Özel Güvenlik Vardiya Sistemi

]Kerem by sözleşmelerde günlük 11 saat de çalışır demiyor ama çoğu yer 11 saat çalıştırıyor sözleşmede bayram mesaisi yüzde ellisine verilir diyor diğer yüzde ellisi ne olcak peki mesai alamayacak sözleşmeye göre diyeceksiniz ki izin ver evet bnde izin veriyorum mesai alamayanlara ama sözleşmede mesai alamayanlara izin verde demiyor yanı her hüküm sözleşmede yok bu gibi örnekleri size çoğaltabilirim.Ayrıca güvenliklerini bu sistemden memnun denkleştirme onayıda yazılı olarak alablrim ilgili kanun maddelerine ilgi tutarak
Yaptığınızda işçi zararına bir durum yok ve bence takdire şayan bir düşünce-uygulama, ama sorunuz bu uygulamam nedeniyle bana ve amirime bir zarar gelebilir mi olunca,
bayram tatiline , 11 saate vs bakılmayacaktır. personelin bağlı çalıştığı güvenlik şirketindeki çaycıyla kavga etmesi nedeniyle tepesi atıp bana fazla çalışma ücretlerimi ödemiyorlar diyerek sözleşmeyi feshettiğinde kıdem tazminatı ve fazla çalışma ücreti ödenmesini gerektirecek bir sebebi hemen öylece ortalık yere bırakıvermiş olursunuz.
Mutlu etmek için kendinizin mutsuz olma ihtimalini sürekli sıcak tutmak elbette sizin tercihiniz ama fazla çalışma ücreti talep eden bir işçi o hafta fazla çalışma yaptığını sizin düzenlemiş imzalamış olduğunuz vardiya listeleriyle , karşılığında da bir ücret almadığını gene sizin imzanıza dayanılarak hazırlanan bordrolarıyla gözü kapalı ıspatlar.

Sözleşmede sadece o gün(bayram günleri,23 nisan) mesai alacak personel sayısı belirtiliyor 70 kişi var ise mesala 35 kişi mesai alıyor diyor yada yüzde ellisi diyor bazı sözleşmelerde bnim esas sorun tabiki bu değil sayın arkadaşlarım bnm sorum bu vardiya sistemi

Sayın lider07

“78.1.Personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımları; ihale konusu işte çalıştırılacak personel sayısının ihale dokümanında belirlendiği, bu personelin çalışma saatlerinin tamamının idare için kullanıldığı ve yaklaşık maliyetinin en az % 70’lik kısmının asgari işçilik maliyeti ile varsa ayni yemek ve yol giderleri dahil işçilik giderinden oluştuğu hizmetlerdir."

.....

"78.8. Ulusal bayram ve genel tatil günlerinde (ulusal bayram, resmi ve dini bayram günleri ile 1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü ve yılbaşı günü) yaptırılacak çalışma için 4857 sayılı İş Kanununun 47 nci maddesi, fazla çalışmalar için ise aynı Kanunun 41 inci maddesi uyarınca hesaplanacak ücret, brüt asgari ücret üzerinden; idari şartnamede brüt asgari ücretin yüzde (%) fazlası öngörülmüş ise bu tutar üzerinden hesaplanacaktır. Bu durumda, ulusal bayram ve genel tatil günlerinde yaptırılacak çalışma için 4857 sayılı İş Kanununun 47 nci maddesi uyarınca belirlenecek ücretin hesaplanabilmesi açısından çalışılacak gün ve personel sayısı ile fazla çalışma yapılacak hallerde toplam fazla çalışma saati ihale dokümanında belirtilecektir."

bunlar Kamu ihale genel tebliğinde yazılıdır. İdareler bu ve tebliğin diğer bağlayıcı maddelerine göre yaklaşık maliyetlerini hesap ederler, ihaleye katılacak isteklilerde ihale şartnamesinde yazılanlara göre tekliflerini oluşturur ve ihaleye katılırlar. Şartnamede belirtilen husulara göre kimin teklifi en uygun ise o yüklenici ile sözleşme imzalanır.

