fonradar

Özel Güvenlik Görevlileri Çalışma Saati ve SGK Prim Günü Hesabı

Evet, gece çalışmasında 7,5 saati geçen çalışma sürelerinin, haftalık 45 saat sınırı aşılmasa dahi 550 arttırılmış olarak hesaplanması gerekir.

Bir yasal düzenleme yok bu konuyla ilgili, ancak yargıtayın çalışma süreleri üst sınırlarına bağlı yorumuyla vermiş olduğu kararlara örnekleri aşağıda görebilirsiniz.

'' ... Somut olayda, davacının davalı işyerinde hafta içi 18:00-08:00 ve hafta sonu 16:00-08:00 saatleri arasında çalıştığı ve gece çalışması yapıldığı sabittir. Bilirkişi 2 saat ara dinlenme süresi bulunduğu hesabıyla hafta içi !2saatlik çalışmadan 7,5 saati aşan 4,5 hafta tatilinde ise 6,5 saatlik sürelerin gece fazla çalışması niteliğinde olduğunu kabul ederek alacakları günlük I saate denk gelen ücretin %50 artırılmış kısmı üzerinden hesaplamıştır. Davacının haftalık çalışmasının 4 gün çalışılan günlerde 50 saat olduğu ve 3 gün çalışılan günlerde ise 38 saat olduğu anlaşılmaktadır. Bilirkişi gece çalışmalarını iki haftanın ortalamasını alarak 17,5 saat üzerinden hesaplamışsa da fazla çalışmanın haftalık esasa göre her hafta için ayrı ayrı yapılmaması hatalıdır. 4857 SK. 69. Maddesine göre gece çalışması; Çalışma hayatında en geç saat 20.00de başlayarak en erken saat 06.00 ya kadar geçen ve her halde en fazla onbir saat süren dönemdir. Bazı işlerin niteliğine ve gereğine göre yahut yurdun bazı bölgelerinin özellikleri bakımından, çalışma hayatına ilişkin gece başlangıcının daha geriye alınması veya yaz ve kış saatlerinin ayarlanması, yahut gün döneminin başlama ve bitme saatlerinin belirtilmesi suretiyle birinci fıkradaki hükmün uygulama şekillerini tespit etmek yahut bazı gece çalışmalarına herhangi bir oranda fazla ücret ödenmesi usulünü koymak veyahut gece işletilmelerinde ekonomik bir zorunluluk bulunmayan işyerlerinde işçilerin gece çalışmalarını yasak etmek üzere yönetmelikler çıkartılabilir. Davacının çalışına saatleri itibariyle çalışmaları gece çalışması niteliğinde ise de, 16:00-20:00 ile sabah 06:00-08:00 saatleri arası çalışması gece çalışma saatleri dışında kaldığından, bu saatlerin gece çalışması sayılacağına ilişkin yönetmelik de bulunmadığından bilirkişinin günlük hafta içi 12 ve hafta sonu 14 saatin tamamını gece çalışması olarak değerlendirmesi hatalıdır. Haftalık çalışma süresi kural olarak 45 saat olup bu haftalık fazla çalışma süresini aşan kısım fazla çalışmadır. Bir saate denk gelen ücretin %50 artırılması ile hesaplama yapılması gerekir. Ancak gece çalışmalarının 7.5 saati geçen kısmı 69.maddeye göre fazla çalışma niteliğinde olup, 45 saat aşılmasa da o günlerde 7,5 saati aşan kısımlar için fazla çalışma ücreti ödenmelidir. Davalı işveren bu fazla çalışmanın normal kısmını yani 45 saat içinde kalan kısmını aylık ücret içinde ödemiştir. Bu durumda davacının 7,5 saati aşan kısımlar açısından sadece %50 zamlı kısım alacağı bulunmaktadır. Mahkemece gerekirse bilirkişiden rapor alınmak suretiyle 45 saat geçmeyen saatler yönünden %50 zamlı kısmı hüküm altına alınmalıdır. Mahkemece bu yön gözetilmeden hesaplama yapan bilirkişi raporunun hükme esas alınması hatalı olup bozma nedenidir.'' ¬(7. HD. 2013/15513 E. 2013/8198 K. 06.05.2013)

