ÖTV den dolayı KDV matrahının değişmesi?

auditer

Katkı Sunan Üye
Motosiklet satışında kullanıcıya teslimde ÖTV doğuyor. ÖTV ,KDV matrahına da dahil ediliyor. KDV beyanındaki matrah ile satış hasılatı tutmuyor. Bu durumda ne yapmamız lazım.

Yani KDV dahil 1.180.-YTL ye aldığımız motosikleti 1.200+(216.-.YTL KDV) ye sattığımızı varsayalım. 1.200 YTL nin içine ÖTV dahildir. Dolayısıyla ÖTV yi % 10 varsayarsak 1.090,90 satış bedeli + 109,10.-ÖTV+216.-YTL KDV toplam satış 1.416,00.-YTL ye geldi. Ancak satış matrahım aslında 1.090,90.-YTL oluyor. KDV de matraha 1.200.-YTL yazmak zorundayım. Tutarsızlığı nasıl kapatacağım.

Görüşlerinizi bekliyorum ilginize teşekkürler

Bana kalırsa birşey yapmana gerek yok. aşağıdaki gibi bir kayıt yaparsan yeterli olur diye düşünüyorum.
-------------------------------------------
100 kasa ............... 1.416,00

............. 600 Yurtiçi Satışlar ............1.090,90
............. 391 Hesaplan KDV ............ 216,00
............. 360 Ödenecek V.Fonlar ..... 109,10
-------------------------------------------

sayın msguiibf,

KDV beyannamesinde % 18 lik satışın matrahına 1090,90 yazdığımda hesaplanan KDV 216 çıkmaz. 1090,90 satış bedeli matrah yazarsam kdv 196,36 olur. o da eksik kdv beyanına neden olur??????
kayıt olarak problem yok KDV beyanında nasıl olacak o problem

ilginize teşekkürler

Sayın audıter,

KDV beyanınızda zaten 1.200,00 YTL Matrah ve 216.00 YTL hes.kdv beyan etmeniz gerekiyor.
Örnek Yevmiye kayıtları.

Kod:
---------------------/------------------
  360 ÖTV      109.09
  770  Damga  13.10
              100-120 Kasa-alıcı  122.19
---------------------------/ -------------
100-120  Kasa-alıcı      1.416 
612 Sat.İndir.(-)            109.09
                   600  Y.İ.Satış       1.200
                   391   Hes.KDV        216
                   360   ÖTV               109.09
-------------/----------

sayın canbolat, sizin yaptığınız işlemde ötv tutarı satışa ilave edilmiş daha sonra satıştan indirim olarak düşülmüş, auditer ise yine yaptığı kayıtta ötv yi yine satışa ilave etmiş, ötv tutarını 153 e atarak maliyeti yükseltmiş, benim düşüncem auditer arkadaşımızın yaptığı işlem sizin yazdığınız işlemden daha doğrudur.
çünkü hem kdv matrahı ile hasılat tutmuş oluyor, hemde kar doğru çıkıyor. sizin kayıtta ise satış tutarı indirim yapılıp düşülmüş oluyor, ama kdv indirim yapılmamış satıştan hesaplanmış gibi bir mana çıkıyor.

sayın canbolat bende baktım o linke, benim böyle bir mükellefim yok, ancak ben mantıklı olarak düşünmeye çalıştım, yani bu benim kendi görüşüm, sonuç olarak iki işlemdede kar doğru çıkıyor, vergi kaybı yada fazla ödeme olayı olmuyor, ancak linkteki işlemde kdv beyanlarındaki matrah toplamı ile net satış tutarı arasında ötv tutarı kadar bir fark çıkar, buda bir şekilde dikkat çekerse, inceleme sebebi olabilir, ancak arkadaşımızın yaptığı işlemde kdv matrahlar toplamı ile satışlar toplamı tutmuş oluyor bence böyle yapmak daha uygun olur.

Sayın denetmen bende çok düşündüm fakat,
sizin anlattığınız gibi motorsiklet alıcısnın vasıtalı olarak ödediği ÖTV nin maliyete yani 153 hesaba atılması bana biraz tuhaf geldiği için en son çare bunu yapmak geldi.Çünkü ödenen ötv alış ile ilgili yapılan bir gider olmadığı için satılan malın maliyetini yükseltmek yanlış diye düşündüm.
KDV matrah toplamları ile gelir tablomuzun net satışlar toplamı her nekadar tutmasada bunu izah ederiz diye düşünüyorum.
Yinede ilgi ve alakanız için teşekkür ederim.
Saygılarımla

ÖTV

Arkadaşlar merhaba yazdıklarınızı okudum ama hiçbiri beni tatmin etmedi. Benim de ötv'li mükellefim var ve sizin yaptığınız işlemlerle hiç alakası olamayan bir işlem yapıyorum belkide benim ki yanlıştır yorumlarınızı bekliyorum.
-------------------/------------------------------
100 kasa 1.416
600 y.satış- 1.090,90
394 Hesaplanan ötv 109,10
391 Hesaplanan kdv 216,00
bu satış kaydıdır.
-----------------/---------------------------------
burda önemli olan matrah+ötv topladığında kdv'yi vermesi lazım.
bunu yaptığınız içinde matrah eksikliğinden dolayı inceleme falan olmaz idare zaten görüyor sizin ötv işlem yaptığınızı.
ödeme zamanı geldiğinde yani takip eden ayın 15. günü yapmanız gereken
----------------------/-----------------------------
394 Hesaplanan Ötv 109,10
360 Öd.vergi ve fonlar 109,10
tahakkuku kaydı.
---------------------/------------------------------
vergi ödeme zamanı geldiğinde
-------------------------/--------------------------
360 Ödenecek v.fonlar 109,10
100 kasa 109,10
-------------------------/---------------------------

Arkadaşlar eğer ithalde veya aldığımız faturalarda ötv var ise bunuda 194 İnd.ötv hs. borç kaydedip ay sonu kdv gibi bunları mahsup yapmanız gerekir. Ancak alınan mallar ve ilk madde satılan malların konusunu kapsamalı veya o ürünün bünyesine girmeli. Ayrıca ind.ötv var ise beyannamede indirim konusu yapabiliriz.

bende bununla ilgili güzel bir çalışma var isteyene msn'den gönderebilirim.

SMMM-Mevlüt Taydaş

Sayın Mevlüt bey örnekte vermiş olduğunuz satış kaydını KDV beyanınıza nasıl yazdığınızı gösterebilirmisiniz.

ötv

Merhaba Canbolat kdv beyannamesinde dikkat etmemiz gereken şey matrah ile ötv'nin toplamı kdv matrahını vermesi gerekiyor. Şimdi diyeceksiniz ki o zaman kdv matrahı ile 600-yurtiçi satışlar birbirini tutmuyor zaten tutmayacak aradaki fark ötv'dir. Burda da eleştirilmesi gereken şey verginin vergisini ödüyoruz yani ötv'nin de kdv sini ödüyoruz ama maalesef böyle idare öyle demiş bizde yapacağız.

kdv matrahı --600 y.satış----1.090,90
394 ötv--- 109,10
------------------------
1.200,00
391 kdv 216,00
bu şekilde beyan ediyoruz.
ayrıca satış iade var ise bunuda ötv beyannamesinde iade olarak gösterip indiriyoruz.

Kolay gelsin
smmm-Mevlüt Taydaş