Promosyon verilen dizüstü bilgisayarın muhasebe kaydı

Okay KIR

Tanınmış Üye
Slm Kolay Gelsin
Bir bilgisayar firmasından 3 adet bilgisayar aldık yanında 1 adet dizüstü bilgisayar promosyon olarak verildi
Şimdi 3 adet bilgisayar bedeli 7200 tl + 1296 (kdv) ile toplam 8406 tl bu bedele promosyon verilen dizüstü bilgisayar dahil
Biz bu fatura ile kayıtlarımıza alacağımız 3 adet masaüstü bilgisayar ile 1 adet (promosyon bedelsiz) dizüstü bilgisayarı nasıl muhasebeleştireceğiz
Sonuçta promosyon gelen dizüstü bilgisayar firmamızda kullanılacak aktife almayalım mı veya alacaksak nasıl alacağız

SORUM açık ve net bu olayda ki promosyon verilen dizüstü bilgisayarı kayıtlara alacaksak nasıl muhasebe kaydı olmalı ben işin içinden çıkamadım
sadece muhasebe kaydı (çünkü ortada bedel yok 3 bilgisayara ek olarak verilmiş ve promosyon diye faturada belirtilmiş)
Teşekkürler

Ynt: Promosyon verilen dizüstü bilgisayarın muhasebe kaydı

255 (Emsal Bedel)
679 (Emsal Bedel)

peki promosyon olan düzüstü bilgisayar diğer alınan 3 adet bilgisayarlardan farklı ise emsal bedeli neye göre bulunacak

SIKINTI ORDA ZATEN fiyat belirtilmemiş sadece dizüstü bilgisayar denmiş ve yanına promosyon olduğu yazılmış
Benim düşüncem hiç kayıtlara almamak çünkü fiyatı belli değil faturada 1000 tl deyipde tekrar indirim yapılmamış sadece dizüstü bilgisayar denmiş yanına promosyon olduğu belirtilmiş
kayıtlara hiç almamak daha mantıklı geldi ileride bu bilgisayarın belgesi nerde dendiğinde fatura çıkarılıp gösterilebilinir kanısındayım
Teşekkürler

promosyon olarakta olsa sana gelen faturada ibaresi var onun için sayın akgül kaydı mantıklı geliyor fakat sorun emsal bedelde neyi baz alacağımız marka ve modeline göre piyasa fiyatlarına göremi alıcaz bu şekilde alsak dahi ispat evrağı olarak ne koyacaz aktifimize aldığımız zaman bende merak ettim konunun nasıl çözüleceğini

Aynı bilgisayar piyasada satılıyordur. Bir internet sitesinden fiyat bilgisi indirip ona göre kayıt yapınız. Kaydın altına belge olarak da çıktıyı koyunuz. Yalnız kdv hariç fiyatı yazın.

Bence 4 adet bilgisayar olarak demirbaş hesabına 7.200 TL bedelle kayıtlarınıza alınız.

nguroy ' Alıntı:
Aynı bilgisayar piyasada satılıyordur. Bir internet sitesinden fiyat bilgisi indirip ona göre kayıt yapınız. Kaydın altına belge olarak da çıktıyı koyunuz. Yalnız kdv hariç fiyatı yazın.

+1

bulent249 ' Alıntı:
Bence 4 adet bilgisayar olarak demirbaş hesabına 7.200 TL bedelle kayıtlarınıza alınız.

O zamanda 679'a ne yazacaksınız?

arkadaşlar yurtdışı müşterimiz ciro primi hakediyor bize fatura (debıt note) kesmesimi gerekir ya da bizim ona Credit note mu kesmemiz gerekir.