Şayet bakanlığa bağlı bir idare ise yapılan sözleşmeler ilgili bakanlığa gönderilir, bakanlık sözleşmeye göre her ay ilgili idareye ödenek gönderir, idarenin istediği ödenek ile gönderdiği sözleşme tutarı bir birini tutmaz ise bakanlık bunun sebebini sorar.

gibi gibi durumlar çoğaltılabilir. Siz vardiya sistemini soruyorsunuz fakat bunun cevabı burada değil. Ne sizin nede kontrol teşkilatının yetkileri sınırsız değildir. siz bu sisteminizi idarenize sunarsınız üst yöneticiniz onaylarsa uygularsınız.

Sözleşme hüküm bulunmayan haller adı altında: madde 6 iş bu saartnamede hüküm bulunmayan hallerde konuya ilişkin kanun,yönetmelik ve genelgenin ilgili hükümleri ile 4857,5510,5188 ve 6331 sayılı kanun hükümleri uygulanacaktır diyor.keremcem bey ilginiz için teşekur ederim karşı çıkan arkadaşlar (memurlar) fazla mesai olayına değil eksik çalışıyorlar diye karşı çıkıyorlar siz olaya diğer açıdan baktınız bnm asıl sorum diğer açı ama szn açnızda dikkate alarak söhlzleşmede hukum bulunamayan haller kapsamında madde 6 yı yazdm 4857 sayılı kanunda da denkleştrme yapıldığı zaman 45 saati aşan haftalık çalışma fazla mesai olarak değerlendirlmz diyor ha şunu dersenzde 7 gün çalışıp izn yapyr denkleştrme yaptğn hafta normalde 6 gün çalışıp izn yapması gerekir dersenzde bnm sze cevabm denkleştrme yaptğm hafta 07/15 vardiyasnda 3 gün çalışıp 24 saat dinlenme yaparak 15/23 vatdiyasına geliyor iki gün bu şekilde gelip sonra yine 24 saat dinlenerek 23/07 nöbetin geliyor iki gün çalışıyor sonra izn yapyr 24 saat kesintisiz nöbte gelmemekte izndir diyor kanunda denkleştrme yı gündüze yazarak gece nobtnide fazlalaştrmyrum millet evinde aılesiyle olsun diye şuanda ekliyeyim denkleştrme yapmasak da olur bana göre o zaman ayda 168 saat ćışıyor haftalık hep 45 satn altında çalışıyor bn denkleştrme yaparak bazı hafta 45 saattn az bazı hafta denkleştrme yaptğn hafta 45 saattn fazla yaptırarak aylık 180 saat çalışıyorlar (180:4 hafta) haftalkda ortalama 45 saat çalışmış oluyor diye arkadaşlara cevap veriyorum onlarda hala kamu yararı zarara uğruyor diyor sayın arkadaşlarım

Sayın feruh by bzm ytklerimiz tabki sınırlı ama bzm kurumunun hizmet işleri genel şartnamesine göre kontrol teşkilatı kurulur her şeyhinden o sorumludur her imza ytkisi de onu bağlar

Sayın lider07;
Siz "Genel olarak 45 saattir" ifadesini, ben istersem 30 saat , istersem 44 saat çalıştırırım diyemi anlıyorsunuz?
özellikle kamuda çalışıyor olmanızdan dolayı, özel sektör olsa tamam patronun keyfi öyle istiyordur derim

Sayın fruh by sz genel olarak 45 saattr (kesinlikle 45 saattn az çalışamaz mı ) kelimesinden ne anlyrsunuz amacm bağcı dövmek değil üzüm yemk yanlş anlamaynz lütfn

Estağfurullah sayın lider07, yanlış anlaşılacak bir durum yok.
Söz konusu kamu ihalesi ise ben bu ifadeden fazla çalışma yaptırılmayacağını anlarım. başka birşey anlamam