... Davacı vekili davacının haftanın 2 günü hariç diğer günler günde 4 saat fazla mesai yaptığını iddia ederek fazla mesai ücreti talep etmiştir. Davacı tanık dinletmemiş, dinlenen ve beyanı hesaplamaya esas alman davalı tanığı davacının 1 gün 17.00-07.00 saatleri arasında çalışıp I gün dinlendiğini beyan etmiştir. Benimsenen bilirkişi raporunda davacının 17.00-07.00 saatleri arasında 14 saat çalıştığı, 2,5 saat ara dinlenme süresinin mahsubu halinde 11,5 saat çalıştığı, haftalık mesaisinin 45 saati aşmamasına rağmen gece çalışmasının 7.5 saati aşmayacak olması nedeni ile haftada 3 gün günde 4 saatten haftalık 12 saat fazla mesai yaptığı kabul edilerek fazla mesai ücreti hesap edilmiştir. Davacının haftanın 1 günü 17.00-07.00 saatleri arasında çalıştıktan sonra ertesi gün dinlendiği, bu hali ile bir hafta 3 gün, bir hafta 4 gün çalıştığı sabittir. Davacının mesaisi 17.00-07.00 saatleri arasında gerçekleştiğine göre, bu çalışmanın 20.00-06.00 saatleri arasındaki 10 saatlik bölümü gece çalışmasıdır. Bundan 1 saat ara dinlenme süresi çıkarıldığında gece çalışması 9 saat olmaktadır. Buna göre davacının 3 gün çalıştığı hafta 9-7,5= 1,5×3=4,5 saat; 4 gün çalıştığı hafta 1,5×4=6 saat fazla mesai yaptığı kabul edilerek fazla mesai ücretinin hesap edilmesi gerekirken, mesaisinin bir kısmı gündüz vaktine denk gelen davacının tüm çalışmasının gece çalışması gibi değerlendirilerek yapılan hesaplamaya itibarla karar verilmiş olması hatalıdır.¬(7. HD. 2013/24389 E. 2014/3516 K. 11.02.2014)

Son düzenleme:
Bir yasal düzenleme yok bu konuyla ilgili, ancak yargıtayın çalışma süreleri üst sınırlarına bağlı yorumuyla vermiş olduğu kararlara örnekleri aşağıda görebilirsiniz.
evet yok.
ek,
İş kanunu M.69/3 fıkrasına göre"işcilerin gece çalışma süreleri 7.5 saati geçemez"hükmü doğrultusunda,Sn.keremcem beyin de belirttiği üzere yargıtayımızın 7.5 saat, gece çalışma süresinin sınırını oluşturur,bu noktada haftalık çalışma süresi aşılmamış olsa da,gece 7.5 saati aşan çalışmalar için(yani 7.5 saat den fazla çalışılan süreler için)fazla çalışma ücreti ödenmelidir şeklinde pek çok kararı mevcuttur.

KAMU HASTANESINDE CALISTIGIM İÇİN;
30 gun ceken aylarda 26 iş günü istendiginden 195 saat calisma isteniyor..
Ay icinde 15 gece gidiyorum
1 gece gidip 1 gece gitmiyorum
Aksam 20:00-Sabah 08:00 mesai saatim ve 1 saat ara dinlememiz var..
buna göre 11 saat calisma oluyor 15×11=165 saat benden 30 saat daha istenmektedir..
Fakat vardiya oldugumdan haftalik 45 saatti tamamlayamiyorum
1 .ci hafta 4 gun
2.ci hafta 3 gun
3.ci hafta 4 gun
4.cu hafta 3 gun olarak gitmekteyim
Bilirkisi gibi hesaplarsam 2 haftanin ortalamasini alirsam
ilk 2hafta icin 8 gun 11 saaten 88 saat edip 2 saat eksik cikar
son 2 hafta icin 7 gun 11 saatten 77 saat edip 13 saat eksik cikip ay genelinde 15 saat eder... Fakat is kanuna gire 30 istiyordu.. Bilirkisiye gore 15 ediyor.
Ve gece calismalirinda 11 saat calisiyor iken 7.5 saat is kanununa es degerse 3.5 saat %50 zamli olmasi gerek..
Bana gore sonuc olarak
30 saat eksik istenen yerine 15 saat olacak
Ve ay icinde toplam geldigim 165 saatin
112.5 saati normal
52.5 saati %50 zamli.olarak odenmelidir..

Aldigim maas Asgarini %33 zamli
1729 tl buna gore saat ucretim 9.6 tl
%50 zamli saat 14.4
112.5 norma saat 1080tl
52.5 zamli saat 756 tl buna gore 1836 tl eder.. 116 tl fark olusuyor buda 12 saat mesaiye bedel..

