Part-time Çalışıyorum Haklarım Nelerdir ?

Merhaba arkadaşlar;
Ben özel bir şirkette part-time olarak işe başladım, ben hafta içi normalde 6 saat hafta sonları 7 saat çalışıyordum, son günlerde hafta için 5 saat hafta sonu 7 saat çalışıyorum.

1)Ben part-time sayılır mıyım ?
2)Hafta tatillerinde izin hakkım var mı ?
3)Ben istifamı vereceğim ama 15 gün önceden vermek gerekiyor normalde biliyorsunuzdur benim öyle bir zorunluluğum var mı?(sezonluk girdim ünv. gideceğim)
4)Kaç saati doldurduk dan sonra ekstra mesai ücreti alırım ?

cevap verirken hangi, kanun da geçtiğini belirtirseniz çok sevinirim itiraz etmem gereken yerde böyle bir kanun var diyebilmem için.

Merhaba arkadaşlar;
Ben özel bir şirkette part-time olarak işe başladım, ben hafta içi normalde 6 saat hafta sonları 7 saat çalışıyordum, son günlerde hafta için 5 saat hafta sonu 7 saat çalışıyorum.

1)Ben part-time sayılır mıyım ?
2)Hafta tatillerinde izin hakkım var mı ?
3)Ben istifamı vereceğim ama 15 gün önceden vermek gerekiyor normalde biliyorsunuzdur benim öyle bir zorunluluğum var mı?(sezonluk girdim ünv. gideceğim)
4)Kaç saati doldurduk dan sonra ekstra mesai ücreti alırım ?

cevap verirken hangi, kanun da geçtiğini belirtirseniz çok sevinirim itiraz etmem gereken yerde böyle bir kanun var diyebilmem için.
İş Kanunu(4857/M.13)

1.Evet kısmi süreli iş sözleşmesi ile çalışmaktasınız
2.Haftalık çalışma sürenize orantılı olarak,izin hakkınız var ve bu ölçü nispetinde h.tatili ücretiniz doğar
3.Çalıştığınız yani iş sözleşmesi süresine bağlı olarak anılan Kanunu un 17 nci maddesine göre işverene önceden haber vermelisiniz
4.bu noktayı anlayamadım

Kolay gelsin

Haftanın her günü 5 saat + hafta sonu 7 saat çalışıyorsanız, kısmi süreli sözleşme ile belirlenebilecek çalışma süresinin üzerinde oluyor çalışma süreniz,
Kısmi süreli sözleşmede haftalık çalışma süresi en çok , yasal çalışma süresinin 2/3ü kadar olabilir , bu da (45/3)x2= en çok 30 saat olabilir.

Fazla çalışma ücreti , haftalık 45 saati aşan çalışmadır ve ücretlendirmesi saat ücretinin 1,5 katı olarak hesaplanıp ödenir, sizin çalışma süreniz haftalık 45 saatin altında kaldığından fazla çalışma ücretine hak kazanamazsınız,
sözleşmeyle belirlenmiş çalışma süresini aşan ama haftalık yasal çalışma süresinin altında kalan çalışmalar fazla sürelerle çalışma olur ve bu sürelerin ücreti saat ücretinin 1,25 katı olarak hesaplanıp ödenir, ancak siz kısmi süreli çalışma süresi ile çalışmakta olduğunuzdan , çalışma süreniz maksimum 30 saat olabilir yasal olarak, yani fazla süreli çalışma karşılığı ücret te alamazsınız yasal olarak.
Bu şartlardaki çalışma ile kısmi süreli sözleşmeyle çalışmanız yasada tanımlanana uygun değil.

İş Kanunu(4857/M.13)

1.Evet kısmi süreli iş sözleşmesi ile çalışmaktasınız
2.Haftalık çalışma sürenize orantılı olarak,izin hakkınız var ve bu ölçü nispetinde h.tatili ücretiniz doğar
3.Çalıştığınız yani iş sözleşmesi süresine bağlı olarak anılan Kanunu un 17 nci maddesine göre işverene önceden haber vermelisiniz
4.bu noktayı anlayamadım

Kolay gelsin

Cevaplarınız için çok teşekür ederim.Son maddeyide keremcem arkadaşım cevaplamış sağolsun.

Haftanın her günü 5 saat + hafta sonu 7 saat çalışıyorsanız, kısmi süreli sözleşme ile belirlenebilecek çalışma süresinin üzerinde oluyor çalışma süreniz,
Kısmi süreli sözleşmede haftalık çalışma süresi en çok , yasal çalışma süresinin 2/3ü kadar olabilir , bu da (45/3)x2= en çok 30 saat olabilir.

Fazla çalışma ücreti , haftalık 45 saati aşan çalışmadır ve ücretlendirmesi saat ücretinin 1,5 katı olarak hesaplanıp ödenir, sizin çalışma süreniz haftalık 45 saatin altında kaldığından fazla çalışma ücretine hak kazanamazsınız,
sözleşmeyle belirlenmiş çalışma süresini aşan ama haftalık yasal çalışma süresinin altında kalan çalışmalar fazla sürelerle çalışma olur ve bu sürelerin ücreti saat ücretinin 1,25 katı olarak hesaplanıp ödenir, ancak siz kısmi süreli çalışma süresi ile çalışmakta olduğunuzdan , çalışma süreniz maksimum 30 saat olabilir yasal olarak, yani fazla süreli çalışma karşılığı ücret te alamazsınız yasal olarak.
Bu şartlardaki çalışma ile kısmi süreli sözleşmeyle çalışmanız yasada tanımlanana uygun değil.

bu 45 saatlik süre her yerde aynı mıdır ? yani bu devletin koyduğu sabit bir süre midir, yoksa normal çalışma süresi şirket kendi belirleyebilir mi ? (cevapların için çok sağol)

bu 45 saatlik süre her yerde aynı mıdır ? yani bu devletin koyduğu sabit bir süre midir, yoksa normal çalışma süresi şirket kendi belirleyebilir mi ? (cevapların için çok sağol)
T.C. sınırları içinde haftalık yasal çalışma süresi 45 saattir, iş kanunu ile belirlenmiştir. Bu sürenin üzerinde normal çalışma süresi belirlenemez, altında belirlenebilir.
İşveren bu yasal çalışma süresini haftanın çalışma günlerine bölebilir sadece ve bu da günlük en çok 11 saat olarak belirlenebilir.
Kısmi süreli sözleşme de aynı şekilde iş kanununda tanımlanmıştır ve kısmi süreli çalışma süresi en çok yasal çalışma süresinin 2/3 ü kadar olabileceği gene iş kanunda açıkça belirtilmiştir.

Dinlenme zamanları belirtilmemiş Sn.Keremcem dinlenme saatleri düşülürse (varsa) o zaman kısmi süreliye girebilir. Birde haftasonları 7 saat derken cumartesi-pazar 7+7 mi çalışıyorsunuz

"...ben hafta içi normalde 6 saat hafta sonları 7 saat çalışıyordum, son günlerde hafta için 5 saat hafta sonu 7 saat çalışıyorum.

a-Bu süre hafta içi her gün mü?yoksa hafta içindeki günlerde toplam 6 saat mi?
b-Ayrıca çalıştığınız günlerdeki ara dinlenme sürelerinide belirtirseniz,
bu şıklara verilecek cevaplarınız sonrasında 1 nci soruya daha net cevap vereilebilir

her gün 5 saat çalışıyorum uzun zamandır ve resmi bir dinlenme sürem yok

hafta içi 5x5=25 saat

evet hafta sonları 7+7 çalışıyorum genelde dinlenme sürem olmuyo çünkü tek oluyorum bu süre zarfında

hafta sonları 7x2=14 saat

İş sözleşmesinde ayrık hüküm yok ise normalde bu durumlara göre;
a.hafta içi 30 dk. ara dinlenme süresi olur.fiili süre 4.5x5=22.5 saat eder
b.hafta sonları,günlük çalışma süresi yine 7.5 saatin altında kaldığından,ara yine 30dk.olur.fiili süre 6.5x2=13 saat
Haftalık toplam çalışma süresi:22.5+13=35.5 saat
Not.hafta içi ara dinlenme sürelerinde çalışmış olmanız halinde, bu sürenin toplamı da hafta da 3.5 saat olacağından,fiili süre hafta da 35.5+3.5=39 saate tekabül eder.
Şimdi tespitleri yapalım.
a.kısmi süreli iş sözleşmesi ile çalışanın hafta da 2/3 daha az ,yani azami 30 saat çalışabilir iken ilgili (ara süreler hariç)zaten 35.5 saat çalışmış oluyor,buna göre bu şekil çalışmanın, kısmi süreli çalışma olduğunu söyleyemeyiz
b.bu şekil çalışanın bu durumu ispat etmesi yanında,ara dinlenme sürelerinde çalıştığını da ispat etmesi gerekecek