Rapor Kesintisi Hakkında

Merhaba,
Rapor kesintileri hakkında bilginizi paylaşırsanız mutlu olurum.
aylık olarak çalışıyoruz. raporlu olunan günlerde maaşları tam veriyoruz rapor parasını bize iade ediyorlar. raporlu olunan sürelere ait sgk günlerini kesiyoruz . doğru mu yapıyorum acaba ? yaptığım yanlış bir işlem var mıdır ?

Merhaba
Ben ne yaptığınızı tam anlayamadım.
Aylık olarak çalışmak ne demek? Maaşları tam veriyoruz derken,tam gün ssk'mı gösteriyorsunuz.ama raporu çalışmadı diye onaylıyorsunuz?İşçi gün kaybı yaşamasın diye herhalde.Bunu rakamlarla örneklermisiniz lütfen.
ne yaptığınızı pek anlayamadım.Ayrıca bunu sürekli mi yapıyorsunuz? Neden? diye sormak isterim.

Merhaba,
Rapor kesintileri hakkında bilginizi paylaşırsanız mutlu olurum.
aylık olarak çalışıyoruz. raporlu olunan günlerde maaşları tam veriyoruz rapor parasını bize iade ediyorlar. raporlu olunan sürelere ait sgk günlerini kesiyoruz . doğru mu yapıyorum acaba ? yaptığım yanlış bir işlem var mıdır ?
Hem rapor parasını alıp hem de sgk günlerini eksik gösterilmesi yanlış. Bazı işletmeler çalışanlarının sgk günleri eksik olmasın diye rapor paralarını alıp gelir kaydederler. Bu durumda SGK gün ve kazancı da tam gösterilir, ücrette tam ödenir.

Konu ile ilgili makale paylaşıyorum, okuyun lütfen:

Makale sonundaki örneğe dikkat.

Primler tam gösteriliyor.Maaşlar tam ödeniyor.Alınan rapor paraları işverene iade ediliyor.
1- Niye?
2- Hesabı nasıl tutturuyorsunuz? İŞçiye ödeme yaparken; raporlu sürenin ücreti + fiili çalışma ücreti= aylık ücreti.... bu eşitliği her daim sağlayabiliyormusunuz?

Çok yanlış bir uygulama.Bence vazgeçin bu işten.İşçi raporluysa,raporludur bitmiştir..Sizin işyeri olarak göreviniz,istirahat almış işçiyi çalıştırmayıp istirahate göndermek,bunuda bildirgede göstermektir. 1-2 günlük rapor alanları hadi anlarız ama daha uzun süreli rapor alanlarda bu alışkanlıktan vazgeçin bence.

Primler tam gösteriliyor.Maaşlar tam ödeniyor.Alınan rapor paraları işverene iade ediliyor.
1- Niye?
2- Hesabı nasıl tutturuyorsunuz? İŞçiye ödeme yaparken; raporlu sürenin ücreti + fiili çalışma ücreti= aylık ücreti.... bu eşitliği her daim sağlayabiliyormusunuz?

Çok yanlış bir uygulama.Bence vazgeçin bu işten.İşçi raporluysa,raporludur bitmiştir..Sizin işyeri olarak göreviniz,istirahat almış işçiyi çalıştırmayıp istirahate göndermek,bunuda bildirgede göstermektir. 1-2 günlük rapor alanları hadi anlarız ama daha uzun süreli rapor alanlarda bu alışkanlıktan vazgeçin bence.
Sn.Kurt Bu işlem doğru yapılırsa çalışanın lehine bir durumdur. Prim gün ve tutarının tam olarak gösterilmesi iyi bir şey değil mi?..

İşveren isterse raporlu personelinin Sgk sını tam gösterebilir. Bildirgede "İstirahatli sürelerinde çalışmamıştır." seçeneği bu yüzden mevcut.

Raporlu sürelerinde kesinti yapmayan işverenlerden kimisi rapor parasını ister kimisi onu da istemez. Bu noktada her türlü işçi avantajlıdır.

Sizin yaptığınız gibi maaşı ödeyip Sgk günü kesmek çok doğru bir uygulama değil bence.

Sn.Kurt Bu işlem doğru yapılırsa çalışanın lehine bir durumdur. Prim gün ve tutarının tam olarak gösterilmesi iyi bir şey değil mi?..
Üstad benim tasvip etmediğim bir durum ve yine bence alışkanlık haline getirilmemeli.İşçi başka bir işyerine geçse ve o işyerinde rapor kesintileri uygulansa bu defa da önceki işyeri böyle yapmıyordu muhabbeti olur.İşveren görünürde işçiye iyilik yapıyor gibi görülüyor ama ben yinede uygun bulmam.O zaman rapor almanın ne anlamı var.İşveren,ben sigortanı tam ödüyorum o zaman gelip çalışacaksın derse ne olacak? Bunlar benim için hep soru işareti.O yüzden ben tavsiye etmem,yapılmasını da uygun bulmam.

...İşçi başka bir işyerine geçse ve o işyerinde rapor kesintileri uygulansa bu defa da önceki işyeri böyle yapmıyordu muhabbeti olur.
İşverenin tasarrufudur, bir ay tek bir ay çift maaş diye tabir edilen uygulamalar da var. O şekilde ücret ödemesi yapılan bir işyerinden çıkıp bir başka işyerinde çalışmaya başlayan kişi , önceki işyerimde tek maaş çift maaş ödeniyordu , siz neden ödemiyorsunuz muhabbeti de yapabilir.
Yapsa da , ne kadar haklı olur ?