Bu eksik calisma olarak istenen mesaiyi icin nasil bi yol.izleyeyim

İşvereniniz, 1 ay 30 gün, ayda 4 gün hafta tatili var, 30-4=26 iş günü, şeklinde hesaplamakta görülen.
Çalışma süresi aylık değil, haftalık olarak belirlenmiştir. 1 günü ücretli hafta tatili olmak üzere , günlük en fazla 11 saat çalışma süresi sınırını koruyarak haftatnın kalan günlerine bu 45 saati paylaştırma hakkını vermiştir yasa işverene. 45 saat olmazsa olmaz çalışma süresi değil, olabilecek haftalık çalışma süresi üst sınırıdır.
Yasal süre sınırlaması dikkate alınarak yapılan hesaba göre de 45/6= 7,5 saat günlük çalışma süresi bulunur.
Haftalık 45 saatin altında çalışma süreleri de belirlenebilir taraflar arasındaki iş sözleşmeleriyle.
- Sözleşmenizdeki çalışma süreleri ile ilgili maddelere bakmak gerek. Doğrudan çalışma süresi 45 saattir şeklinde bir belirleme var mı, yoksa vardiya listesine göre çalışma süresi en çok 45 saat olur şeklinde bir düzenleme varmıdır?
Ücretle ilgili maddeye bakmak gerekir, 1 aylık ücret x tl dir şeklinde midir?
Hafta tatiline, ancak belirlenen çalışma günlerinde belirlenen çalışma süresi tamamlandığında hak kazanılır.
- Eğer sözleşmede özellikle belirlenmiş 45 saatin altında bir çalışma süresi yoksa, işverenin doğal olarak 45 saatlik çalışmanın tamamlanmadığı her hafta için hak kazanılamayan hafta tatili ücretini ödeme zorunluluğu ortadan kalkar.
- Haftalık çalışma süresinin belirlenenden az kaldığı her bir dakikanın ücretini ödememe hakkı doğar.
- Tüm bunlara rağmen elbette gündüz çalışmasında 11 saati, gece çalışmasında 7,5 saati aşan süreler için belirlenen çalışma süresi aşılmamış olsa dahi işverenin arttırılmış ücret ödeme zorunluluğu vardır.

İşveren 45/6=7,5 saat günlükse, 26x7,5=195 saat aylık çalışmanız gerektiği hesabıyla giderken,
siz de %50 arttırılmış ücreti dikkate alarak, ay sonunda elinize geçecek toplam ücreti dikkate alarak ben zaten 1800küsur tl lik çalışıyorum hesabına gitmektesiniz. Bu hesabınız hatalı. Süreyi tamamlayıp tamamlamadığınız önemli öncelikle, sonra o sürenin ücretinin ödenip ödenmediğine bakılır.

Salt Yasa ve yonetmeliklere bakarak karar verilecek olsa, işvereniniz haklı.
Salt sizin yönünüzden vicdanen bakılacak olsa, siz de haksız değilsiniz nispeten.
Vicdan kişiye göre değişik sonuçlara vardırabilen bir olgu, işvereninize gidip deseniz ben zaten senin belirlediğin çalışma süreleriyle çalışmaktayım, daha ne fazlasını istiyorsun, vicdanın yokmu senin diye, 26gün x 7,5 saat =195 saat hesabındaki işverenin yanıtı, ben ödemelerimi vicdanla yapmıyorum anlamına gelecek tarzda olacaktır.
Benim düşünceme göre, işverenin eksik kalan çalışma süresini tamamlamanızı isteme, tamamlamadığınız sürenin ücretini kesme hakkını kullanmasında bir yanlışlık yok.
Sİze göre bu istek doğru değilse, kabul etmeyebilirsiniz, gelecek ilk tepki ücretinizde kesinti olacaktır muhtemelen.
Ücret kesilince siz de doğal olarak yasal haklarınızı koruma , elde etme sürecine gireceksiniz hukuk sistemi içinde.
O sistemin bakacağı da vicdan değil, çalışma süreniz, sözleşmeniz olacaktır. Onlara bakıldığında da işverenin bir kusurunun görülebileceğini sanmıyorum.

