ONLİNE-Bağımsız denetim yönetmeliği taslak görüş bildirme!

acemismmm

Katkı Sunan Üye
Kamu gözetimi kurumu bağımsız denetim yönetmeliği taslağı hakkında görüş ve öneriler almak için bir sayfa hazırladı herkes görüşlerini ve önerilerini sunabilir.

http://gorus.kgk.gov.tr/

Ynt: ONLİNE-bağımsız denetim yönetmeliği taslak görüş bildirme

Değerli Forumdaşlar

Biliyorsunuz ben ve Sabri bey yönetmelik hakkında görüşlerimizi forumda paylaştık
Ancak bir çok kesimlerden müdahil olma çabaları var.
SPK lisans belgeli yada sınavlara giren meslektaşlar olarak bir metin hazırlayıp gönderelim mi yoksa herkes kendi metnini yollasın mı?
Görüşlerinizi bekliyorum

İyiçalışmalar

SPK lisanlı ve lisansını alma noktasında olan arkadaşlarla ortak metin hazırlamamız uygun olacaktır.

Ortak bir metin daha faydalı olur.

Biliyorsunuz hukuken ortak metinlerin geçerliliği sorugulanabilir. Bu nedenle herkes bireysel başvuru hakkını kullanabilir.

Arkadaşlar

Nizam beyin de fikrini göz öünde bulundururak şöyle düşündüm.

Şu anda bütün kesimler görülmemiş bir lobi faaliyetinin içindelerdir.
( YMMler-15-10 yıllık Kıdemli SMMMler-Odalar-Siyasi Gruplar vs )
En azından bana gelen bilgiler ve duyumlar bu yöndedir

Yine bir ortak metin oluşturalım. Ancak herkes kendi durumuna göre ekleme yada çıkarmalar yaparak göndersin
Spk lisanslı yada girenler olarak son kanun değişikliğinde nasıl bir baskı grubu olarak hareket ettiysek bu sefer de öyle hareket etmemizin daha etkili olacağı görüşündeyim.
Sonuç ta bakarsanız dağ bakmazsanız dağ olur sözünden hareketle hep beraber son bir çaba gösterelim diyorum

Burada da kim gönderdiyse açıklarsa kaç kişi olduğumuz bilir birbirimizi destekleriz diye düşünüyorum

Bir e-posta yada sadece bu foruma mesajla da olsa katkı veren tüm dostlara selam gönderiyorum

Saygılarımla

Ben de bireysel olarak göndermemizin daha etkili olacağı görüşündeyim. Ancak daha önce de yaptığımız gibi bir ortak bir format üzerinden hareket edebiliriz.

Bireysel olarak başvuru yapmalıyız diyorum.

Arkadaşlar o zaman ben bir kısa öz vurucu etkili olabilecek metin üzerinde çalışayım Önceki metini esas alarak güçlendireyim Herkes ekleme ve çıkarm yaparak bireysel göndersin olur mu?

Bence, hem bireysel olarak hemde grup olarak gönderelim..ancak arkadaşlarımızdan birisi ortak iki tane metin hazırlasın ve bizlerde kendi özel durumumuza göre metinde gerekli değişiklikleri yaparız zaten.

Önder68 ' Alıntı:
Arkadaşlar o zaman ben bir kısa öz vurucu etkili olabilecek metin üzerinde çalışayım Önceki metini esas alarak güçlendireyim Herkes ekleme ve çıkarm yaparak bireysel göndersin olur mu?

Daha güzel olur.
Emeğinize teşekkürler...

baltun ' Alıntı:
Önder68 ' Alıntı:

Daha güzel olur.
Emeğinize teşekkürler...

+1

Oldu ben o şekilde çalışma yapıyorum Grup olarak ta daha önce Orhan Güler meslektaşımız bir metin hazırlamıştı. Onun da katkılarını bekliyoruz

arkadaşlar,

ortak yazıyı bekliyorum. bende göndercem

peki biz bu ortak metne neleri dahil edeceğiz aslında bunu da tartışmak lazım...

