fonradar

Reklamasyon Faturası Hakkında

ugur bey teşekkküe ederim sorumu cevapladığınız için. Lakin ngüroy bey tazminat olursa sözleşme düzenlenmeli ve koşullar belirtilmeli diyor. O zaman tazminat şeklindeki reklamasyonda yukardaki kayıtları göz önüne alırsak hem imalatçıdan mal alımı ve hem imalatçıya masrafların yansıtılmasında kdv hesaplanmamalı mıdır

Nizam bey, Doğru söylüyor maddi bir zarar vardır. Arada yapılan sözleşmeye istinaden kesilir ceza faturası. Sözleşme yok ise alıcı ve satıcı ilgili ceza tutarını kabul ediyor ise sıkıntı olmayacaktır ama. Kdv vardır. ilgili sıkıntı imalatçı ile alıcı arasındaki sıkıntıdır.

Şimdi iş basit bakılırsa Sözleşmeye veya ilama dayalı tazminatlar da kdv yoktur. Sözleşmede bu iş gerçekleşmez ise şu kadar reklamasyon faturası kesilir deniyorsa , o zaman bu iade olur ve kdv tahakuku gerekir.

Hocam, Arada bir fark var Sattığı malzeme artı kendi üretim giderlerini ekliyor. Satınaldığı kısım akdarı iadedir(bu kabul). Kendi üretim giderleri ise tazminattır. Bence kdv vardır.

Merhaba arkadaşlar. Sizin tartışmalarınızın yanında bu oldukça basit bir konu gibi kaldı ama kafam karıştığından sormak istedim. Cevaplarsanız memnun olurum.
Tekstil sektöründeyiz. Bir firmaya fason bluz işçiliği yaptırdık. İşlerin kesimi başka yerde yapıldı. Kalite ve ambalajını da biz yaptık. Sadece dikim yaptı bize. Diktiği 2 modelden birinde 8 adet diğerinde 7 adet eksik var kesim sayısına göre. ama eksiği düşmeden tam sayı üzerinden faturasını kesmiş.
Yani şöyle bir fatura kesmiş :
1. model 773 adet * 7 tl = 5.411 tl
2. model 1.113 adet * 8 tl = 8.904 tl
toplam = 14.315 tl
kdv % 8 = 1.145,20 tl
ara toplam = 15.460,20 tl
½ tevkifat = 572,60 tl
g.toplam = 14.887,60 tl

1. modelden 8 adet, 2. modelden 7 adet eksik iş var. Ben bunu karşı tarafa fatura edeceğim. Fatura ederken açıklamaya ne yazmam doğru olur ve kdv yi tevkifatlı kesildiği için % 4 ten mi kesmeliyiz yoksa 1.000 TL nin altında olduğu için % 8 den mi kesmeliyiz ?
Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

sayın cemm, Tevkifatlı alınan faturalarda
Aldığınız firmaya ödediğiniz kdv'den kesilir. Yani :%4 keseceksiz.

Son düzenleme: