Onursal Başkan Hakkında...

günizi

Katkı Sunan Üye
Merhabalar...
Mükellefim Anonim Şirket için Onursal Başkan seçmek istediklerini, işlemlerin nasıl yapılacağını sordu. Bu konuda şimdiye dek hiç işlem yapmadım. Araştırmaya çalıştım ancak net bir bilgiye ulaşamadım. Malum Onursal Başkanların hukuksal bir yetkisi olmadığı için TTK hükümleri çerçevesinde bakmamak gerek belki ancak yine de uyulması gereken bir kural mutlaka olmalı diye düşünüyorum. Genel Kurul'da Kurul tarafından direkt atama mı yapılacak veya Genel Kurul bu konuda Yönetim Kuruluna yetki verse de, Yönetim Kurulu mu atama yapsa gibi olabilir mesela...

Konu hakkında bilgilerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

Bu işin yasal bir ayrı prosedürü yok. Yasada onural başkan diye birşey de yok zaten. Kişi zaten Yönetim Kurulunda ise kurul toplanır ve bir karar alır. Bu kararını tescil ve ilan da eder. İsterse ilk genel kurula da sunar ve karar alıdırır. Başka bir yasal fark yok.

Genel Kurul Yaparsınız. Yapılan Genel Kurulda ... A.Ş.' nin Onursal Başkanlığına ... getirilmiştir dersiniz. tescil ve ilan edersiniz.. sizin onursal başkanınız olur

Onursal Başkanlığın hukuk,TTK ve vuk'tan kaynaklı bir deyim olduğunu sayenizde burada öğrendim. Ya arkadaşlar var mı böyle bir şey. Bu iş büyük şirketlerde/holdinglerde baba yaşlanınca bütün işlerini oğluna devreder, şirketlerin yönetiminde hiç bir şekilde yer almaz, onursal başkan olur. TTK da "murahhas azadan" ifadesi geçer, onursal başkanlık yoktur.

Elbette zaten bende yasada böyle birşey olmadığını belirttim. Ancak bilindiği gibi "murahhas aza " bambaşka bir kavram.