Sayın feruh by zatn bz fazla çalştrmyryz haftalık 45 saattn az çalştryruz sz olaya denkleştrme açısından düşünüyorsunuz denkleştrme yı atın haftada 45 saattn az çalştryrz o zaman genel olarak 45 saatte ilkesine göre var mı br ztlık lütfen bnm yazdıkları en baştan dikkatli okuyunuz bni tam olarak doğru br şekilde anlamadğnz düşüncesindym
Saygılar

Sn.Lider07
Dersinize iyi çalışmışsınız tebrik ederim,lakin madem bu işin her şeyinden kontrol teşkilatı sorumlu,o halde bırakın onların dediği gibi olsun derim.
Mevzuata aykırı olmayan,tüm hükümler geçerli ve bağlayıcıdır. Bu bağlamda ilk önemli nokta yüklenici ile idarenin yapmış olduğu sözleşmenin bu duruma ilişkin hükümleridir.Eğer o sözleşmede vardiya ve vardiyaların çalışma süreleri şu şekilde olacak diyorsa,o şekilde olmalı,şayet bu noktada hüküm yok ise idare,işi alan,bu iş de çalışanlar,işin niteliği,kontrol teşkilatı ,kamu yararı vs.yönünden de düşünülerek orta yol bulunmalı,sn.Keremcem beyin dediği gibi işci lehine hareket ediyor olmanız olumlu,ancak sadece bu noktadan değil,olaya bütünü görerek karar vermek,en doğrusu olsa gerek.
Ayrıca yapılan bu iş adı üzerinde güvenlik işi,işin niteliği ve işin sahibinin kamu olması itibariyle,iş gücünden gereği gibi yararlanmak uygun düşer.Bu itibarla ben olsam 6x7.5=45 saat yapardım.
Kolay gelsin
iyi çalışmalar.

Sayın şeref dersime çalşmaya çalştm ders olarak görmedim aslında insanların br allah razı olsun demesi onların yüzünün gülmesi hoşuma gidyor bnm amacm sadece iyi niyet sayın feruh by bana ytkiyi veren (45 sattn az çalışma) aksi kararlaştırılmadıkça en fazla 45 saatte diyen kanun sözleşmede genel olarak 45 saatte olayı kafamı karıştrdı sözleşmede de keşke en fazla 45 saat diyeydi buraya ble hiç konu yazmazdm ama genel olarak uçu açık yoruma açık bnce kesin hüküm vrilmz diye düşünüyorum ve dayanağı ankaradaki bzm kurumların hepsinde 12/36 uygulanıyor o zamanda haftalık eksik ćalışma oluyor onlara bölge mudurluğü yazı yazmış uygulayablrsinz diye ama bzm blge mudurluğü tüm alt kurumlarında bu sistemi uygulayn deme şansı yok personeli dağlmı dengsz ve doğum ıznnde olan çok personeli var blge uygulayan desede Bnce yine sorumlulkdan kaçınılmaz diye düşünüyorum çok çetrefilli br durum oldu çok yerlere danştm aylık 180 saati ğeçmiyirsa problem olmaz dediler ama kanunda aylık 180 saat ibaresi yok sgk ya bile danştm ay 4 hafta mı kabul ediyorlar diğer 3 günü napyrlar blmdm bu forumu gördüm paylasmlar hoşuma gtti sizlerle paylaşmak istdm ilginz için tşkkurlr araştırmaya devam edeceğim szlerin paylaşmaları bnm ićin önemli bu ay bu vardiya sistmni uygulamaya gçtık kontrol tşkilatı imzalamam dedi (bnde mudurum ricasyla fahri olarak bu işi üstlendim bu sistmi bn geliştrdim) ve kontrol tşkilatını değiştirip sadece bn olup imzalayacağm sorumluluğu alacağım gibi duruyor bu ayn sonuna kadar araştırmama devam edeceğim sizlerin bildiği duyduğu araştırdığı br durum olursa bnmle paylaşrsa çok sevinirim.

