Peşin İthalat

Merhaba, Derdimi bir örnek ile açıklamak istiyorum..

01.11.13 Tarihinde 10.000- USD Peşin İthalat ödemesi yapıyorum. Kur:1,9895 (MB Alış) daha sonra diyelim ki malzeme benim depoma 01.12.13 tarihinde giriyor. ve malzeme ile birlikte gelen fatura tarihi 25.11.13. Kur:2.0164 (MB Alış) ben bu faturayı 320 hesaba kayıt ederken doğal olarak fatura tarihinin kurunu alıyorum.

----------/-------------
(B)159 HS. 20.164 TL
(A) 320 HS. 20.164 TL
----------/-------------

daha sonra ilgili malzeme için oluşan masraflarımı da 159 HS. atıyorum. Örn. 1.000-TL

----------/-------------
(B)159 HS. 1.000 TL
(A) 320 HS. 1.000 TL
----------/-------------

en sonunda 159 hs.'tan malzemeyi bütün maliyeti hesaplarken MM'nin söylediği üzere Peşin İthalat için ödeme yaptığım kuru kullanıyorum. (10.000- usd = 19.895- TL) tabi ki bu maliyet hesaplama işini excel'de yapıyorum.

Excel'de ki malzeme+maliyet toplamım : 20.895- TL iken TDHP'da bu tutar : 21.164- TL arada kurdan dolayı 269,- TL fark oluşmakta.

sormak istediğim sorulara gelecek olursak;
1- öncelikle doğru bir yol mu izliyorum?
2- hesapları kayıt ederken (hem excel hem de TDHP) kullandığım kurlar aslında ne olmalı? 3- Doğru bir yol izliyorsam oluşan farkı ne yapmam gerekiyor?
4- son olarak daha basit bir yöntem öneriniz var mı?

olay aslında çok çok kolay öncelikli olarak gümrükcünüz adam akıllı bir ithalat dosyası hazırlamalı aman dikkat içinde bütün evraklar tam olmalı ordino,ardiye,kkdf,gümrükcü,nakliye,navlun,elleçleme,gümrük ödemesi,invoice vb tam olarak kontrol edilmelli exel de sadece malın maliyeti ile ilgili bir dosya hazırlanmalı malı peşin ithal ettiyseniz tek çekim yaptınız demektir siz fatura üzerindeki kurdan değil beyanname üzerindeki kurdan malı stoklarınıza gireceksiniz ödemeyi yaptığınız tarihdeki kur ile stoğunuza girdiğiniz tarihdeki kur (aman dikkat beyannemedeki kur) sizin kur farkı geliri yada giderinizdir isterseniz size exel maliyet tablosu gönderebilirim kdv yi zaten indirilecek yapıyorsunuz 159 a bütün giderleri girdikten sonra 159 dan çıkar 153 e girersiniz sizin kur farkı hesabınız doğru değil maalesef

Son düzenleme: