Oto Yedek Parça İthalat Yapan Firma Gümrük vergileri ve muhasebe kaydı Hk.

Merhabalar,aşağıda belirtmiş olduğum konu da bana yardımcı olursanız sevinirim.

Çinden oto yedek parça ihhalatı yapan firmamız var,örnek olarak 30.000 dolar döviz transferi yapıyoruz,daha sonra
malları gönderiyorlar ve gümrükten çekiyoruz.gümrükten alırken diyelim ki 30000 dolar tl karşılığı 50000 tl olsun
navlun,sigorta,gelir vergisi vs.60000 tl olduğunu kabul edelim.2011 yılında yeni bir kanun çıkmış ithal edilen malların kilo değerinde ölçüsüne göre değerlendirme yapıp 60000 tl olan malın gerçek değerini 180000 tl ye çıkarıp bu rakam üzerinden kdv hesaplıyorlar.benim öğrenmek istediğim aradaki 120000 tl ölçümleme rakamını hangi hesaba atacağız ne şekilde kapatacağız.

İlgi ve alakanız için şimdiden teşekkürler.

Ynt: Oto Yedek Parça İthalat Yapan Firma Gümrük vergileri ve muhasebe kaydı Hk.

120.000.-TL ölçümleme farkı üzerinden ödediğiniz KDV'yi 191'e kayıt edeceksiniz. Ancak emtianın size gerçek maliyeti 60.000.-TL olduğu için 153 TİCARİ MALLARın bakiyesi yine 60.000-TL olacak.

koraykarakaya ' Alıntı:
120.000.-TL ölçümleme farkı üzerinden ödediğiniz KDV'yi 191'e kayıt edeceksiniz. Ancak emtianın size gerçek maliyeti 60.000.-TL olduğu için 153 TİCARİ MALLARın bakiyesi yine 60.000-TL olacak.
teşekkürler.

kdv yi zaten 191 hesaba atıyorum,60.000 tl olan mala ölçümlemeden dolayı 33,000 tl kdv ödedik.mantıken malın değerinde 180000 tl oluyor.satarkende yeni rakam üzerinden kar konularak satılıyor ve ortaya korkunç derecede kar çıkıyor,hem kdv olarak yüksek rakam ödemiş, hemde kardan dolayı yüksek meğlada vergi ödemiş oluyoruz.malı yeni değeri olan 180000 tl den muhasebeleştirmemiz gerekiyor ama karşılık hesabı ne olacak onu bilmiyorum.

Sizin maliyet bedeliniz 60.000 TL.dir. İthalatta koruma esasları gereği bazı mallarda taban fiyat vardır. Malın gerçek bedeli,taban fiyattan düşük olursa vergi hesaplaması bu tutardan yapılır, dolayısıyla da kdv de bu tutar üzerinden alınır. Sizin maliyetlendirme yaparken 180.000 TL.ile işiniz yok.
Mal bedeli+gümrük vergisi+navlun+sigorta+ardiye+gümrük müşavir ücreti+vs. gibi fiilen yapılan giderler maliyetinizdir.

Eğer malı 180.000.-Tl olarak kayda alırsanız VUK.md.274'e açıkça aykırı olur. Böylece Vergi Müfettişleri bir incelemede kolaylıkla yakalar bu durumu ve ceza keserler. Eğer 60.000.-TL'lik malı 180.000.-TL'ye satabiliyorsanız piyasa şartlarında(kar marjı %200) elbette yüksek kar edersiniz, ehh bu kadar yüksek bir kar marjınız varsa vergisini de ödeyeceksiniz.

Hepinize cevaplarınızdan dolayı ayrı ayrı teşekkürlerimi sunarım.