-sayın feruh by bana ytkiyi veren (45 sattn az çalışma) aksi kararlaştırılmadıkça en fazla 45 saatte diyen kanun.....................evet kanun ama kamu kurumu olduğunuz için bu noktada kendiniz insiyatif kullanmayın,idareden onay alın derim.
-sözleşmede genel olarak 45 saatte olayı kafamı karıştrdı sözleşmede de keşke en fazla 45 saat diyeydi buraya ble hiç konu yazmazdm...............iş sözleşmesinde yazmasa da zaten böyle(yani sözleşmede örneğin42 saat yazmıyorsa yazmış gibi düşünebilirsiniz,bunda sorun yok)
-ama genel olarak uçu açık yoruma açık bnce kesin hüküm vrilmz diye düşünüyorum......................ucu açık bir durum yok
-ve dayanağı ankaradaki bzm kurumların hepsinde 12/36 uygulanıyor o zamanda haftalık eksik ćalışma oluyor onlara bölge mudurluğü yazı yazmış uygulayablrsinz diye..................................................................................................böyle olunca sorun yok
-ama bzm blge mudurluğü tüm alt kurumlarında bu sistemi uygulayn deme şansı yok personeli dağlmı dengsz ve doğum ıznnde olan çok personeli var blge uygulayan desede Bnce yine sorumlulkdan kaçınılmaz diye düşünüyorum,,,,,,,,,,,,,,,,,,.............uygulayabilirsiniz diye yazı alırsanız sorun olmaz
-çok çetrefilli br durum oldu çok yerlere danştm aylık 180 saati ğeçmiyirsa problem olmaz dediler ama kanunda aylık 180 saat ibaresi yok sgk ya bile danştm ay 4 hafta mı kabul ediyorlar diğer 3 günü napyrlar blmdm,,,,,,,,,,,,,,,..................................Kanunda yazmasına gerek yok haftalık çalışma süresi belli,günlük çalışma süreside buna göre ayarlanacak,180 saat oktası çalışma süresi yönünden ortalama 4 haftax45 dir,,malum hafta 7 gün,bazı haftalar sarksa da ortalamada ay dört hafta,,önemli olan çalışma süresinde önce günlük, sonra haftalık çalışma süresidir,çalışma saati/süresi yönünden ay faktörü öncelik değil,olayınızda zaten madde hükmüne uyan halde tam denkleştirme durumu yok,örtülü denkleştirme var,denkleştirme yaptığınız haftalarda 7 gün çalışıp izin kullanılması noktası da,M.46 "7 gülük zaman dilimi içinde kesintisiz en az 24 saat dinlenme(hafta tatili)verilir" hükmüne uyumlu değil,
-bu forumu gördüm paylasmlar hoşuma gtti sizlerle paylaşmak istdm ilginz için tşkkurlr...............................bu forum gerçekten güzeldir
Yine söylüyorum ben olsam bu çalışma düzenini uygulamam.
Takdir sizlerin

Son düzenleme:
sayın şeref aydemir by iş sözleşmesinde yazmasa da zaten böyle(yani sözleşmede örneğin42 saat yazmıyorsa yazmış gibi düşünebilirsiniz,bunda sorun yok)........demişsiniz...... iş sözleşmesinde(teknik şartnamede) genel olarak haftalık çalışma saati 45 saattir diyor (en fazla 45 saattir demiyor) ama kanunda en fazla haftalık 45 saattir diyor.iş sözleşmesinde en fazla 45 saattir "dememesine" rağmen! bız bu ıfadeyi "en fazla 45 saattir" gibi düşüneceğiz mi demekek istediniz.
haftalık çalışma süresidir,çalışma saati/süresi yönünden ay faktörü öncelik değil,olayınızda zaten madde hükmüne uyan halde tam denkleştirme durumu yok,örtülü denkleştirme var,denkleştirme yaptığınız haftalarda 7 gün çalışıp izin kullanılması noktası da,M.46 "7 gülük zaman dilimi içinde kesintisiz en az 24 saat dinlenme(hafta tatili)verilir" hükmüne uyumlu değil,........demişsiniz................... iki gün 7-15 vardiyasında çalışıpta daha sonra 15-23 vardiyasına geçişte 24 saat kesintisiz dinleniyor bu izin sayılmaz mı ?(tamam puantajda 7 gün sonra izine çıkmış gibi oluyor. İzin olarak görünmeyecek ama örtülü bir izin var) denkleşhirme yapılan hafta 3 gün 07-15 (24 saat dinlenme kesintisiz) 2 gün 15-23 (24 saat dinlenme kesintisiz) 2 gün 23-07 (24 saat dinlenme kesintisiz) sonra iki gün izinli oluyor

