Ruhsat Bedeli

merihs12

Katkı Sunan Üye
Selam,
Ruhsat bedeli hakkında bilgisi olan var mı?soruyorum çünkü herkes farklı sölüyor,benim kocaeli odasından aldığım bilgiye göre oda ve ankara toplam 3800 ytl herşey dahil bi maliyet çıkıyor,diğer odalarda durum ne ?bu kadar değişken olması normal mi?

Ynt: ruhsat bedeli

istanbul odası (kaşe ve iş yeri ruhsatı hariç) ruhsat, kimlik, oda ve türmob aidatları dahil 1,890,ytl

Ynt: Ruhsat Bedeli

3800 değildir arkadasım bi yerde yanlışlığın var

arkadaşlar,3800 ytl eminim isteyen kocaeli smmm yi arayıp sorabilir,

türmob dan gelen ağıtta,ruhsat bedeli:750,kampüs inşaat fonu:120,eğitim fonu:120,doğal afetler fonu:120,kimlik :65,sirküler:180ytl olmak üzere 1340 ytl ve artı kaşe için 120 isteniyor.....bunun haricinde bide odanın istdikleri var,odayla konuştuumda 2415 ytl de odaya yatırmamız gerekiyomuş,toplamda 3800 civarı yapıyor,yanlışım vars düzeltin..bu arada ben kocaeliye bağlıyım ,iller arasında farklılıkların olduğunu biliyorum ama bu kadar çok olduğunu bilmiyordum,,,lütfen bu konuda bilgisi olan bana yazsın ....

benim arkadaş temmuz 2008 de ruhsatı aldı toplam 2500-2600 ytl arasında para gitti demişti bende şimdi o kadar gider diye hesabımı yapıyorum yarın odayı arar sorarım yani muğla smmmo bağlı olacağım oda oda fiyat değişiyormu onu bilmem arkadaşlar herkes odalarını arasın öğrensin ve hangi oda ne kadar ücret istiyor bilelim doğru değilmi;???

merhaba arkadaşlr ben trabzon odasına kayıtlıyım bana gelen mali müşavirlik sınav sonuç mektubumda masraflar olarak toplam 1.135 ytl isteniyor. Bana göre çok yüksek bu zaman kadar zaten 5000 ytl harcamışımdış yol vs. napacağız bilmem inşaallah getirisi olur diyorum ve herkese kolay gelsin bir bu belgeyi al bir de masraflar işimiz çok zor . Heleki daha yolun başında sayılırız.

o zaman oda sana türmoba yatıracağın parayı dahil ederek söylemiştir oda 3800 ytl istenmez anlamak istemiyorsun :)) sen bi odanı ara bekliyorum

valla oda tarifeleride belirlenirken I.bölge II bölge III bölge diye tarifeler farklı oluyor demekki burda da yani turmob ruhsat giderlerini bu ayrıma tabi tutuyor arkadaş trabzonda oturuyor 1,1135 Ytl olduğunu söylüyor ve orası büyük iht,malle II.bölgde Kocaelili arkadaş 1,340 demiş bende muğla ya kayıtlıyım ve bana gelen yazıda da 1.340 YTL yazıyor bizde I.bölgeye dahil oluyoruz oda ücret tarifeleride buna göre belli oluyor beyler haksız yok ortada şimdi bizden yüksek alıyorlar ama oda ücret tarifemizde II ve III bölgeye göre yüksek :D oda da aşağı yukarı bukadar alıyor toplam gider 2.653 diye hesapladım bugün muğla odasından öğrendim toplam gider turmob+oda 2.653 ytl öğrenen varsa yazsın arkadaşlar

arkadaşlar ismmmo için eger büro açılışı yapılmayacaksa 525 ytl üye aidatı yanında turmob içinde 1340 ytl ödedikten sonra (nakit ödeme yapılacaksa iş bankasına gitmek gerekli,kredi kartı olursa odadan ödeme yapılabiliyor) .istenen evraklar iki adet kimlik fotokopisi (oda da halledilmekte) turmob sonuç belgesi (odada çözülüyor) savcılıktan belge,turmob ödendi belgesi (1340) ,ikametgah. nufus cüzdan sureti ve 8 adet resimle gittiğinizde işlem yapılıyor eger büro açılışı yapılacaksa yanınıza fazladan bir 500 lira götürmeniz gerekli ancak ruhsat almaya yeni hak kazananlar büro açmak için kısa bir süre sonuçların odaya gelmesini beklemek zorunda sanırım (geçici ruhsatname dedikleri evrak bir haftada hazırlanıyormuş beklemenin sebebi bu olsa gerek) daha sonra kaşe bedeli 120 ytl büro tescili için bir miktar masraf sanırım 500 lira da bunlar tutar
savcılıktan belge almak için sultan ahmet adliyesini tercih ediniz (5 dakika) birde sonuç belgesi için oda da internetten çıktı alınıyor sonra yaklaşık on dakika süren bir işlem yapılıyor ve sonuç biraz çözüm dergisi biraz yaşam dergisi bir de ıvır zıvır ajandamsı bir şeyler veriyorlar haftaya görüşmek üzere hayırlı uğurlu olsun dedikten sonra odadan çıkıyorsunuz kısaca ilk aşama için 1340+525 verilince olay tamamlanıyor saygılarımla

bugun sınav sonuç kağıdı geldi 1340 ytl türmoba eğer büro açacaksanızda ayrıca 120 ytl kaşe parası isteniyor.Odayla daha görüşmedim ama en az 500de oda istiyecek galiba

sonuç kağıdı gelenler varmı
arkadarşar

benim sınav temmuz da bitti çok şükür
Ruhsatın acelesi yok yani büro falan düşünmüyorum ben ruhsat işlemlerine yani para yatırmaya ekim gibi mi başlasam yoksa 2009 ocak şubatta mı başlasam hangisi karlı olur ekim gibi yatırırsam heralde aidatı hem 2008 için alırlar hemde 2009 için alırlar tam bilgim yok ama öyle tahmin ediyorum
ŞİMDİ EKİM GİBİ PARALARI YATIRAYIM MI YOKSA 2009 OCAK ŞUBAT GİBİ Mİ UĞRAŞAYIM YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM

Yılbaşında tüm ödemelerin zamlanacağını göz önüne alarak davran.

ekim 18 de türmobun genel kurulu varmış . bu genel kurulda harçlar artıyor bizeler genel kuruldan önce yatırırsak karlıyız yoksa 120/200 arasında artış bekleniyormuş

genel kurul olduktan sonra sadece türmoba yatacak miktara mı zam gelecek odaya yatatak miktara gelmeyecek mi o zaman bu yıl türmobu yatırsak önümüzdeki yıl da oda aidatlarını yatırsak olmaz mı o zaman 2008 aidat vermemiş oluruz yoksa türmobu yatırınca odayı da yatırmak zorunda mıyız

evet zorundayız odaya kayıt olmadan ruhsat müracaatı yapılamıyor :(