Ortaklıktan Çıkan Ortağın Muhasebe Kaydı

Merhaba.
1.000.000 ytl sermayeli bir A firmamız var ve 5 ortak olup hepsinin %20 hissesi bulunmaktadır.
ortaklardan biri ortaklıktan ayrılıyor.ayrılan ortağı hisseleri diğer ortaklara eşit şekilde dağıtımı yapılıyor.Ayrılan ortağa ödemesi şirket tarafından çek ile 200.000 ytl olarak ödeniyor.Bu ödemenin muhasebe kaydı nasıl olmalıdır?
Teşekkürler.

Ynt: Ortaklıktan çıkan ortağın muhasebe kaydı

AŞ ler en az 5 ortak olmalıdır. Yani bu söylediğiniz mümkün değildir. Sembolik olarak da olsa beşinci bir ortak girmelidir.
Hissesi çok düşük olabilir. Ortaklar arasındaki devir işlemlerinin parasal kaydı şirket muhasebesinde yapılmaz.
Sadece yapılan bilidirm sonucunda pay defterine kayıt yapılır.

sy nguroy, sorudaki firmanın aş olduğunu nasıl anladınız?

bencede ben A.Ş. falan demedim Ltd. şirketi. A.Ş. nin 5 ortaktan kurulduğunu bende biliyorum.
Eğer ödeme kaydı yapılmaz diyorsanızda şöyle bir soru daha çıkar meydana verdiğiniz çekleri kime vermiş gibi göstereceksiniz? ve de çeklerin bankadan tahsilatı olunca bu çekleri nereye vermiş göstereceksiniz?

tescili takiben;
2. ortak 50.000
3. ortak 50.000
4. ortak 50.000
-/-
sermaye hs (B)
5. ortak 200.000
verilen çekler (A) 200.000
-/-
banka (B) 200.000
sermaye taahhüt (A) 200.000
-/-
verilen çekler (B) 200.000
kasa (A) 200.000

Teşekkürler fakat bankaya (B) girmişsiniz 3. bölümde onu anlayamadım.Bi detaylı anlatmanız mümkün mü?

eski ortakların ilave sermayeyi bankaya yatırması.

Ortakların kendi aralarındaki hisselerin devri şirketi direkt olarak bağlamaz. Hisseleri aralarında anlaştıkları şekilde isteği bedelle satar. Şirket çekinin verilmesi yanlış bir işlemdir. Buna rağmen çekin bedelini hisseyi alan ortağa borç vereceksiniz.
Sermaye hesabında ortakların hisseleri ayrı ayrı gösterilmişse virman yaparak hisse devrini işleyeceksiniz.Ayrıca pay defterine de kaydedeceksiniz.
Selamlar,

Ynt: Ortaklıktan Çıkan Ortağın Muhasebe Kaydı

Pardon, :'( :'(

Ben A firmasını Anonim olrak yorumlamışım. Tamam 5 ortak şartını unutun. Ancak geri kalan söylediklerim doğudur. Ortaklar arasında yapılan devir işlemleri parasal olarak şirket kaydında değildir.
Sizin örneğinizde şirketin kendi çekini vermesi yanlıştır. Ancak verildiğini farzedersek bunu diğer ortakların c/h ile ilişkilendirerek kayıt yapabiliriz. Sermaye taah hesabının burda ilgisi yoktur.
Sermaye tahh . edilmiş ve zamanında ödenmiştir. Bunun hisse devri ile bir ilgisi bulunmaz.
Şirketin yapacağı kayıt hisse devrine diğer ortaklar da onay verdikten sonra. Pay defterine yeni duruma göre kayıt yapmaktır.

Ltd şti 10.000 sermaye payını diğer ortağa 200.000 satarak ortaklıktan çıkıyor
Burada 200.000 devralan ortak ödüyor
Ancak bunu şirket muhasebe kaydında göstermiyoruz değil mi
Sadece 10.000 sermaye payını devralan ortağa işliyoruz
Pay defterine 200.000 kaydediyoruz
Hisse devri kararında bu nasıl alınıyor acaba tescile giderken