Sağlık Harcamalarındaki Optik Faturası İndirimi Reddedildi

Tahsin Kurt

Fenomen Üye
Platin Üye
Selamlar Arkadaşlar
Bir mükellefimin 2014 yılı serbest meslek kazancı yıllık gelir vergisi beyanından bazı eğitim ve sağlık harcamaları mahsup etmiştim.Sağlık Harcamaları içinde optik faturası da mevcuttu.Bugün daireden aradılar bu optik faturalarının kabul edilemeyeceğini bildirdiler ve beyannameye düzeltme istediler. Fatura içeriği çerçeve + cam şeklinde listelenmiştir.
Yaptığım araştırma çerçevesinde aşağıda alıntı yaptığım bir açıklamaya rastladım..
1.2.2. Sağlık Giderleri :

1.2.2.1. Kapsama Giren Giderler :

- Teşhis ve tedavi amacı ile yapılan her türlü muayene, tahlil, röntgen, ultrason, tomografi, emar, check-up, ameliyat, fizik tedavi ve diş tedavisi ücretleri ile özel hastane ücretleri ;

- Her çeşit protez, sağlık malzemesi ve tekerlekli sandalye giderleri ile numaralı gözlük ve lens giderleri ;

- Tüp bebek masrafları,

- Doktor raporuyla alınan cilt sağlığına ilişkin harcamalar,

- Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılan veya ithaline izin verilen ilaçlar kapsamına girmesi halinde bitki ilaçları için yapılan harcamalar.

1.2.2.2. Kapsama Girmeyen Giderler :

- Sağlık sigortası primleri (Bunlar şahıs sigortası primleri grubuna dahil olup Gelir Vergisi Kanunu’nun 89/1 nci maddesi uyarınca indirim konusu olabilir.),

- Spor giderleri ;

- Temizlik ve makyaj malzemeleri ;

- Doktor raporu olmaksızın yapılan cilt sağlığı, parfümeri harcamaları,

- Sağlık Bakanlığı’na ve üniversitelere bağlı hastanelere ve bunların döner sermayelerine yapılan ödemeler ;

- İlgili firmalarca insan sağlığına faydalı olduğu ileri sürülen bitkisel ilaçlar için yapılan harcamalar,

- Yapılan sağlık giderlerinin, sosyal güvenlik kurumları, emekli ve yardım sandıkları, özel sağlık sigortası kapsamındaki özel sigorta şirketleri veya işverenler tarafından karşılanması halinde (Md:40/2) bunlar tarafından karşılanan gider kısmı.

bunlar nihayetinde güneş gözlüğü vs.değildir.Bildiğim kadarıyla da numaralı gözlüklerdir.Bu açıklamalar çerçevesinde vergi dairesinin yaklaşımı doğrumudur.Bunların kabul edilmesi açısından nasıl bir yaklaşım veya savunma verebilirim.
Yardımcı olursanız sevinirim.
Şimdiden teşekkür ederim.
Saygılarımla

Sevgili Tahsin,

Red sebebinin yazılı olarak bildirilmesini isteyin, böylece yasal dayanağı bildirmek zorunda kalacaklar. Sırf telefonla aradılar diye böyle bir düzeltmeyi sakın yapmayın. Ancak ayrıntısına şimdi girmeyelim, alınan gözlük faturası sigortalılar için öngörülen sağlık şartları içinde değilse bu nedenle red gerekçesi olabilir.

Selamlar
Tşk.ederim Kevork üstadım.Akabinde mükellefimle görüştüm.Sağlık sebebiyle alınmış bir gözlük olduğunu,bizzat kendisi kullandığını ve gözlerinin 1,5 derecede miyop olduğunu,hatta istenirse,bunu doktor raporları eşliğinde de ispat edebileceğini söyledi.
Yarın daireye gidip ilgili memurla görüşeceğim.
Sizleri de bilgilendirmeye çalışırım.
Tekrar teşekkürler

Selamlar
Tşk.ederim Kevork üstadım.Akabinde mükellefimle görüştüm.Sağlık sebebiyle alınmış bir gözlük olduğunu,bizzat kendisi kullandığını ve gözlerinin 1,5 derecede miyop olduğunu,hatta istenirse,bunu doktor raporları eşliğinde de ispat edebileceğini söyledi.
Yarın daireye gidip ilgili memurla görüşeceğim.
Sizleri de bilgilendirmeye çalışırım.
Tekrar teşekkürler
Kaç paralık bir faturadır Tahsin bey? Devleti de bazı noktalarda anlamak mümkün değil gerçekten. Ye-iç-vergi öde üçgeninden çıkartmıyorlar insanları. o kadar denetlenecek kişi ve kurum varken bir gözlük insanın başına dert olabiliyor. İlginç!