Kararı / yanıtı siz vermelisiniz, ne yapmalıyım sorunuza

Tesekkurederim.. Yanlis bisey yapmaktansa en dogru bilgileri siz buyuklerimizden almak daha guzel... Peki bilirkişi hesaplamalarindaki durumdan yararlanabilirmiyim
Sözleşmede çalışma saat ibaresi yok.. Hizmet alimindaki şartnameyi pek kestiremiyorum

1 ay 4 haftadan ibaret olmadigi gibi 30 ceken gunlerde 2 gun 31 ceken ayda 3 gun faz oluyor.. bilirkisi gibi 2 hafta bir alinarak sunabilirmuyim...
haftalik 45 saati tamamlayamadigimizdan 2 hafta ele alirsak ilk 2 hafta 2 saat eksik
son 2 hafta 13 eksik cikmis olur

Sartnamede 5188 ve 4857 sayili kanun sinirlari icinde yaziyor...

iş sözleşmesinde ..
Personelin çalisma süresi ve yasal sürenin üzerinde fazla mesai çalişmasinin olup olmadıgı aylık(30 günlük) ortalama çalışma süresi esas alinarak hesaplanir. Personelin yasal fazla mesai aşıp aşmadıgı aylık denkleştirme esasına ve ay içerisindeki haftalık ortalama çalısmasına göre belirlenir..

Peki Örnek verirsem.. Aralık ayı 31 gün var.. bundan dolayi 27 iş gün oluyor..

Buna göre 30 gün olarak hesaplamak dogrumudur.. o zaman 26 iş gün olmuş olcak.. !?!

Sözleşmenizdeki şu aylık denkleştirme tanımlaması, işverene , eksik kalan çalışma sürelerinizi tamamlatma hakkı verir.

Sözleşmenizdeki şu aylık denkleştirme tanımlaması, işverene , eksik kalan çalışma sürelerinizi tamamlatma hakkı verir.
Katılıyorum.
Böyle bir durum olduğuna,noksan çalışmaları tamamlatmanın (yada tamamlatmamanın) işverenin elinde olduğuna göre,bu hakkını kullanmayan dolayısıyla noksan çalışmaları yaptır(t)mayan işverenin,işin düzenlenmesi bağlamındaki bu kendi kararına bağlı olarak,diğer ifadeyle işci den kaynaklanmayan bu durum sebebiyle,noksan ücret ödeme yoluna gitmemeli,gece 7.5 üzeri çalışmalarında ücretini artırımlı olarak ödemeli, bu sürelerde denkleştirmeye tabi tutulmamalı,
İşveren bu uygulamasıyla haftalık çalışma süresini daha alt sınıra çekmiş ve bu durum çalışma koşulu haline gelmiş ise "aylık denkleştirme tanımlaması"çerçevesinde ortalama alınırsa,olayda görüldüğü gibi haftalık çalışma süresinin 45 saatin altında olduğu/belirlendiği sonucu da çıkarılabilir,
düşüncesindeyim.

Son düzenleme:
2 yıldan beri özel güvenlik olarak çalışıyorum ve hiç zam almadım. 2 gün gündüz 12 saat 2 gün gece 12 saat 2 gün izin yapıyorum yani 4 günde 48 saat çalışıp 2 gün izin yapıyorum ayda 240 saate tekabül ediyor. Ayrıca tek başıma çalışıyorum fazla mesai hakkım varmı? Teşekkür ederim.

Merhaba sn.çimen14
1-
a.öncelikle maaşınız asgari ücretin altında kalmıyor,
b.sözleşmede ücret artışı/yani zam konusuyla ilgili hüküm yoksa
işveren zam yapmak zorunda değil.
2-
hafta 7 gün,
oysa siz haftada 2 gece+2 gündüz=4 iş gününde çalıştığınızı,2 günde izin kullandığınızı ifade ediyorsunuz 7 ci gün nerede?
Bu nedenle günlük ve haftalık çalışma sürelerini ve fazla mesa nin doğup dolmadığını öğrenebilmemiz için 1 temmuz ila 8 temmuz dahil iş günlerindeki işbaşı saatlerini, işin bitiş saatini,ara dinlenme yani mola sürelerini/saatlerini ve çalışmadığınız yani izin dediğiniz günleri sıralı olarak belirtiniz.

