Program Alışının Tekdüzen'e Kaydı

Ynt: Program Alışının Tekdüzen'e Kaydı

267 olduğunda çoğunluk hemfikirdir ve uygulamalarda da bu böyledir.Fakat istenirse 265-Yazılımlar hesabı altında da takip edildiğini gördüm.Ancak çoğu muhasebe paket programları 265 kodunu tanımadığından mizan ve bilançonun tutmaması gibi bir durum söz konusu olabilir.

Saygılar

265 nolu hesap, kurumları verirken e-beyannamedede tanımlanmamış bir hesap. Bende daha önce bu hesapta finansal kiralama konusu kıymetleri takip ediyordum. Boş hesap olduğu için, yılsonunda verilen beyannamede veriyi girdiğimde 265 nolu hesabı kabul etmemişti sistem.
Şİmdi kullanıp, giren var mı? bilmiyorum.

265'i bende kullanmıyorum ve kullanan olduğunuda sanmıyorum.Sadece böyle bir yorumda vardır,bilinmesi amacıyla paylaştım.

anladım Tahsin bey,
bende yıllar evvel, yıl boyunca finansal kiralama konusu kıymetler olarak bu hesabı kullanmıştım. Boş olduğu için, ama yılsonunda beyananmeyi gönderirken sistem kabul etmemişti, sonradan hesabı düzeltmiştim.

belki yeni düzenlenebilinecek bir MUGTebliği ile 265 nolu hesap, yazılımlar olarak içerği tanımlanabilinir.

Ama şuanda Muhasebe Standartlarına göre yazılımlar 260 nolu hesapta tanımlanıyor.

Bende 1-2 kere kullanmaya yeltendim ama tablolar isyan edince vazgeçtim :)

Bence bu konunun gündemden kaldırmak ve 267 hesap haricinde başka bir hesap kodu vereni dikkate almamak daha mantıklı geliyor.

265 Nolu hesabı kullandım.Mali tablolarda hata verdi.Tanımlı olmadığını farkedince muhasebe programı içinde basit bir formulle tanımladım.Şu an için tablolarımda problem yok.Ama yıllık kurumlar vergisinde ne olur bilmiyorum.Sanırım kurumlar vergisi beyannamesinde böyle bir alan halen tanımlı değil.

bence vaktiniz varken ilgili hesaba virman yapın derim. Çünkü 265 nolu hesap e-beyanname sisteminde tanımlı değil. Ben kurumlar beyannamesini verirken hesap üzerinde düzeltme yapmak zorunda kaldım.

skarsel ' Alıntı:
Bence bu konunun gündemden kaldırmak ve 267 hesap haricinde başka bir hesap kodu vereni dikkate almamak daha mantıklı geliyor.

Bu ne anlama geliyor :) Başka hesap kodu vereni dövelim :)

başka hesap kodu söyleyene saldırınnn :D :D

şaka bir yana,
aslında hesap bazında tartışmak, açıkçası şu yada bu demek çok soyut kalıyor..
Bence araştırıp, okuyup, irdeleyerek hareket etmek; daha mantıklıdır.

arkadaşlar merhaba ,

peki o zaman firmaya özgü programcıda hazırlatılan yazılım ve web sitesi bedelleri demi aynı 267 hesapta izlenmeli yoksa 265 nolu hesabımı oluşturmalıyız.bilgi verilmesini rica ederim.
Saygılar.

Microsoft programları lisansı amortisman oranı

Kod 4.3
Bilgisayar yazılımları
Faydalı Ömür 3 yıl
Oran 33,33

Kod 55
Gayri Maddi İktisadi Kıymetler: İmtiyaz hakları (Franchising), patent, formül, dizayn, örnek kalıp, teknik bilgi (Know-how), format, telif hakkı ve benzeri kalemler, lisans, kullanım hakkı ve izni veya devlet kurum ve kuruluşları tarafından verilen diğer haklar (İşletme hakkı gibi) ve bunların benzerleri
Faydalı Ömür 15 yıl
Oran 6,66

sizce hangisi arkadaşlar...

kod 55 iş konunuz o sektör ise uygulayacağınız, 4.3 ise sizin iş konunuza özel amort oranı yok ise uygulayacağınız oran.

Arkadaşlar Amortisman sınırının altında 4 tane program alınmış, virus programı bunları ne şekilde işleyeceğiz ? Gidere atabilir miyim ?

4 program birbirinden bağımsız mı? yani ayrı ayrıda işlevini görüyor mu?

Bu programlarla tek bir bilgisayarda kullanılmak için alındıysa teknik bütünlük arz ettiği, ve 4'nün toplamı amortisman sınırını aştığı için, VUK md.313 uyarınca aktifleşitirimesi gerekir.

Cevaplarınız için Teşekkür ederim

her bilgisayar için bir tane tanesi 100 tl
Gidere atabilirsem dönemsel olarak mı atmalıyım ? Yoksa gidere atmayıp 3 sene de amorti mi etmem gerekli ?

Bu tip durumlarda benim görüşüm kesinlikle aktifleştirme yönünde. Danıştayın geçmişten gelen içtihadlarına baktığımızda( gerçi o zaman bilgisayar olmadığı için genellikle mobilya v.s gibi şeyler için verilmiş kararlar) mutlaka iktisadi ve teknik bütünlük içinde düşünmek lazım.

Teşekkür ederim