Postaki Matrah ile Z Raporu Matrahı Arasındaki Fark

Merhaba

Bir Mükellefimin Z Raporundaki Aylık Toplam Matrahı 1.900,00 Kredili Matrahı 1.850,00 idi. Buna Göre KDV beyannemesini Oluşturdum. Ama E-vergi dairesinden zarf içinde

"Başkanlığımıza bankalar tarafından bildirilen Nisan/2009 dönemi son günü itibariyle işlemleri yapılmış kredi kartı satış tutarı toplamınız 2100 TL'dir. Bu tutar ile 45 nolu "Kredi Kartı ile Tahsil Edilen Teslim ve Hizmetlerin KDV Dahil Karşılığını Teşkil Eden Bedel" alanına yazdığınız tutar arasında uyumsuzluk bulunmaktadır" diye uyarı aldım.

Mükellef Fatura bastırmadığından aradaki farkı kendi kendine fatura ederek kapatma yoluna gidemedim. Eldeki evrakları baz alarak Z raporundaki Kredili tutara göre beyanname verdim. Yani e-beyannamenin uyarısı göre değil eldeki evraklara göre işlem yaptım. Mükelleften öğrendiğime göre bu aradaki fark kadar arkadaşının kredi kartından çekim yapmış.

Şimdi bu durumda ne olacak. Ne yapmam gerekli idi.

Ynt: Postaki Matrah ile Z Raporu Matrahı Arasındaki Fark

Öncelikle arkadaşının kredi kartından çekim yaptıysa karşılığında fatura düzenlenmesi gerekir. İkincisi, yazarkasadaki kredi kartı ya da nakit bilgilerine göre beyanname verdiğinizde sağlıklı olmayabilir, çünkü yazarkasa kullanıcısının yanlış yapma olasılığı yüksek. Kredi kartı yerine basıverir nakite.

Ben sizin yerinizde olsam matrahtan fazla olmamak kaydıyla beyannamede 45 no.lu satıra bankadan alınan POS dökmünü yazarım. Başınız ağrımaz böylece.

Ynt: Postaki Matrah ile Z Raporu Matrahı Arasındaki Fark

Bu durumda eksik matrah beyan etmiş oluyorsun ve vergi dairesi kayıtlarında da incelemede fark edilirse eksik matrah ettiğin tutar kadar farkı beyan etmek zorunda kalırsın