Pos lu Kontör Satışı

herkese kolay gelsin

benim cep telefonu ve kontör satışı yapan birinci sınıf bir mükellefim var. sizlere faaliyet alanıyla ilgili olarak sormak istediğim bir kaç soru var.
1-bu kişi aldığı kontör faturalarının bazılarında kdv ayrımı yapılmış, faturada .....kontörlü hat şeklinde açıklama yapılmış. başka kontör alım faturalarında ise 86 num.tebliğe göre özel matraha tabidir denilmekte. bu durumda ben ilk faturada ayrılan kdv yi kullanabilir miyim . yoksa onu da özel matraha tabi şeklinde mi düşünmem gerek. ?

2-firma internet üzerinden kontor hesabı açtırmış belli miktarlarda para yatırarak kontör satın almakta ve bunu da başkalarına satmaktadır. bu satışların kontör alım faturalarının açıklama kısmında web kontör, ya da sanal kontör alımı yazmakta. ben mükellefin bu satışını nasıl beyan etmeliyim. bu satışarlar da 382 num.tebliği mi dikkate alarak beyan etmeliyim.

3-kredi kartı post undan yapılan satışlar için 382 num.tebliği mi esas almam gerekir.

bu konuda müşterisi olan çalışma arkadaşlarının yorumlarını bekliyorum

herkese teşekkürler

Ynt: Pos lu Kontör Satışı

kontör kdv ye tabi değil. satın aldığınız kontörleri kdvsiz olarak yazmanız gerek.
web kontörler satışında da normal kayıtlarınızı nasıl yapıyorsanız bunu da aynı şekilde yapmalısınız. 600 e atacaksınız yani. mükellefin yazarkaşa fişi kesmesi gerekiyor çünkü. o da onun satışı. web kontör ya da bildiğimiz kontör kartları farketmez.

Ynt: Pos lu Kontör Satışı

sayın bagee ninde dediği gibi alınan normal veya web alışlı kontor faturaları kdv ye tabi değil ve aynı şekilde kdv siz satışı yani özel matraha göre satışı yapılmalıdır..kontorlu hat alış faturası sadece satın alınan hat ile ilgli kdv yi gösteriyordur.