Personel Taşıma Hizmetinde Kdv

myardimli

Katkı Sunan Üye
31 Aralık 1984 Tarihli Resmi Gazete

Sayı: 18622
KATMA DEĞER VERGİSİ GENEL TEBLİĞİ (SERİ NO:9)

8- Katma değer vergisi uygulamasında personele sağlanan menfaatlerden aşağıda sayılanlar vergiye tabi tutulmayacaktır.

a) Personele işyerinde veya müştemilatında yemek verilmesi,
b) Personele yatacak yer veya konut tahsisi,
c) Personelin toplu olarak işyerine gidip gelmesini sağlamak amacıyla yapılan taşıma hizmetleri,
d) Demirbaş olarak verilen giyim eşyası.
İşletmenin iktisadi faaliyetini yürütebilmesi için yapılan ve işletmede yaratılan katma değerin bir unsuru olan bu masraflar maliyetin bir parçası olduğundan, personele tahsis sı-rasında vergiye tabi tutulmayacak, bu mal ve hizmetlerin iktisabında yüklenilen vergiler ise genel hükümlere göre indirim konusu yapılabilecektir.

bu tebliğ sanıyorum ki daha sonra başka bir kanun ile değiştirilmiş aksi takdirde personele sağlanan toplu taşıma hizmeti nasıl ücret olarak değerlendirilmiyorsa....

fakat yine de sormak istiyorum bu tebliğin geçerliliğini yitirdiğini nasıl bulabilirim ?

iyi çalışmalar.

1-Personele sağlanan servis hizmeti aslında ücrettir, ancak GVK md.23/10'a göre gelir vergisinden istisnadır.
2-9 Nolu KDV Genel Tebliğinin 8'inci bölümü de halen yürürlüktedir.

Koray Bey,

tebliğ yürürlükte ise şöyle bir durum çıkıyor ortaya,

eğer şirket personelini evden işe gidip gelmesi için servis tutmuş ise bu hizmetten dolayı faturanın kdv'siz kesilmesi gibi bir durum anlıyorum fakat kdv kanununa da büsbütün ters ve böyle bir uygulama hiç görmedim.

bu noktada kafam karıştı konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

iyi çalışmalar.

Sanırım yanlış anlıyorsunuz. Tebliğde sizin dediğiniz şeyi anlatmıyor. Servis firması size KDV li fatura kesecek ve siz ödediğiniz KDV'yi indirim konusu yapacaksınız. Ne var ki personelinizi işe gidip gelmek için verdiğiniz taşımacılık hizmeti KDV'ye tabi olmayacak.

Merhaba,
Servis taşıamcılığının KDV 'si ile ilgili 2012/Hazran döneminde vergi daiiremiz firmamıza yazı gönderdi, Personel servisleri KDV tevkifatlı olmalı bu fatura neden değil izahı diye, benim bildiğim 63 nolu sirküye göre tevkifat uygulanmayabilir eğer taşıamcılık yapan firma taşeron firma kullanıyorsa, yanlışmı biliyorum acaba,
Birde ihracatçı firma adına nakliyeciye imalatçı tarafından teslim edilen mallarda irsaliye nasıl düzenlenmeli,
Firma adı, İhracatçı firma, altınada şu yurtdışı firması adına şu nakliyeciye sevk edilmiştir şeklindemi olmalı,

Merhaba,
Servis taşıamcılığının KDV 'si ile ilgili 2012/Hazran döneminde vergi daiiremiz firmamıza yazı gönderdi, Personel servisleri KDV tevkifatlı olmalı bu fatura neden değil izahı diye, benim bildiğim 63 nolu sirküye göre tevkifat uygulanmayabilir eğer taşıamcılık yapan firma taşeron firma kullanıyorsa, yanlışmı biliyorum acaba,
Birde ihracatçı firma adına nakliyeciye imalatçı tarafından teslim edilen mallarda irsaliye nasıl düzenlenmeli,
Firma adı, İhracatçı firma, altınada şu yurtdışı firması adına şu nakliyeciye sevk edilmiştir şeklindemi olmalı,

Doğru biliyorsunuz, eğer bir firma (A) servis taşımacılığı hizmeti alıyorsa, bu taşımacılık hizmetinin verildiği araçların durumu önem kazanıyor. Eğer araçlar direkt olarak hizmet alınan firmanın (B) ise hizmet bedeli fatura tevkifatlı olarak düzenleniyor. Ancak araçlar B firmasının değil ise, yani B firması ayrı bir sözleşme yaparak başka şahıs veya firmalardan (C) bu hizmeti alıyor ve A firmasına aracılık hizmeti veriyorsa B'nin A'ya düzenleyeceği fatura tevkifatsız oluyor. Bu durumda da B ile C'nin arasındaki faturalaşmalardaki kdv nin durumu önem kazanıyor çünkü tevkifata tabi hizmeti C B'ye veriyor.

Sirkülerde de aynen şu şekilde geçiyor;

"Servis taşımacılığı hizmetine ilişkin tevkifat uygulamasına aşağıdaki örnekler verilebilir:- (VG) fabrikasının personel servis taşımacılığı işini alan (Z) firması, taşıma işinin bir kısmını fiilen yapmakta, işin kalan kısmını ise alt yüklenicisi olan (A), (B) ve (C) firmalarına yaptırmaktadır.
(VG) fabrikası, (Z) firmasının fiilen yaptığı taşımacılık işi nedeniyle Tebliğin (3.2.11) bölümüne göre 5/10 oranında KDV tevkifatı yapacaktır. (Z) firması tarafından fiilen yapılmayarak alt yüklenicilere devredilen taşımacılık işi nedeniyle düzenlenen faturada yer alan KDV ise (VG) fabrikası tarafından tevkifata tabi tutulmayacaktır. (Z) firması tarafından düzenlenen faturada fiilen yapılan taşımacılık ile alt taşeronların yaptığı taşımacılık bedelinin ayrıştırılması halinde sadece doğrudan ifa ettiği taşımacılık bedeline ilişkin KDV tevkifata tabi tutulacaktır. Ancak, (Z) firması tarafından düzenlenen faturada fiilen yapılan taşımacılık ile alt taşeronların yaptığı taşımacılık bedelinin ayrıştırılmaması halinde, (VG) fabrikası toplam taşımacılık hizmet bedeli üzerinden KDV tevkifatı yapacaktır."

Nakliyeci firma malları direkt gümrüğe götürüyorsa;
İmalatçı sevk irsaliyesinin, alıcı kısmına ihracatçı firmanın adını,
not olarakta "mallar ihraç edilmek üzere ....... gümrüğüne sevk edilmiştir." şeklinde yazması yeterlidir. Yurtdışındaki alıcı bilgilerine gerek yok, yazılırsa da zararı olmaz.