Ortak Olunan İşletme

YILDIRIM65

Katkı Sunan Üye
Arkadaslar şimdi sorum şu.bir vergi mükellefinin üzerine bir bayan kuaförü var.ayni zamanda bir borekci dükkanına ortak.simdi asıl konuma geliyorum.bayan kuaforunden kar borekci dükkanında zarar elde ediyor.elde ettiği karın yarısı yazılıyor beyannameye.simdi hesaplanan gecici vergi karın tamamı üzerinden mi alınıyor.aktariliyor hesaplananan gecici vergi ve önceden ödenecek gecici vergi.

Yada gecici verginin kar kismina gelir tablosundaki karın yarısı mi yazılıp vergilendirme islemi yapilir

Arkadaslar şimdi sorum şu.bir vergi mükellefinin üzerine bir bayan kuaförü var.ayni zamanda bir borekci dükkanına ortak.simdi asıl konuma geliyorum.bayan kuaforunden kar borekci dükkanında zarar elde ediyor.elde ettiği karın yarısı yazılıyor beyannameye.simdi hesaplanan gecici vergi karın tamamı üzerinden mi alınıyor.aktariliyor hesaplananan gecici vergi ve önceden ödenecek gecici vergi.
Arkadaslar şimdi sorum şu.bir vergi mükellefinin üzerine bir bayan kuaförü var.ayni zamanda bir borekci dükkanına ortak.
buraya kadar tamam

simdi asıl konuma geliyorum.bayan kuaforunden kar borekci dükkanında zarar elde ediyor.elde ettiği karın yarısı yazılıyor
bayan kuaforu bunun uzerine kar elde ediyorsa elde ettiği karın neden yarısı yazılıyor. Genc girisimci istisnasi falan mi var?

Çünkü bir kişiye ait işletmeye ortak oluyor.iki ortak oluyor.burasi yuzde 50 ye yüzde 50 li.kendi üzerine sadece kendisine üzerine ait bir işletme açıyor burasıda yüzde yüz.bayan kuaförü bilancoya tabi diğeri işletme defteri.bir kişiye ait olan kişiye ortak olduğu için yüzde 50 li olduğu için karın yarısı yazılıyor.

Çünkü bir kişiye ait işletmeye ortak oluyor.iki ortak oluyor.burasi yuzde 50 ye yüzde 50 li.kendi üzerine sadece kendisine üzerine ait bir işletme açıyor burasıda yüzde yüz.bayan kuaförü bilancoya tabi diğeri işletme defteri.bir kişiye ait olan kişiye ortak olduğu için yüzde 50 li olduğu için karın yarısı yazılıyor.
Sayın YILDIRIM65 öncelikle bayan kuaföründen sanırım adi bir ortaklık sözkonusu. Dolayısı ile ortaklık yarı yarıya ise dediğiniz gibi kar yada zarar durumunda yarısı beyan sözkonusu olacak. Fakat diğer firma bilançoda olsa sahıs firması konumunda ve iki ayrı firma kapsamında olamayacağından tek bir beyan ile toplam kar ve zararlarını beyannameye dahil edecektir.

Sayin yildirim

Sordugun sorudan gercekten birsey anlamadim. Sen soruyu toparla bir daha yaz. Yada anlayan arkadaslarim yardimci olsun.