Reklam,İlan,Matbaa Gideri

Merhaba Arkadaşlar,

Benim kısa bir sorum olacaktı. Biz Makina imalatı işi yapıyoruz. Firmamızın reklamını yaptırmak üzere bir firma ile anlaştık bize katalog broşür v.s.leri Türkçe,İngilizce,Almanca ve Rusça basımını yapacaklar. Bu gider kalemlerimiz ortalama aylık ne kadar olmalıdır. İlk hak ediş olarak 70 bin tl fatura ettiler. Bana bir arkadaşım genel giderlerinin %10'u akadar reklam gideri yapabilirsin dedi eğer bu şekilde ise fatura almadan mı iş yaptırmam gerekir ?

Bilginize ve emeğinize sağlık.

siz açıklayabildiğiniz sürece, sıkıntı yok.böyle bir oranlama duymadım.bence mantıklıda değil.
aylık yaklaşık cironuz ne kadar ? bunu görürsek daha iyi cevap yazabiliriz.

Selamlar
Bildiğim kadarıyla bahsettiğiniz gibi,gider çeşitleri arasında birbirine karşı bir oran kıyaslaması yoktur.Geçmişte okuduğum bir kaç makalede bazı gider kalemlerinin alt hesap kırılımlarında bazı oranlardan bahsedilmektedir ancak bahsettiğiniz giderler konusuna ait bir oranlamadan bahsedilmediğinden bu detaya girmiyorum.
Şurası kesin ki; gelir idaresi,şüpheli ve fazla bulduğu her gider kalemini inceleyebilir.Bu fazlalıklara ait oranlamayıda kendi istatistiki verilere göre belirler.Bunu genelde pek bilme şansımız yoktur.Ayrıca bu kıyaslama bazı kazanç türlerinde giderin çeşitlerine göre değil de, total anlamda toplam gelir veya giderin,yine toplam gider veya gelir üzerindeki oranlamasına göre yapılır.
örneğin (rastladığım için bahsediyorum) serbest meslek kazançlarında gelir idaresinin kendilerince belirlediği yıllık gelire karşılık yıllık gider oranı vardır ve bu oran konusunda son 2-3 yıldır sürekli izahat vermek durumunda kaldım.Mesela idarenin belirlediği gelir/gider oran beklentisinin %60 civarlarında olduğu kabul edilirse ve o yıl beyan edilen rakamlarda bu oranın %80 seviyelerinde olduğu görülmüşse,bu konuda izahat istenebilir.Gerektiğinde gider detaylarıda incelenebilir.Bunun sonucunda da ya gider ve beyan düzeltmesi istenebilir ya da evrak incelemesi yapılabilir.
Bunun dışında bahsettiğiniz gibi bir kıyaslamaya ben şahsen şahit olmadım.Total olarak gelir/gider kıyaslamasını anlarım ama giderler arasında böyle bir kıyaslamaya rastlamadım.faaliyet sektörü ve faaliyet hacmine göre gider kalemleri her zaman incelenebilir.Gider kalemlerinde açıklanabilir geçerli bir nedenden kaynaklanan bir artış olmadıkça (yeni bir yatırıma girilmesi,şubeler açılması,yeni personel takviyesi,kira artışı vb.aklınıza ne gelirse) izahta sorun yaşamanız her zaman mümkündür.
Saygılar

Son düzenleme:
Merhaba Arkadaşlar,

Benim kısa bir sorum olacaktı. Biz Makina imalatı işi yapıyoruz. Firmamızın reklamını yaptırmak üzere bir firma ile anlaştık bize katalog broşür v.s.leri Türkçe,İngilizce,Almanca ve Rusça basımını yapacaklar. Bu gider kalemlerimiz ortalama aylık ne kadar olmalıdır. İlk hak ediş olarak 70 bin tl fatura ettiler. Bana bir arkadaşım genel giderlerinin %10'u akadar reklam gideri yapabilirsin dedi eğer bu şekilde ise fatura almadan mı iş yaptırmam gerekir ?

Bilginize ve emeğinize sağlık.

KVK Madde 11/1 (ı)

[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica] Kurum kazancının tespitinde aşağıdaki indirimlerin yapılması kabul edilmez:
[/FONT][FONT=Tahoma, Arial, Helvetica] Her türlü alkol ve alkollü içkiler ile tütün ve tütün mamullerine ait ilan ve reklam giderlerinin % 50'si. Bakanlar Kurulu bu oranı % 100'e kadar artırmaya veya sıfıra kadar indirmeye yetkilidir.[/FONT]

İyi Günler.

Sevgili demiral selamlar
Yorumunuzun konuyla ilişkisini bağdaştıramadım.Soruda makine imalat işiyle ilgili reklam giderlerinden bahsedilmektedir.
Yoksa anlatmak istediğiniz reklam giderleri ile ilgili kısıtlamanın sadece alkol ve tütün mamülleriyle ilgili olduğu mudur?

