Ortaklara kullandırılan borç paranın adatlaması.

NİSANK

Katkı Sunan Üye
ortaklara kullandırılan borç paranın adatmasında kdv'ne tabi olacağına ve olmayacağına dair 2 farklı yaklaşım var.
1-kdv'ne tabi olacağı.
şirketin ortaklarına cari hesap yoluyla borç para kullandırma işlemi bir finans işlemi kabul edilmeli ve KDV'ne tabi tutulmalıdır.
ortakların şirketten aldıkları ödünç paralar finansman ihtiyacı içindir. şirket ortağına ödünç para
verme işlemi sonucu elde edeceği bir gelirden mahrum kalmaktadır. Bir işlem vergisi olan KDV yönünden şirket ortağına borç para
verilmesi bir finans hizmeti olup KDVK md:1/1 göre kdv'ne tabidir.
2- kdv'ne tabi olmayacağı
şirketlerin nakitlerini bankaya yatırmak suretiyle elde ettikleri faizlerin elde eden kurum yönünden faiz geliri olduğu ve KDV tabi
olmadığı bilinmektedir.
şirketlerin nakitlerini bankaya yatırma işlemi KDV tabi olmadığına göre; ortaklara borç para verme suretiyle yapıIan adatlandırma
işlemi de kdvtabi tutulmaması gerektiği ileri sürülmektedir. Çünkü KDVK Madde/ 1/1'e göre KDV 'den bahsedilebilmesi için
- teslim veya hizmetin Türkiye'de yapılması
- mal teslimi veya hizmet ifalarının, ticari, sinai, zirai faaliyet ve serbest meslek faaliyeti çerçevesinde gerçekleştirilmesi zorunlu
bulunmaktadır.
Buradan hareketle sermaye şirketlerinin bir mal teslimi ve hizmet ifasına dayanmayan veya bu işlemlere bağlı olarak ortaya
çıkmayan gelirleri her ne kadar ticari kazanç hükümlerine göre vergilendirilse de bir işlem vergisi olan KDV'ne tabi tutulmaması
gerekir...
peki sizler hangi yaklaşımı dikkate alıp,kdv'ne tabi tutuyorsunuz ya da tutmuyorsunuz? tşk.

Ynt: ortaklara kullandırılan borç paranın adatlaması

Genelde kabul edilen yaklaşım Maliye lehine olandır. Yani başınız ağrımasın istiyorsanız bunu vade farkı kabul edip kdv uygulamaktır.
Aksi sizi çok sıkıntılara sokabilir.

Ynt: Ortaklara kullandırılan borç paranın adatlaması.

Ben de konunun finansman hizmeti olarak değerlendirilip kdv'ye tabi olması gerektiği görüşünü benimsiyorum.Çünkü diğer görüşün dayanağı olan banka faiz gelirinin bence ortağa verilen borç üzerinden elde edilen faiz geliri ile alakası yok.sonuçta ortağa borç vererek ortak finanse ediliyor ve ortaya bir finansman hizmeti çıkıyor.
Selamlar

Ynt: Ortaklara kullandırılan borç paranın adatlaması.

teşekkür ediyorum.