POS Cihazı kullanımında sınır

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan TURKUVAZ
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

TURKUVAZ

Katkı Sunan Üye
merhaba arkadaşlar,bir mükellefim gerçek usulde ticari kazancıyla ilgili olarak 2 farklı nev-i'den iş yapmaktadır.
birisini dükkanında icra ederken diğeri pazarcılık şeklindedir.ilk defa bu ay pazarcılık işiyle ilgili olarak, ortak kullandığı fatura koçanından, bir fatura kestiğini ve bunun kredi kartıyla gerçekleştirildiği belirtilmiş.gerçektende kontrol ettim, bankadan gelen ekstrede de bu tutar mevcut.
şimdi merak ettiğim, pos evrağında dükkanda yapılan işin ünvanı yazarken ve bu iş için dükkanda kullanılan cihazın pazar işi için kullanılmsı bi sıkıntı yaratır mı. uygulama acaba nasıldır ??? şimdiden teşekkürler

Ynt: POS Cihazı kullanımında sınır

Merhaba ;

Sn TURKUVAZ ; burada nasıl bir yardım bekliyorsunuz ki ? Olan olmuş ,sadece bu olaydan sıkıntı çekersiniz denilse bir türlü çekmessiniz denilse bir türlü.

2 farklı işin neler olduğunu da bilmiyoruz. Ama önemli olan bundan sonrası için önlem almalı yani mükellefinizi uyarmalısınız.

Farklı fatura koçanları kullandırmak, sabit işyerinin posunu bir daha pazarcılık işinde kullandırmamak gibi önlemler olabilir.

Akılma gelen pazarcılık işi ? nde ( faaliyet konusunu bilmiyorum gerçi ) ödeme kaydedici cihaz konusunu da ıskalamayın derim.

Selamlar ve günaydın Sayın TURKUVAZ

Pos cihazının pazar tezgahına götürülmesi,sabit işyerinde satış ve belgeleme açısından sorun yaratmadıkça aynı pos cihazı her iki yerde de kullanılabilir.Eğer iki işyerinin pos hesapları ayrı ayrı açılmadıkça bir sorun teşkil etmez.Diğer türlü hesaplar birbirine karışacaktır.Ayrıca her iki iş içinde ayrı koçanlar kullanılmasında ayrıca pazarda da perakende satış fişi bulunmasında da fayda vardır.Saygılar.

size de günaydın Tahsin bey, selamlar..

twolf ' Alıntı:
pos cihazının pazar tezgahına götürülmesi,sabit işyerinde satış ve belgeleme açısından sorun yaratmadıkça aynı pos cihazı her iki yerde de kullanılabilir.

aradığım cevapta buydu, daha doğrusu emin olmak istemiştim,teşekkürler.
pazarcılık işi içi için ayrıca perakende satış fişi koçanı kullanıyor fakat meblağ yüksek old. için sanırım fatura koçanına yönelmiş.bir de şimdi bu kafama takıldı ??? perakende satış fişi için bir limit var mı acaba.
sizlerinde kıymetli vakitlerini almıyoruz inşallah.
saygılar..

sayın muhasebe, sizin cevabınız dikkatimden kaçmış :-[
bu konuda yapılan işin bir önemi olmadığı için yazma gereği duymamıştım.benim üzerinde durduğum dükkan ve pazarcılık şeklinde işin gerçekleştirilmesi. yinede ilginiz için teşekkür ederim, zaman harcayıp yorum yapmışsınız.
saygılar..

Merhaba ;

Sn TURKUVAZ belki çok önemli değil ama ;

TURKUVAZ ' Alıntı:
.............. ticari kazancıyla ilgili olarak 2 farklı nev-i'den iş yapmaktadır.
birisini dükkanında icra ederken diğeri pazarcılık şeklindedir.
dedikten sonra , şimdi de

TURKUVAZ ' Alıntı:
sayın muhasebe, sizin cevabınız dikkatimden kaçmış :-[
.......benim üzerinde durduğum dükkan ve pazarcılık şeklinde işin gerçekleştirilmesi
diyorsunuz. Sanki aynı işin hem dükkan hem pazar takibi gibi .

Ben inanın , iki ? farklı işi halen anlayabilmiş değilim. Bu arada nazik mesajınız için ben de teşekkür ederim.

Tekrar merhaba ;

twolf ' Alıntı:
............Pos cihazının pazar tezgahına götürülmesi,sabit işyerinde satış ve belgeleme açısından sorun yaratmadıkça aynı pos cihazı her iki yerde de kullanılabilir..........

Bu konudan tam emin değilim . Bana göre sanki düzenlenen sözleşmedeki adres haricinde kullanılmaması gerek diye düşünüyorum.

Ama Sn twolf yazdıysa mutlaka bildiği vardır.Kendisinden bununla ilgili bir sözleşme örneği ya da başka bir belge , döküman rica edebilir miyiz ?

twolf ' Alıntı:
Ama Sn twolf yazdıysa mutlaka bildiği vardır.Kendisinden bununla ilgili bir sözleşme örneği ya da başka bir belge , döküman rica edebilir miyiz ?

Estağfurullah,elimde kanuni bir dayanak yok.Tecrübe ve rastladığım uygulamalar sonucunda böyle bir yorum yaptım.Bugüne kadar bu tarz bir uygulama ile ilgili de herhangi bir sorunla karşılaşmadım.Eğer pos sözleşmesinde kurulum adresi haricinde başka yerde kullanılamaz ibaresi varsa,dediğiniz doğrudur.Fakat pazar da olsa,işyeri de olsa firma aynı firma.Pos hasılatı yine tek hesaba gidiyor.Bir husus daha var.Haftanın her günü pazar kuruluyor mu?Örneğin haftanın belli günleri kuruluyorsa (3 gün diyelim) yeni bir pos cihazı alıp 4 gün kenarda mı bekletilecek.3 günlük satış için pos cihazı alınması veya şart koşulması saçma olmaz mı?
Saygılar

Merhaba ;

Araştırıyorum ,bir bankanın sözleşme örneğine ulaştım.

ÜYE İŞYERİ SÖZLEŞMESİ
Bir taraftan .........A.Ş. (?Banka? olarak anılacaktır) ile diğer taraftan bu sözleşmenin sonunda adı/soyadı, ünvanı ve işletme adı yazılı müşteri (bundan böyle ?Üye İşyeri? olarak anılacaktır) arasında aşağıda belirtilen
hususlarda bir anlaşmaya varılmıştır.
MADDE 1

burada adres yazılmamış işletme adı yazılı müşteri "üye işyeri " olarak anılacaktır demekte.

Bakalım biraz daha araştıralım .

( Taklınca yanıtı bulmadan rahat yok. Bu arada işler kalıyor ya hayırlısı )

Bu yasal birşey değil. Banka ile üye arasındaki bir ilişkidir.
Mobil poslar var bildiğiniz gibi. İstediğiniz yere gidiyor.

farklı iş ve işyerleri de olsa aynı kişiye ait bir pos cihazı old. için sorun olmayacağını düşünerek kayıtlarıma almıştım.tabi aklımda az da olsa soru işareti kaldığı için forumda danışma ihtiyacım oldu.bakıldığında tüm cevaplar mantıklı.ama anladığım sözleşmede ilgili adresten başka bir yerde kullanılmayacaktır ibaresi varsa sıkıntı olabilir.bu kişi de pos cihazını alıp pazara götürmüyor.sanırım tutardaki yükseklikten(kendisine göre) pazar işiyle ilgili (manifatura) satışını fatura koçanında göstermiş, belli ki bedelini de malı alan kişi dükkana gelip kredi kartı ile halletmiş.yasal olarak bir problem yok gibi. ama illa çok ince düşüneceğiz ya :)
bakalım yinede araştıracağız, saygılar

teşekkürler sayın demiral, ayrıca güzel bir ayrıntıya dikkat çekmişsiniz.