Sayın Arkadaşlar,

Giderin gelirin seviyesine oranlı olmasını düzenleyen bir yasa yok olması da mümkün değil. Yoksa bir zamanlar olduğu gibi kurumların zararı kabul edilmezdi hala devam ettiğine göre Kar/Zarar o zaman sorun yok. Mali idare her zaman inceleme yapabilir ve sorgulayabilir. Ancak Serbest Meslek sorgularının neredeyse tamamı Gelir/Gider oranından değil Serbest Meslek erbabının beyanının inandırıcı bulunmayışındandır. Örneğin avukatların karşı vekalet ücretleri nedeniyle meydana gelen durum, mali idare bunlara makbuz tanziminin şart olduğunu tebliğle açıklamak zorunda kalmıştı sonunda. Veya yatlarla dolaşan kimi kişilerin yıllık gelirini asgari ücretin altında göstermesi durumları gibi olaylar.

Giderlerin oranı ile ilgili bir durum var aslında oda şudur. Tekdüzen hesap planı içinde giderler her hesap gurubunda 1-9 kodlarıyla dağıtıma tabi tutulur. Başlıklar içinde herhangi bir gider kalemi o gurubun % 20'sinden fazla ise içinde yine ayrıma gidilmesi zorunludur. (Bildiğim tek oran içki/tütün reklamları ayrı).

İkinci bir mesele ise işkollarına veya sektörlere göre farklı marjlar olması rekabet nedeniyle büyük ciro ama düşük kar marjları ile çalışılması durumları aynı işi yapan firmalar için dahi olmadık tehlikeler arz edebilir. Başka hesaplama teknikleri yada gider kontrol teknikleri var ki bunlar ayrı. Bunlar sadece beyan edilen giderlerin sürekliliği ve genel bir homojenliğinin varlığının tespiti ve doğrulama amaçlıdır ki tamamen bu konunun dışındadır. (Randıman Hesapları)

Merhabalar, reklam giderlerine dair örneklerle birlikte birkaç soru sorarak uzman görüşlerinizi almak isterim;

ÖRN; X Film Şirketi, sinema filmi çekecektir.

- X Film Şirketi, Y Gıda firmasının 1 adet çikolata ürününü filmde kullanarak Y GIDA'nın ürününü kullanarak filminde ürün yerleştirme uygulayacaktır.
- Bu ürün yerleştirme karşılığında Y GIDA firması, X Film Şirketine 1.000.000 TL + KDV ücret ödeyecektir.

Bu durumda Y GIDA firması ödediği tutarı gider gösterebilir mi ? Veya nasıl vergisel durumlarla karşı karşıya kalır ?

Şimdiden cevap verecek uzmanlarımıza teşekkür ediyorum.

Merhabalar, reklam giderlerine dair örneklerle birlikte birkaç soru sorarak uzman görüşlerinizi almak isterim;

- X Film Şirketi, Y Gıda firmasının 1 adet çikolata ürününü filmde kullanarak Y GIDA'nın ürününü kullanarak filminde ürün yerleştirme uygulayacaktır.
- Bu ürün yerleştirme karşılığında Y GIDA firması, X Film Şirketine 1.000.000 TL + KDV ücret ödeyecektir.

Bu durumda Y GIDA firması ödediği tutarı gider gösterebilir mi ? Veya nasıl vergisel durumlarla karşı karşıya kalır ?

@m.cl

Cevabınız aslında, bir önce yaptığım açıklamada yer alıyor. Yaptığınız açıklamadan bir "Reklam Filmi" olmadığını anlıyoruz. Bu şartlar altında bedelin gider olarak yazılmasında bir sorun yok. Ancak bu konu ile ilgili olarak yapılmış bir sözleşme var ise ( ki yüksek olasılık ) o sözleşme şartlırını okuyup yorumlamakta yarar var.

Tekrardan merhaba, konu ile ilgili ek bir bilgi ile görüşünüzü tekrar almak isterim.

ÖRN; X Film Yapım şirketi sinema filmi çekecektir;

- X Film Yapım Şirketi, Y Gıda firmasının logosuna, filmin ilk giriş kısmında "Y GIDA SUNAR" şeklinde yer verecektir. Bunun için X YAPIM ŞİRKETİ, Y GIDA'dan 3.000.000 TL + KDV ücret alacaktır.

Bu durumda Y GIDA'nın yapmış olduğu harcamanın %100'ü kurum kazancının tespitinde doğrudan indirim konusu yapılabilir mi ? Ve bu reklam olarak mı gider gösterilir ?

Tekrardan merhaba, konu ile ilgili ek bir bilgi ile görüşünüzü tekrar almak isterim.

ÖRN; X Film Yapım şirketi sinema filmi çekecektir;

- X Film Yapım Şirketi, Y Gıda firmasının logosuna, filmin ilk giriş kısmında "Y GIDA SUNAR" şeklinde yer verecektir. Bunun için X YAPIM ŞİRKETİ, Y GIDA'dan 3.000.000 TL + KDV ücret alacaktır.

Bu durumda Y GIDA'nın yapmış olduğu harcamanın %100'ü kurum kazancının tespitinde doğrudan indirim konusu yapılabilir mi ? Ve bu reklam olarak mı gider gösterilir ?
@m.cl

Doğrusu incelenmesi gereken bir durum. Gerçekten bir reklam kapsamında değerlendirilir mi düşünmek gerekir. Doğrudan evet reklam ve tanıtımdır diyemiyorum, şirketi büyüklüğü ve harcamanın şirkete göre çapı da kararda etkili bir unsur diye düşünüyorum. Benim önerim bu konuda bir mukteza talep etmenizdir. Daha doğru olur.