Personel, şirketi adına ödeme yapabilir mi?

Merhaba;
Şirketimiz adına açık olarak düzenlenmiş bir fatura var. Bu fatura karşılığı bedeli bir çalışanımız kendisine çıkartılmış olan iş avansı ile şahsi banka hesabı aracılığıyla ödemiş. Dolayısıyla hem satıcı firma açısından alıcı ve ödeme yapan farklı kişiler hemde bizim açımızdan satıcı ve ödeme yapılan kişi farklı. Böyle bir işlem doğru olur mu? Mümkünse yasal dayanağıda belirtirseniz sevinirim.

Ynt: Personel, şirketi adına ödeme yapabilir mi?

Doğru olmaz tabiki ödemenin şirket hesabından havale eft ve ödeme nedeninin belirtilmesi gerekir. Yada direk çalıştığınız firmanın banka hesabına nakit olarak yatırılması gerekir.

Selamlar
Bu tarz işlemler sıklıkla yapılmaktadır.Doğru değildir ama sıklıkla görülür.
Bu personel sigortalı ise bahsettiğiniz gibi iş avansları hesabı ile ödeme yapılmış gibi gösterilebilir.
örneğin fatura aldınız 320 alacaklı
personeli iş avansıda 195 borçlu (kendisine çıkarılmış dediğinize göre önceden iş avansı hesabı çalıştırılmış demekki)
Bu durumda
320
195 kaydıyla bu ödeme gösterilebilir.
Saygılar

İşle ilgili ise tevsik sınırı altında ise . bence sakınca yoktur.
İş avansının anlamı zaten budur. İnşaat firmalarında çok kullanılır.

Cevaplarınız için teşekkürler, fakat benim aradığım bu değil. Zaten doğru olmayacağını bende yazmıştım. Ayrıca ödeme nakden değil personelin banka hesabından yapılmış. Benim aradığım bu işin doğru olmayacağına dair yasal dayanak. Ki ispat edebileyim yanlış olduğunu.

Yanlış değil. Doğrudur. Pek tercih edilmez ama yanlışı nerde?

Sonuçta personelin üzerindeki iş avansından çıktıktan sonra ister bankadan yatırsın ister elden versin.
(tevsik sınırına tabiki dikkat etmek lazım)
Personel sigortalı ise mümkün değilse problem.
Saygılar

Teşvik sınırı ne kadar? ve teşvik ten kasıt nedir? bilgi verirseniz sevinirim.