Ortakların borçlanma yasağı ile ilgili maddeler?

Ertann

Tanınmış Üye
YTTK ya göre şirket ortaklarının borçlanma yasağı için 2 koşul var
1- Vadesi geçmiş sermaye taahhüt borcu olmamalı (Madde 358)
2- Yedek akçeler dahil geçmiş yıl zararlarını karların karşılaması
Burada ki 2.şarta ait kanun maddesini bulamadım bu madde hangisindedir
Ayrıca bu kurallara uymadan borçlanılırsa uygulanacak cezanın maddesi hangisidir?
Saygılar

Ynt: Ortakların borçlanma yasağı ile ilgili maddeler?

Sayın Ertann merhabalar,

Bahsettiğiniz konu yani 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu'nun 358.maddesidir. 6335 sayılı Türk Ticaret Kanunu ile Türk Ticaret Kanunu'nun Yürürlüğü ve Uygulama Şekli Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 15.maddesi ile 358 maddede değişiklik yapılmıştır.

6335 / MADDE 15 ? 6102 sayılı Kanunun 358 inci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
?MADDE 358 ? (1) Pay sahipleri, sermaye taahhüdünden doğan vadesi gelmiş borçlarını ifa etmedikçe ve şirketin serbest yedek akçelerle birlikte kârı geçmiş yıl zararlarını karşılayacak düzeyde olmadıkça şirkete borçlanamaz.?

Ceza maddesi ise 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu'nun 562.maddesinin beşinci fıkrasının (c) bendinde belirtilmiştir. Üçyüz günden az olmamak üzere adli para cezasıyla cezalandırılır. demektedir. Burada dikkat edilecek husus parayı alanın değil verenin cezalandırılması. Buda Yeni TTK'nın biz meslek mensuplarına verdiği ayrı bir ceza olsa gerek.
Kolay gelsin....

Ben neden bulamadım
Alomaliye sitesinde Rukkettin Kumkale nin YTTK medninde madde eksik yazılmış
Alomaliye site sorumluları umarım düzeltirler
Alomaliyedeki metinin ilgili maddesi aşağıda

II- Paysahiplerinin şirkete borçlanma yasağı

Madde 358- (1) İştirak taahhüdünden doğan borç hariç, pay sahipleri şirkete borçlanamaz. Meğerki, borç, şirketle, şirketin işletme konusu ve pay sahibinin işletmesi gereği olarak yapılmış bulunan bir işlemden doğmuş olsun ve emsalleriyle aynı veya benzer şartlara tabi tutulsun.

(1) Pay sahipleri, sermaye taahhüdünden doğan vadesi gelmiş borçlarını ifa etmedikçe şirkete borçlanamazlar
İKİNCİ BÖLÜM
Yönetim Kurulu

A) Genel olarak

Merhaba ;

Sn ÖZCAN gerekli izahati zaten yapmış. Alıntı yaptığı madde ise 6335 sayılı kanun ile 30.Haziran.2012 tarihinde değişikliğe uğramıştır.

Sn.KUMKALE'nin yazısı ise 18.6.2012 tarihlidir. Alomaliye yetkileleri makalede nasıl değişiklik yapabilirler ki ?

Makale değil kanun metni
o zaman kaldırsınlar tüm değişiklikler varda bir bu maddemi hatalı
Yanlış bilgi siteyi ilgilendirmiyorsa kendileri bilir