Rapor Bildirmeme Cezası Geldi

SerhanSerhan

Tanınmış Üye
İşçi 21.08.2013-23.08.2013 arası raporlu ve 24.08.2013 tarihinde işbaşı raporu
Bu raporu 23.09.2013 tarihine kadar bildirmedik diye 510 TL ceza geldi
- Ceza kemeden önce uyarı yapılması gerekmiyormuydu?
- 3 ve daha fazla raporlara mı sadece ceza kesiliyor 2 ve 1 günlük raporları bildirmediğimizde ceza kesilir mi?
- Cezaya itiraz hakkımız yokmudur
Saygılar

Son düzenleme:
Artık raporlar elektronik ortama aktarıldığı için herhangi bir bildirim yapılmıyor.Rapor ile ilgili bir e-mail işverene veya e-bildirgede kimin e-mail adresi yazılı ise ona gönderiliyor ve bu e-mail tebliğ yerine geçiyor.Ayrıca yazılı bir tebliğ gelmiyor yani.1 veya 2 günlük raporlar için ceza yok.Ancak 3 gün ve üstü raporlar için ceza uygulanıyor.İtiraz hakkınız yok.Çünkü rapor bitim tarihinden sonraki ayın 23'üne kadar rapora onay vermelisiniz.

Elektronik sisteme geçilmesine rağmen hala bazı hastaneler bu sistemi kullanmıyor ve kağıt olarak veriyor raporu.Böyle birşey söz konusu olmuş olabilir.Ben karşılaşıyorum çünkü.Ancak böylede olmuş olsa çalışanın size raporu getirmesi ve sizinde o raporu sisteme girmeniz gerekirdi.Kurumun kestiği cezada bir yanlışlık yok.Yazılı tebliğ gönderilmiyor çünkü artık.

Şöyle bir durumda olmuş olabilir.Eğer çalışan işe yeni giren biriyse ve aylık bildirimini daha yapmamış iseniz daha önce sigortası en son gözüken işyerine gider bahsettiğimiz mail.Yani sistemde en son hangi işyerinde çalışıyor olarak gözüküyorsa mail o işyerine gidiyor.Diyelim bu kişi Aralık ayında işe girdi.Aralık ayının bildirgesini Ocak ayında göndermeniz gerekiyor.Bu yüzden siz Ocak ayında bildirgeyi gönderene kadar bu kişiyi sistem sizin çalışanınız olarak görmüyor.En son çalıştığı işyerine gönderiyor maili.

Birde Ayşe hanımın dediği gibi mail adresini sistemde tanımlı mı ?

Bugün inceleyince şunu farkettim tüm raporlar mail olarak gelmiyor ancak sistem den sordurduğumda 10 adet rapor var ancak bunların sadece 3 ü mail olarak gelmiş
???

O da doğru. Sistemde görünüyor ama maili gelmiyor veya elden rapor alıyoruz ancak sistemde görünmüyor gibi vs..

Ne yazıkki sistemde problemler mevcut.Siz çalışanlarınıza gerekli uyarılarda bulunun.Rapor alan hemen getirsin size versin veya rapor aldığını söylesin.

3 günlük rapor ancak biz çalışanı tam gösterdik yani 1 günlük işgöremezliği istemiyoruz yinede ceza yememiz doğrumu? İstemiyoruz işgöremezliği çünkü işçinin maaşını tam gösterdik ve ödedik
Arıca mail de gelmedi ??? İtiraz etsek sonuç çıkmaz mı?

Siz işçiyi tam göstersenizde raporun onaylanması gerekiyor sistemde.Aynı şekilde bir ceza ile Haziran/2013 döneminde karşılaştık.İşçi rapor almış ancak işverene iletmemiş.Bir mailde gelmedi SGK tarafından ve işçiyi tam gösterdik o ay.489,00 TL ceza tahakkuk ettirdiler rapor onaylamadığımız için.Bizde ödedik.

Eğer 15 gün içinde öderseniz %25'lik bir indirim oluyor.Yani 383,00 TL ödersiniz.

Son düzenleme: