Past Tense İle Present Perfect Tense Farkı ?

Ertann

Tanınmış Üye
Arkadaşlar
Past tense ile Present perfect tense farkı nedir , nasıl bu zamanların cümlelerini birbirinden ayırırız
ben pek ayırım yapamıyorum

Örnek
"İşimi bitirdim"
I have finished my work
I finished my work

veya
"Fikrini değiştirdi"
He has changed his mind
He changed his mind

Hangi çeviri doğru ve türkçeden çevirirken hangi zamanı kullanacağımı nasıl belirleyebilirim , örnek vererek açıklayabilirmisiniz
Saygılar

Ynt: Past tense ile Present perfect tense farkı?

İngilizcenin temel kuralalrından biridir. : :)

Past tense kullanımı:
I finished my homework yesterday(Last year,Last month or in 2009). Yani net geçmiş bir zaman varsa past tense. Peresent Perfect kullanımı:
I have finished my homework. (bitirdim ama zaman net belirli değil. Vb. örnekler.)
I have been to London . (Londraya gittim ama kesin zaman belli değil.

Last year I was in London. :D

Present Perfect Tense

1/ For unfinished past actions.(Bitmemiş geçmişte başlayan eylemler için)
eg: I've worked here for four years.

2/ For past actions when the time is not specified.(Belirli bir zaman tanımlanmayan geçmişteki aksiyonlar için)

eg: Have you ever been to Rome?(Hiç Romada bulundun mu?Ne zaman belli değil)

3/ When a past action is relevant now.(şimdiki zamanla ilişkili geçmiş aksiyonlar için)

eg: I've missed my flight.(Uçağımı kaçırdım.Elimde bavul belki otele dönmüşüm veya eve, gidemedim istediğim yere.)

eg: She's broken her leg and cannot go on holiday next week.(Bacağını kırdı alçıda ,yatıyor şimdi,tatile de gidemeyecek)

The Past Simple tense, also called the Simple Past, is used for past actions that happened either at a specific time, which can either be given by a time phrase (yesterday, last year, etc.) or understood from the context.
(Past Simple olarakda adlandırılan Simple Past tense, zaman zarfının belli olduğu yada metin içinden anlaşıldığı geçmişteki spesifik bir zamanda olan eylemler için kullanılır.

eg: I liked, you liked, she/he/it liked, we liked, they liked.

NOTE: After the auxiliary verb, Did/Didn't, it returns to the base form:

eg: Did you take it?

eg: She didn't like it.

En önemli fark Past Simple da olay geçmişte bir noktada meydana gelirken,Present perfect kullandığımızda eylem geçmişte bir noktada başlayıp şimdiki zamanı içine alıp gelecekte bir noktaya kadar devam edecek,yani içinde bulunduğumuz an bu period un ortasında kalacaktır,geçmişte başlayıp etkisi devam ediyor.
I ate lunch out of office yesterday.
Dün öğle yemeğini dışarıda yedim.(Simple Past Tense)
I have worked for this company for three years.(Present perfect)
3 yıldır bu şirkette çalışıyorum.Çalışmaya devam ediyorum,çıkmadım.

aokten ' Alıntı:
En önemli fark Past Simple da olay geçmişte bir noktada meydana gelirken,Present perfect kullandığımızda eylem geçmişte bir noktada başlayıp şimdiki zamanı içine alıp gelecekte bir noktaya kadar devam edecek,yani içinde bulunduğumuz an bu period un ortasında kalacaktır,geçmişte başlayıp etkisi devam ediyor.

Evet daha öncede yazdığım gibi asıl önemli nokta budur. :)

aokten ' Alıntı:

burda yanlışınız var.
. Geçmişte başlamış olup hala devam etmekte olan işler anlatılırken present perfect continious tense kullanılır.
I have worked for this company for three years. şeklinde cümle kuramazsınız.
I have been working ....... şeklinde olmalı

Konu çok eski ama bununla ilgili hala kafasında soru işaretleri olan var ben de kendi bildiğimi yazayım:

Present perfect geçmişte olan bir olayın etkisi devam ediyorsa kullanılır.
Örneğin anahtarımı evde unuttum diyeceğiz: I forgot my key in the home. (past simple)
Anahtarımı evde unuttuysam ve şuan hala anahtar evdeyse ve ben kapıda kaldıysam durumu present perfect ile açıklarız. Unutma eylemi geçmişte olmuştur ancak etkisi sürüyordur.
I have forgotten my key in the home.

burda yanlışınız var.
. Geçmişte başlamış olup hala devam etmekte olan işler anlatılırken present perfect continious tense kullanılır.

I had been working....... ( çalışıyordum - ancak belli bir süre devam ediyordu ama çalışması
sonuçlanmış)

Arkadaşlar, sık sık Avrupa'ya giden birisi olarak sadece şunu özetleyebilirim ki İngilizler Present Perfect tercih eden insanlar değil :) perfect tense özellikle Amerikalıların konuştuğu geçmiş zaman eki..he ama bilmeniz için "nebula" çok güzel özetlemiş, aşağıdaki gibi;

burda yanlışınız var.

geçmişte kalan bugün etkisi olmayan durumlar için Past Tense, geçmişte olup bugüne yeni etkisini bırakan (anahtar unutmak, kapı çalmak, eve yeni gelmek vs.) gibi perfect tense, geçmişte başlayıp hala daha devam eden durumlar için present perfect continious tense kullanılır. ama konuşma ingilizcesinde bu detaylara çok takılmayın.. ;)

Arkadaşlar, sık sık Avrupa'ya giden birisi olarak sadece şunu özetleyebilirim ki İngilizler Present Perfect tercih eden insanlar değil :) perfect tense özellikle Amerikalıların konuştuğu geçmiş zaman eki..he ama bilmeniz için "nebula" çok güzel özetlemiş, aşağıdaki gibi;

geçmişte kalan bugün etkisi olmayan durumlar için Past Tense, geçmişte olup bugüne yeni etkisini bırakan (anahtar unutmak, kapı çalmak, eve yeni gelmek vs.) gibi perfect tense, geçmişte başlayıp hala daha devam eden durumlar için present perfect continious tense kullanılır. ama konuşma ingilizcesinde bu detaylara çok takılmayın.. ;)

Evet doğru teşhis.:)

Merhaba, konu başlığı ile ilgili değil ama, sanırım burdan sorsam daha kısa maliyetle daha verimli sonuç elde ederim..

Türkçe dublajlı, ingilizce alt yazılı film vs. var mıdır? :)