Son düzenleme:
Fazla mesai ücreti ve diğer haklar

Özel bir sitede site yönetimine bağlı olarak 2 yıldan beri yol+yemek dahil 1870 tl maaş ile site güvenliği olarak çalışıyorum. İşe basladığımda site yönetimi ile hiç bir sözleşme imzalamadım. Bu dnedenle;
1- 12 saat esasına göre haftada 4 gün 2 gece 2 gündüz olarak(48) saat çalışıp 2 gün izin yapıyorum ve 7.gün aynı şekilde çalışmaya devam ediyorum. Tek çalıştığım için herhangi bir mola veya istirahat yapamıyorum sürekli kendime ayrılan yerdeyim. Aylık 240 saat çalışıyorum 2- iki yıllık süre içerisinde maaşına hiç zam yapılmadı. 3- resmi tatil günlerinden mesai almıyorum. 4- 2 yıldan beri senelik iznini kullanmıyorum. Bu sebeplerden dolayı ; ::::: 1-fazla mesai hakkım varmı? ::::::2-2 yıllık resmi tatil günlerine ait mesaileri alabilirmiyim :::::::3-2 yılık senelik izinlerimi nasıl alırım ve bu sebeplerden dolayı işten tek taraflı ayrılırsam sonuç ne olur. Şimdiden vereceğiniz bilgilere tesekkur ederim.

1- Eğer ayda 240 saat çalışıyorsanız bunun 15 saati fazla mesaiye giriyor. Yani her ay ekstradan 15 saat fazla mesai ücreti almanız gerekiyor.
2- Arada bir sözleşme yok. Yani her yıl zam yapılacağına dair bir anlaşma gözükmüyor. Zam olayı her sene illa yapılacak diye birşey yok. Asgari ücretin altına düşmedikçe işveren zam yapmasada olabilir. Zam talep edersiniz yapıp yapmamak işverene kalmış.
3- Bayram/resmi tatil günlerinde çalışıyorsanız bunun mesai ücretini alabilirsiniz.
4- Çalışmaya devam ettiğiniz sürece yıllık izni kullanmanız gerekiyor. Ancak işten ayrılırsanız kullanmadığınız yıllık izin günlerinin ücretini alabilirsiniz.

Katılıyorum.
ek,
gece çalışmasında,gece 7.5 saati aşan çalışmalara ilişkin sürenin ücreti fazla çalışma gibi hesap olunarak ödenmelidir.

Fazla mesai

Aylık 240 saat özel güvenlik olarak gece ve gündüz olmak şartı ile özel bir sitede tek olarak çalışıyorum aylık fazla çalışma saatim varmı varsa ne kadardır teşekkür ederim

Aylık 240 saat özel güvenlik olarak gece ve gündüz olmak şartı ile özel bir sitede tek olarak çalışıyorum aylık fazla çalışma saatim varmı varsa ne kadardır teşekkür ederim
Ornegin sabah 8 den aksam 8e kadar calisiyorsaniz, bu gunluk 12 saat calisiyorsunuz demek degildir.1 saat ara dinlenme suresi dusulur. Hal boyle olunca, aylik 240 saat calistiginiz yonundeki hesabiniz hatali.
Sonrasinda, konudaki ilk mesajdan itibaren verilen yanitlari allah rizasi icin 1 kez sakin sakin okuyacak olursaniz, fazla calisma nasil hesaplanir, fazla calismaniz oluyor mu, oluyorsa ne kadar oluyor sorularinizin yanitlarini bulabilirsiniz.

slm ayda 225 saat calışıyorum 12ssatlik vardiyalar seklinde 12 saat calışmada mola kullanamıyoruz o zaman calışma suresi 12 saat uzerinden hesaplanmak zorunda degilmi? 30 saat mesai hesaplanıyor ancak işveren 12 saatlik calışmayı 11 saat hesaplıyor.tek calıştıgımız için mola kullanamıyoruz.cevabınıza şimdiden tesekkurler

merhaba sorum olacak. ben bir sitede güvenlik gorevlisi olarak calisiyorum patronum beni ögg kimligim olmadigi halde sigortada ozel guvenlik gorevlisi olarak gostermis. bu yanlis bisey mi? birde ben o sitede 2 senedir calisiyorum calisma seklim 2 gunduz 2 gece 2 izin seklinde calisiyorum her nobete geldigimde 12 saat duruyorum. hep fazla calismam olumustur ve ise girerken hicbir seye imza atmadim. ben bu durumda hakli olarak tek tarafli is akdimi sonlandirabilirmiyim ve icerdeki tazminati mi ve 2 senedir calismis oldugum fazla mesaileri alabilirmiyim? birde benim maasim 1700 bankaya 1400 yatiriyo 300 tl sini de elden veriyor. suan da isten hakli olarak cikip haklarimi alabilirmiyim

Son düzenleme: