resim

Plastik, Karton Atık ve Hurda Satışları Hk.

ZİNDAN

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
6 Eyl 2006
Mesajlar
7,269
Konum
İstanbul
Fabrikada boş bidon, fıçı, karton, koli vs. kullanılamayacak üretim ve dolumdan kalma atık ve hurdalar çıkıyor.Bunları hurdacılara satıyoruz.
Bunları kdvsiz mi fatura etmeliyiz? Yoksa tevkifatlı fatura mı kesmeliyiz?
3065 Sayılı Kdv Kanununun 17.Maddesine göre Kdvden istisnadır.Kdvsiz fatura kesilmesi gerekiyor.18/1. maddesinde de isterse bu istisnaden mükellef vazgeçebilir diyor.
117 Nolu Kdv Genel Tebliğinde ise Hurda ve atıklar için tevkifat yapılması gerektiği söyleniyor.Ancak tevkifatı 18/1.maddeye göre istisna hakkından vazgeçenler yapmalıdır diyor.
Bu durumda ben kdvsiz fatura kesebilirim.
Kanun maddelerini doğru mu yorumluyorum?
Hurda işi yapan müşterisi olan varmı arkadaşlar? Uygulamada da bu şekilde mi yapıyorsunuz?




Cevaplar için teşekkürler.
Kolay gelsin.
 
Üyelik
3 Ocak 2013
Mesajlar
1
Konum
ŞANLIURFA
Bizde plastik ve hurda sac var müşteri onları KDV siz kesiyor doğrusuda öyle 3065 Sayılı Kdv Kanununun 17.Maddesine göre Kdvden istisnadır.Kdvsiz fatura kesilmesi gerekiyor doğru yapyon ZİNDAN emeğine sağlık devammmmmmmmmm
 
Benzer konular Forum
M KDV 3 4K

Benzer konular

Üst