Özel Okulda Çalışan Öğretmenlere Denge Tazminatı

redice

Katkı Sunan Üye
Konuyu doğru yerde mi açtım bilemiyorum ancak bu konuda bilgisi olan yada yönlendirici mahiyette açılım getirebilecek arkadaş çıkar umarım. Bilindiği üzere MEB de görev yapan öğretmenlerin maaşlarında şuandaki tutarı brüt 111,84 YTL olan denge tazminatı var ve bu tazminattan damga vergisi hariç herhangi bir kesinti de yapılmıyor. Özel öğretim kurumları kanunu madde 9 "Okullarda yöneticilik ve eğitim-öğretim hizmeti yapanlara kıdemlerine göre dengi resmi okullarda ödenen aylık ile sosyal yardım kapsamındaki ek ödeme tutarlarından az ücret verilemez" denilmektedir. Bu maddeden hareketle özel okul öğretmenlerin maaşlarına bu tutar yansıtılınca ssk ve vergi açısından nasıl bir uygulama yapmak mantıklı olur. Aynen MEB gibi damga hariç hiç bir kesinti yapmamak mı yoksa herşeye tabidir mi denmeli?

Ynt: Özel Okulda Çalışan Öğretmenlere Denge Tazminatı

Sn redice

506 sayılı Kanunun 77 maddesi ikinci fıkrasına göre;ölüm,doğum ve evlenme yardımları, yolluklar,kıdem,ihbar ve kasa tazminatları,aynı yardımlar ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca yıllar itibariyle belirlenecek yemek,çocuk ve aile zamları,sigorta primleri hesabına esas tutulacak kazançların aylık tutarının hesabında nazara alınmayacağı hüküm altına alınmıştır.Bunların dışındaki ödemeler ise prime tabi tutulacaktır. Bu durumda özel öğretim kurumlarında yöneticilik,eğitim ve öğretim hizmeti verenlere ödenecek denge tazminatının sigorta primine tabi tutulması gerekecektir.