Son düzenleme:
tamam örtülü olarak yok sn kerem bey ben sadece ara geçişlerdeki kesintisiz 24 saat dinlenmeden bahsediyorum buda bir izin gibi değerlendirilemez mi

sayın şeref aydemir by iş sözleşmesinde yazmasa da zaten böyle(yani sözleşmede örneğin42 saat yazmıyorsa yazmış gibi düşünebilirsiniz,bunda sorun yok)........demişsiniz...... iş sözleşmesinde(teknik şartnamede) genel olarak haftalık çalışma saati 45 saattir diyor (en fazla 45 saattir demiyor) ama kanunda en fazla haftalık 45 saattir diyor.iş sözleşmesinde en fazla 45 saattir "dememesine" rağmen! bız bu ıfadeyi "en fazla 45 saattir" gibi düşüneceğiz mi demekek istediniz..............................................................evet
haftalık çalışma süresidir,çalışma saati/süresi yönünden ay faktörü öncelik değil,olayınızda zaten madde hükmüne uyan halde tam denkleştirme durumu yok,örtülü denkleştirme var,denkleştirme yaptığınız haftalarda 7 gün çalışıp izin kullanılması noktası da,M.46 "7 gülük zaman dilimi içinde kesintisiz en az 24 saat dinlenme(hafta tatili)verilir" hükmüne uyumlu değil,........demişsiniz................... iki gün 7-15 vardiyasında çalışıpta daha sonra 15-23 vardiyasına geçişte 24 saat kesintisiz dinleniyor bu izin sayılmaz mı ?

Örtülü hafta tatili diye bir şey yok sn.lider.

tamam örtülü olarak yok sn kerem bey ben sadece ara geçişlerdeki kesintisiz 24 saat dinlenmeden bahsediyorum buda bir izin gibi değerlendirilemez mi

Adını hafta tatili olarak koymuşsanız evet .
evet.
puantaj da gösterilmeli
Puantajda izin diye görünmuyor ama 7 günün sonunda İki gün izin var
7 günlük çalışma yapılıp akabinde 2 gün izinli olunan hafta sn.Keremcemin dediği gibi olursa yani adına h.tatili derseniz olur,zira hafta tatili 1 gündür,diğer gün esasen h.tatili demek değildir,izinli olunan diğer güne akdi tatil veya ücretli tatil günü denilmektetdir.

sayın Şeref hafta tatili 1 gündür demişsiniz bunu ne dayanarak söylüyorsunuz günde 10 saat çalışan birisi (1 saat yemek molası 9 saat) bankada hafta tatilini iki gün yapıyor yada temizlik görevlileri hafta içi 5 gün 8 sat hafta sonu 5 saat çalışarak 1.5 gün izin yapıyor 1,5x4=6 gün ayda izin yapıyor hafta sonu ile başarsa ay 7 gün yapıyor .... bnm bu sıstmde de ayda 24 gün çalışıyor 30 çeken ayda 30-24=6 gün ayda izin yapıyor.....31 çeken ayda 31-24=7 gün izin yapıyor ayda 24x7,5=180 saat haftalık ortalama 45 saat çalışıyor... saygılar...