fonradar

Ortaklıktan Ayrılmak İstemek

Değerli üstatlar
Bir konu hakkında bilgilerinize danışmak istiyorum.

Bir anonim şirkette hem hisse sahibi ortak hemde yönetim kurulu üyesi bir kaç seneden beri
fiilen şirketle ilişkisini kesmiş durumda,diyorki ben hissemi devredecek kimse de bulamıyorum
sizden hissem için para falan da istemiyorum.
bu kişi nasıl ortaklıktan ayrılabilir ? bir noter kanalı ile istifa mektubumu yazar yoksan başka bir yolu mu var
bu kişi hem yönetim kurulundan hemde ortaklıktan ayrılmak istiyor ne yapması lazım?
değerli cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Ynt: ortaklıktan ayrılmak istemek

Hissesini başka birine devredecek. Bu devri YönetiM kuruluna bildirecek ve onaylayacak. Yönetim Kurulundan istifa edecek, Yönetim Kurulu yedek üye varsa onu atayacak, yoksa başka birini ilk genel kurulda onanmak üzere üye seçecek.
Tescil ve ialn edecek.

Ynt: Ortaklıktan Ayrılmak İstemek

Nizam Bey (nguroy)Yanıtınız için çok teşekkür ediyorum.

Yanıtınızdan anladığım kadarı ile hisselerini devretmeden veyahut devredecek birini bulmadan bu a.ş.den herhangi başka bir yolla ayrılma imkanı yok.
saygılarımla,

AŞ den ayrılmak ltd den ayrılmaktan kolaydır.
Diğer ortaklardan birine de devredebilir. (5 den aşağı ortak olmaz)

sayın nguroy affınıza sığınarak,kıymetli vaktinizi alarak bir şey daha sormak istiyorum
kimse bu hisseleri almak istemiyorsa ,bu ortaklıkdan çıkmanın başka bir yolu kalmıyormu??
saygılarımla,

ttk 551 ve müteakip maddelerine istinaden mahkemeye başvurarak ortaklıktan ayrılabilirsiniz

Sorumluluktan kurtulmak için öncelikle yönetim kurulundan istifa etmesi gerekir. 2012 yılından önce istifa ederse daha iyi olur. Ortakların vergi ve sgk prim borçlarından yani devlete karşı olan borçlardan sorumlukları bulunmamaktadır. Yeni TTK da ortak sayısı 5 ten az olabilir. Kanunun yürürlük tarihiyle birlikte belki diğer ortaklardan birine devredebilirsiniz.