Özel maliyet amortisman

SMMM STAJER

Katkı Sunan Üye
şirket kiralık eski yerinden yeni kiralık yerine taşındı mizanı kontrol ediyorum exelde de amortisman tablosu hazırlanmış detaylar yazılmış ama 268 den hepsi toplu şekilde kaydedilmiş
- hırdavatçıdan aldığı ufak tefek faturalara dahi toplamda yekün fazla diye tek tek %20 den 5 yıl amortisman ayrılmış kullanmadığımız halı jaluzi eski binada kalan asansör kalorifer tesisat yenileme brülör mutfak tadilatı,alçıpan,boya pano vb. hizmetlere de amortisman ayrılmış.Şimdi biz yeni binamızdayız ve bunların hiç birisi yok ama her senenin amortismanı 4 e bölünüp her 3 ayda bir ay sonuna 770 borçlu 268 alacaklı çalıştırılmış.Ve 268 hesabı 66.000 tl alacak veriyor.Sizce yapılan işlemler doğrumu ve bu aşamadan sonra ne yapabiliriz?

Ynt: Özel maliyet amortisman

yıllık amortismanı her 3 ayda bir girmesi normal deği mi mantıklı geldi bana

SMMM STAJER ' Alıntı:
yıllık amortismanı her 3 ayda bir girmesi normal deği mi mantıklı geldi bana

Geçici dönemlerde amortisman kaydı tabiki mantıklı da,eski kirada olduğunuz yerdeki özel maliyet için amortisman ayırmanız mantıksız.

268 01 haklar birikmiş amortismanlar 500
268 02 özel maliyet birikmiş amortisman 70.000

268 03 kurtuluş giderleri amortismanı 500

268 04 diğer maddiolmayan d.v.amortisman 130.000

bu hesapların hepsi alacak bakiyesi veriyor bu hesaplar ne zaman ve ne şekilde kapanacak?üstelik bu hesaplarında kendi içinde çok ayrıntısı var özel maliyetlerdeki eski kiradaki tesisat aansör vb. kalemler var ben amortismanların muhasebesinde yanlışlık yapmak istemiyorum ne yapmam lazım

Eski işyerinde ayırdığınız özel maliyet,diyelim ki 3 senedir kiradasınız 3yıl amortismanını ayırdınız.3.yılın sonunda kiralanan yeri kapattınız.O yıl içinde kalan 2 yılı tek seferde gider yapmanız gerekiyordu.(Sözleşmede süre olmadığını göz önüne alarak)

Sizin öncelikle yapmanız gereken asıl kiralada olduğunuz yerin özel maliyetlerini tespit etmek.Reel amortisman tablosunu bir oluşturun önce.

yeni yerimizde masa sandelye bilgisayar dolap var sadece genş bir büro buraya amortisman ayırmak istermi ki eski exel tablosunun üzreninden gitsem onların işlemini devam ettirsem eski kiradaki yeri de gene devam ediyormuş gibi kayıtlar yapsam ne olur?

terk edilen yerle ilgili (eğer bu yıl terk edilmedi ise) amortisman ayıramazsınız.

SMMM STAJER ' Alıntı:
yeni yerimizde masa sandelye bilgisayar dolap var sadece genş bir büro buraya amortisman ayırmak istermi ki eski exel tablosunun üzreninden gitsem onların işlemini devam ettirsem eski kiradaki yeri de gene devam ediyormuş gibi kayıtlar yapsam ne olur?

Demirbaş sınırı bellidir.700 TL altında kalanları direk gider yapın.700 üstündekilere de amortisman ayırın.Yukarda da dediğim gibi eski kirada olduğunuz yerden bu yıl taşındıysanız o yerdeki özel maliyetlerin kalan amortisman tutarlarının tamamını tek seferde gider yapacaksınız.Eğer geçen yıllarda kiraya çıktıysanız,aynı tablodan devam edemezsiniz........