Arkadaşlar başka bir başlıkta da paylaşmıştım elimde değerli bir meslektaşa ait olan şöyle bir metin var isteyen

değerlendirebilir ;

SAYGIDEĞER
KAMU GÖZETİM, MUHASEBE VE DENETİM STANDARTLARI KURUMU BAŞKANLIĞI VE YÖNETİM KURULU ÜYELERİ NE

Henüz taslak aşamasında bulunan bir yönetmelik olmasına rağmen ; meslek mensuplarının eğitim müracaatlarını kabul etmektesiniz.
Sınavsız olarak bir takım meslek mensuplarına bağımsız denetçiliği vermekte önemli gayretlerinizin olduğu görülmektedir. Bu tavrınız kurumunuzun tarafsızlığını biz meslek mensupları nezdinde oldukça zedelemiştir,
kurumunuz tarafsızlığını, BAĞIMSIZLIĞINI kaybetmek üzeredir.

Sizde birilerine çıkar sağlamak adına diğer kurumların düştüğü durumlara düşmeyiniz. Herkese eşit mesafede duran ve tarafsızlığını kaybetmeyen bir kurum olursanız sizlere hep destek olacağız ,

Bağımsız denetiminin nasıl yapılacağının baş aktörü olacak kurumunuzun şimdiden bağımsızlığını yitirmesi, birilerine iltimas sağlaması kurumunuzun gözetiminde yapılacak olan denetimlerin de bağımsızlığını yitireceğinin açık bir göstergesidir.

Bağımsızlığını bu aşamada kaybeden bir kurumun gözetiminde yapılan denetimler nasıl bağımsız olacak; bunu kabullenmek biz meslek mensupları açısından mümkün değildir.

Bağımsız denetim yetkisini SPK dan sınavsız alanlar da dahil olmak üzere meslek mensuplarının sınava tabi tutulmasını ivedilikle talep ediyoruz.
SPK Sınavı ile bağımsız denetçi olan meslek mensuplarının bu hakkına da sahip çıkıyor bütün meslek mensuplarının bu ya da bu sınava benzer bir sınavla bağımsız denetçiliğe alınmasını talep ediyoruz.

yönetmeliğe itirazlarımızı aşağıda sıralıyoruz, dikkatle incelenmesini ve gerekli düzeltmelerin yapılmasını umut ediyor, herkese eşit davranılsın beklentimiz karşılanana kadar mücadelemizi bırakmayacağımızı ihtaren bildiriyoruz.

1- Meslek mensuplarına eğitim verebilirsiniz ancak mutlaka sınava tabi tutulmaları gerekmektedir. Aksi durum meslektaşlar arasında ayrım yapıldığı kanaati oluşturmaktadır. Bu durum anayasamıza aykırıdır bu durum için bölge idare mahkemesine ülkemizdeki meslek mensupları tarafından ayrı ayrı gidilecektir. Meslek mensupları olarak 87.000 kişiyi geçmiş bulunan bir meslek örgütünün üyeleri arasında haksız bir eylem yapmanıza müsaade edilmeyecektir.

2- Sorumlu baş denetçilerin tayininde neden denetim yapmış olanlar bu işin üstadı gibi gösterilmek istenmiştir. Yapılan denetimlerin gerçeği yansıtmadığı denetim şirketlerinin denetim firmaların oyuncağı haline geldiği neden gözardı edilmektedir. Kamu gözetim kurumu bu durumu engellemek için kurulmadı mı? Sorumlu baş denetçilik için tecrübe aranması hususu tamamen kaldırılmalıdır. Denetim şirketlerinin bazı kimselerin eline bırakılarak büyük haksızlığa neden olunmaktadır. Bu durum SPK da var dı ancak KGK da olmamalıdır. Neticede denetimin ilk yapıldığı zamanlarda da tecrübeden bahsetmek mümkün değildi, biz meslektaşlar olarak hem muhasebe hem denetim alanlarında gerekli bilgiye sahibiz. Sorumlu baş denetçi olabilmek için kurumunuzun vereceği eğitimlerden geçme şartı gibi bir durum getirilmeli acilen taslakta bu durum düzeltilmelidir.

3- Denetim konusunda uluslararası denetimlere de bakıldığında; ABD de yaşanan 2007 Nasdaq şirketlerinin hayali durumları krize neden olmuştu, Hayali bilgiler ülkemizde de malesef yıllarca halkımıza duyurulmuştur. Borsalar yıllarca insanlarımızın zararına çalıştı, Bağımsız denetim şirketi yöneticileri uluslararası fonlarla ve derecelendirme kuruluşları ile karışık ilişkilere girdiler, sonuç olarak denetim mesleğinin yapısal olarak bir çok sorunu var.
Yeniden bir denetim organizasyonunun yapılmasını beklerken yıpranmış SPK tebliğini esas almışsınız bu da çok önemli bir hayal kırıklığı yaratmıştır. Denetim organizasyonu ve denetim ekiplerinin belirlenmesinde yeni yollar bulunmalı ve denetim şekilleri yeniden belirlenmeliydi.
Ülkemize ait denetim yordamlarının bir an evvel yeniden yapılması gerekmektedir. Şu anda YMM lerin ve Bağımsız Denetim Şirketlerinin yaptıkları denetimlerde muhasebe kayıt sisteminin denetlenmesi esas alınmakta ve kayıt sisteminin raporlanmasına ilişkin görüşler ortaya konmaktadır. Oysa Denetim Sadece muhasebe organizasyonunun değil Firmaların tüm iç kontrol sisteminin incelenmesidir, Muhasebe sadece bu sistemin küçük bir parçasıdır. Bu küçük parçanın denetlenerek görüş verilmesi Bağımsız denetim özüne aykırıdır. Verilen görüşlerin gerçeği yansıtmadığı hususu daha ağır basmaktadır.
Kurumuzun kimseye iltimas sağlamadan bağımsız davranması dileğiyle , Saygılarımızla.

Değerli Meslektaşlar

SPK lisans belgeli yada sınava giren arkadaşlar üstteki yazıyı göndermiyoruz.

Bizim formatımız hazırlanmak üzere birazdan burada sizinle paylaşacağım

Saygılarımla

muhasip bey,

ben yazınıza katılmıyorum.

aynı şeyleri düşünmüyoruz sanırım.

önder68 sizden ortak bir yazı bekliyorum.

Merhabalar,

Sayın Önder68 siz yazıdaki bir kısmı yalnış alnamışsınız diğer bir başlıkta bunu düzelttim.

Tabiiki istediğiniz yazıyı gönderebilirsiniz .

Lakin görüş bildirme sayfası 472 basamaktan oluşan madde madde değerlendirme ve yorum yapılabilen bir

alan. Bence bunu da düşününün.

Saygılarımla,

ayın Muhasip

Bu olayın gerçekten bir çok parametresi var. Şuanda devam eden sözleşmeler, SPKya olan devam eden yükümlülükler kazanılmış haklar, devletin devamlılığı ilkesi ve birçok özel durum mevcut. Bunlar girsin şunlar girmesin diyebilmek için meslek mevzuatı denetim standartları ve hukuk açısından değerlendirmek gerekiyor.
Olay bir cümle ile sınavsızlar girmesin diye bence değerlendirilmez. Nasıl ki KGK'nın sınava girenlerin hakkını teslim ettiği gibi hukuki parametreler ağır basıyor

Dolayısyla bütün Sermaye Piyasası Bağımsız Denetim Lisansı Belgeliler Denetçiler ve sınava girenlerin tek bütün olarak hakkını ayrım yapılmadan almasını istiyoruz

Sonuç olarak SPK Denetçileri ve olacak meslektaşlarımızı bir bütün olarak görüyoruz

Bu başlıktaki arkadaşlar da zaten bu görüştedir

Saygılarımla