PTT Posta Gönderisi ve KDV'siz fatura

Merhabalar,

Aşağıdakı link'te yazdığı gibi PTT'nin fiyat ücret listesinde "Yurtdışı Gönderiler KDVK' nın 14. Maddesi gereği KDV'den istisnadır." diye belirtilmektedir. Sattığım ürünlerin %8 KDV'sinin yanında bu posta bedelini aynı fatura'da %0 KDV ile yazabilir miyim? Ya da ayrı fatura mı kesmem gerekir? Posta parasını ben ödemiyorum, alıcı aldığı ürünün yanında bir de posta vermekte. Yardımcı olursanız sevinirim.

http://www.ptt.gov.tr/source.cms.docs/ptt.org.tr.ce/docs/file/tariffs/MektupPostasiGonderiUcretleri.pdf

3065 Sayılı Katma Değer Vergisi Kanununun 14 üncü Maddesi Gereğince Transit ve Türkiye İle Yabancı Ülkeler Arasında Yapılan Taşıma İşlerinin Katma Değer Vergisinden İstisna Edilmesine İlişkin Karar

Madde 1 – Transit ve Türkiye ile yabancı ülkeler arasında deniz, hava, kara ve demiryolu ile yapılan yük ve yolcu taşıma işleri vergiden müstesnadır.
Madde 2 – Bu Karar 1/1/1985 tarihinde yürürlüğe girer.

Selamlar
Şahsi görüşüme göre,siz kargo bedelini faturaya yansıtırsanız,üzerinden genel oranda kdv hesaplamalısınız.
Yukarıda belirttiğiniz istisna hükmü,taşımayı yapan kuruluşlar içindir.
Saygılar

Merhabalar,

Aşağıdakı link'te yazdığı gibi PTT'nin fiyat ücret listesinde "Yurtdışı Gönderiler KDVK' nın 14. Maddesi gereği KDV'den istisnadır." diye belirtilmektedir. Sattığım ürünlerin %8 KDV'sinin yanında bu posta bedelini aynı fatura'da %0 KDV ile yazabilir miyim? Ya da ayrı fatura mı kesmem gerekir? Posta parasını ben ödemiyorum, alıcı aldığı ürünün yanında bir de posta vermekte. Yardımcı olursanız sevinirim.

http://www.ptt.gov.tr/source.cms.do...ile/tariffs/MektupPostasiGonderiUcretleri.pdf

Günaydın;

Sorunuzu iki ayı şekilde yorumlamak gerek.
-Eğer sattığınız ürün içersinde posta bedeli varsa ve anlaşmanız bu şekilde ise karınız da fatura içersindedir ve faturanız ayrımsız genel oranda KDV ye tabidir.
Sattığınız ürün içersinde posta bedeli yoktur. Maliyetiniz + Karınız vardır. Bu durumda yurt dışı posta bedelini üzerine kar koymadan sadece " yansıtıyorsanız" Bunu fatura da ayrıca gösterip kdv matrahının dışında tutabilirisiniz.

Cevaplariniz icin tesekkur ederim.

Sayin Nizam Bey,

Eğer sattığınız ürün içersinde posta bedeli varsa ve anlaşmanız bu şekilde ise karınız da fatura içersindedir ve faturanız ayrımsız genel oranda KDV ye tabidir.

Bazi satislarim bu sekilde oluyor. Posta icerisinde diyerek alicidan posta parasi almiyorum. Kendim veriyorum ve dediginiz gibi ayrimsiz genel olarak kesiyorum. Orada sikinti yok. Benim takildigim nokta ise sizin de degindiginiz ikinci opsiyon.

Sattığınız ürün içersinde posta bedeli yoktur. Maliyetiniz + Karınız vardır. Bu durumda yurt dışı posta bedelini üzerine kar koymadan sadece " yansıtıyorsanız" Bunu fatura da ayrıca gösterip kdv matrahının dışında tutabilirisiniz.

Evet, benim tam olarak yaptigim bu. Sadece alicidan alip postaliyorum, hicbir kar eklemeden. Bahsettiginiz gibi fatura'da ayrica nasil gosterebilirim? Ayni faturada sadece malin kdv'sini yazip, posta bedelini "toplam" ve "genel toplama" mi ekliyoruz? Bu konuda yeniyim ve daha once yapmadigim bir sey. Bilgilendirirseniz sevinirim. Tesekkur ederim.

Bu durumda önce kdv ye tabi olan toplam bedeli yazıyorsunuz kdv matrahını faturada gösteriyorsunuz. Daha sonra bunun altına yurt dışı posta bedeli açıklaması ile posta bedeli yazıyorsunuz. Faturada kdv kısmı ayrı ise matrah üzerinden kdv hesaplayıp buraya yazıyorsunuz. En alta da genel toplamı yazıyorsunuz.

...Posta parasını ben ödemiyorum, alıcı aldığı ürünün yanında bir de posta vermekte....
Posta parasını siz ödemiyorsanız alıcı postasını teslim alırken ptt'ye (ücret alıcıdan şeklinde teslim) ödüyordur. Yani postalama bedeli sizin elinize geçmiyor. Bu durumda sizin faturanızda posta giderini (alıcıya yansıtma) göstermemeniz gerekir.

Son düzenleme:
Posta parasını siz ödemiyorsanız alıcı postasını teslim alırken ptt'ye (ücret alıcıdan şeklinde teslim) ödüyordur. Yani postalama bedeli sizin elinize geçmiyor. Bu durumda sizin faturanızda posta giderini (alıcıya yansıtma) göstermemeniz gerekir.

Eh elbette ödemediğiniz bedeli niye faturaya koyuyorsunuz. ?

Cevaplayan ve ilgi gosteren herkese tesekkur ederim.

Sayin merkür2,

Yanlis anlasilma oldu sanirim. Biraz daha detayli aciklayayim. Yurtdisi posta gonderimlerde -yurticinde uyguladigimiz gibi- alici odemeli bir secenek olmadigi icin, alici posta parasini bana veriyor, ben de ayni sekilde verdigi parayla urununu gonderiyorum. Yani eder dogru anladiysam bir kac cevap ornekte Nizam Bey'in de dedigi gibi "yansitma" oluyor. Ornegin Brezilyali bir alicidan posta icin 15 tl aliyorsam, PTT'ye 15tl veriyorum. Kisacasi bu posta parasi urunun bedeliyle birlikte benim banka hesabima geciyor. O yuzden fatura'ya yansitilmasi gerektigini dusundum. Yanlissam duzeltin.