün olduğu kadar özelde veya grupta tartışmalarını öneriyorum. Şahsen tarafımdan bu platforma fikir ve bilgi beyan edilmeyecektir.

İş artık çirkinleşmeye başladı.

Saygı ve sevgilerimle,

halilaklan ' Alıntı:
ozgul35 ' Alıntı:
trk-tr ' Alıntı:
sahincolak71 ' Alıntı:

Saygılarımla

Sayın Çolak,
Artık yoruldum...
İnzivaya çekiliyorum...
Herkese saygılar...

trt k, TRT K,

uslubunuz yanlış .
staj olayına karşıyım.

halil aklan,
yazdıklarımın hırsla falan alakası yok. neden saldırmaya başladınız bana anlıyamadım.ben fik
adı üstünde spk bağımsız denetim belgesi. tabiyki de kaznılmış bir hak,.

Özgül hanım bu tür söylemlere artık cevap vermiyoruz Siz de lütfen vermeyin

Merhabalar,

Arkadaşlar tarz, uslub bazen farklı yada kötü olsa bile bence kimseyi dışlayıcı olmayın.

Daha fazla bütünşeştirici olmamız gerekmiyor mu ? Bu yalnış söz etti öteye git bu yan baktı yanıma yaklaşma...

Bence biraz daha tahammül sahibi olmamız lazım. Bırakınız insanlar ucube bile olsa fikirlerini ifade etsinler.

"Tehalüf-ü ukulden hakikat tezahür eder" ( farklı fikirlerin çarpışmasından hakikat ortaya çıkar )

Sadece kırıcı, incitici olmayalım kafi.

Saygılarımla,

SPK adına SPL bu yıl yapacağı kanun dışı bağımsız denetim sınavları yapılacakken ne hakkı? Ankarada birileri kime ne yapacaklarına karar alıp uyguluyor o kadar. Ayrıca SPK sınavlarıda o kadar zor değil biraz gayretle kazanılabilecek test. Bilemediğin soruyu salla gitsin tutarsa puan tutmazsada bir kaybın yok nasıl olsa bilmiyordun.

Son taslak yönetmelikte bana göre yanlış veya aydınlatılması gereken noktaları tekrar burada yazıyorum

1- SPK lisans sahibi 15 yıllık Meslek mensuplarının eğitime katılma mecburiyeti var mıdır? Belli değildir.
2- Denetim şirketlerinin ortaklarının denetçi veya meslek mensuplarından olması cümlesi TTK. 400.1.maddesi ile çelişmektedir. ( Şirketlerin ortaklarının denetçilerden oluşacağı cümlesi)
3-KAYİK.ler dışındaki şirketlerin denetlenmesi ile yetkli diğer BD. şirketlerinden istenilen 2 adet SOD (6 yıl kıdem ve 1 yıllık denetim tecrübeli) SPK ya bağlı Denetim şirketlerine "KIYAK" geçilmesi anlamı taşıdığından bu yanlıştır. Denetim tecrübesinin geçiş sürecinde sınav dahil farkı kriterler konularak çözülmelidir.
Farklı çözümler
a- Denetçi için İlk yıl Bağımsız denetim tecrübesinden (2013 ) sonra ki yıllarda 1 yıllık denetim tecrübesi kazanılmış sayılır.
b- SOD için sınav yapılabilir.
c- 15 yıllık YMM ve SMMM son 10-15 yıl faal olduğuna ve 20-25 milyon cirolu firmaların YMM veya SMMM liğini yaptığını kanıtlayarak muaf tutulabilir.

4-SPK lisanslılarının sınavlardan muaf olduğu görülmektedir. Ancak SPK lisansı ve 15 yıllık meslek mensuplarının başkaca şart aranmaksızın denetçi olarak yetkilendirileceğine ilişkin doyurucu ifade bulunmamaktadır.
5-15 yıllık meslek mensuplarının mesleki tecrübelerinin ne zaman başladığı ile ilgili tereddütler bulunmaktadır.
6-15 yıllık meslek mensupları için eğitim sonucunda " başari ile tamamlayanlar" ifadesi sınav yapılıp yapılmayacağı konusunda teredütler oluşturmaktadır.
7-Bağımsız denetim şirketinin ortak sayısının daha açık bir şekilde yazılması gerekir.

SABRİ ORTA
SMMM&SPK LİSANS SAHİBİ

ebrukutlu ' Alıntı:
Son taslak yönetmelikte bana göre yanlış veya aydınlatılması gereken noktaları tekrar burada yazıyorum

1- SPK lisans sahibi 15 yıllık Meslek mensuplarının eğitime katılma mecburiyeti var mıdır? Belli değildir.
2- Denetim şirketlerinin ortaklarının denetçi veya meslek mensuplarından olması cümlesi TTK. 400.1.maddesi ile çelişmektedir. ( Şirketlerin ortaklarının denetçilerden oluşacağı cümlesi)
3-KAYİK.ler dışındaki şirketlerin denetlenmesi ile yetkli diğer BD. şirketlerinden istenilen 2 adet SOD (6 yıl kıdem ve 1 yıllık denetim tecrübeli) SPK ya bağlı Denetim şirketlerine "KIYAK" geçilmesi anlamı taşıdığından bu yanlıştır. Denetim tecrübesinin geçiş sürecinde sınav dahil farkı kriterler konularak çözülmelidir.
Farklı çözümler
a- Denetçi için İlk yıl Bağımsız denetim tecrübesinden (2013 ) sonra ki yıllarda 1 yıllık denetim tecrübesi kazanılmış sayılır.
b- SOD için sınav yapılabilir.
c- 15 yıllık YMM ve SMMM son 10-15 yıl faal olduğuna ve 20-25 milyon cirolu firmaların YMM veya SMMM liğini yaptığını kanıtlayarak muaf tutulabilir.

4-SPK lisanslılarının sınavlardan muaf olduğu görülmektedir. Ancak SPK lisansı ve 15 yıllık meslek mensuplarının başkaca şart aranmaksızın denetçi olarak yetkilendirileceğine ilişkin doyurucu ifade bulunmamaktadır.
5-15 yıllık meslek mensuplarının mesleki tecrübelerinin ne zaman başladığı ile ilgili tereddütler bulunmaktadır.
6-15 yıllık meslek mensupları için eğitim sonucunda " başari ile tamamlayanlar" ifadesi sınav yapılıp yapılmayacağı konusunda teredütler oluşturmaktadır.
7-Bağımsız denetim şirketinin ortak sayısının daha açık bir şekilde yazılması gerekir.

SABRİ ORTA
SMMM&SPK LİSANS SAHİBİ

Katılıyorum ..

kerpeten ' Alıntı:
SPK adına SPL bu yıl yapacağı kanun dışı bağımsız denetim sınavları yapılacakken ne hakkı? Ankarada birileri kime ne yapacaklarına karar alıp uyguluyor o kadar. Ayrıca SPK sınavlarıda o kadar zor değil biraz gayretle kazanılabilecek test. Bilemediğin soruyu salla gitsin tutarsa puan tutmazsada bir kaybın yok nasıl olsa bilmiyordun.

Tabi çok kolay kazansana kolaysa; başarı oranı % 4 senin mali müşavirlik belgeni ben çevremle sınavsız alırım, istersen bahse girelim..

Engin Yılmaz ' Alıntı:
kerpeten ' Alıntı:

Tabi çok kolay kazansana kolaysa; başarı oranı % 4 senin mali müşavirlik belgeni ben çevremle sınavsız alırım, istersen bahse girelim..
Torpilli demek istedin sanırım. Doğru alışkanlık işte ne yaparsın