Bilgin kardeşim fatura tutarı 2200 lira.
Daireyle görüştüm,memur ısrarla kabul edilemeyeceğini,ben hazırlasamda imzadan döneceğini söylüyor.Düzeltmeyi yapmadım,birkaçgün müsaade edin iyice araştıracağım dedim.Aslında olay tamamen keyfi bir uygulama.Nitekim,araştırdım hatta alomaliye danışma hattıylada görüştüm.Söylenen 2 şey var..
1- Ticari faaliyetin idame ettirilmesiyle ilgili olacak.
2- Yasada belirlenen gelirin %10 u ile sınırlı olacak.
Zaten bunları da karşılıyoruz.Ama ne hikmetse fatura rakamını yüksek buluyorlar ve kabul edemeyiz diyorlar.Hatta şunuda söyledim.Fatura rakamı 200 olsa kabul edecektiniz demekki.Orda da inisiyatif kullanacaktık diyorlar.
Netice de olay hala beklemede.Bu arada yıllık hasılatınızın ne olduğunun da bir önemi yok.Mesela bu şahıs 700 bin hasılat beyan etmiş ama bunu kaale almıyorlar.
Acayip komik bir durum var ortada yani..

Bilgin kardeşim fatura tutarı 2200 lira.
Daireyle görüştüm,memur ısrarla kabul edilemeyeceğini,ben hazırlasamda imzadan döneceğini söylüyor.Düzeltmeyi yapmadım,birkaçgün müsaade edin iyice araştıracağım dedim.Aslında olay tamamen keyfi bir uygulama.Nitekim,araştırdım hatta alomaliye danışma hattıylada görüştüm.Söylenen 2 şey var..
1- Ticari faaliyetin idame ettirilmesiyle ilgili olacak.
2- Yasada belirlenen gelirin %10 u ile sınırlı olacak.
Zaten bunları da karşılıyoruz.Ama ne hikmetse fatura rakamını yüksek buluyorlar ve kabul edemeyiz diyorlar.Hatta şunuda söyledim.Fatura rakamı 200 olsa kabul edecektiniz demekki.Orda da inisiyatif kullanacaktık diyorlar.
Netice de olay hala beklemede.Bu arada yıllık hasılatınızın ne olduğunun da bir önemi yok.Mesela bu şahıs 700 bin hasılat beyan etmiş ama bunu kaale almıyorlar.
Acayip komik bir durum var ortada yani..
Tahsin abi daha komiğini paylaşayım seninle. 2 sene önceki Gelir beyanımda 141 TL lik yazar kasa fişiyle belgelendirdiğim sağlık harcamalarını da kabul etmediler :D

Sen normal gidere mi yazdın,yoksa beyan üzerinden mi indirim uyguladın.
Beyan üzerinden yaptıysan,dairenin uygulaması doğru,bu tip indirimlerde özellikle fatura şart.Direk giderleştirdiysen aslında yine doğru.Özelikle fiş şeklinde olursa kabul ettirmek oldukça zor ki,sağlık giderleri pek kabul görmüyor..
Yani kısaca neyin kabul edilip edilmeyeceği çokta net bir konu değil...

Sen normal gidere mi yazdın,yoksa beyan üzerinden mi indirim uyguladın.
Beyan üzerinden yaptıysan,dairenin uygulaması doğru,bu tip indirimlerde özellikle fatura şart.Direk giderleştirdiysen aslında yine doğru.Özelikle fiş şeklinde olursa kabul ettirmek oldukça zor ki,sağlık giderleri pek kabul görmüyor..
Yani kısaca neyin kabul edilip edilmeyeceği çokta net bir konu değil...
Abicim gecenin yarısında çocuğum hastalanmış doktora götürmüşüm sonrada ilaç almışım faturamı düşünecek insan yapmayalım vergiyi bu kadar yıkıcı yaparsan kimse gönülden tabiki vergi ödemek istemez. Ayrıca benim toplam 2000 TL sağlık harcamam vardı 141 TL fiş olsa ne olur olmasa ne olur? Bu noktada idareyi haklı bulamıyorum. Gelir Vergisi Kanunu 89/2 de tevsik edilmesi şartıyla demiş o zaman maddeyi fatura ile tevsik edilmesi şeklinde değiştirsinler...

Saplık harcamalarımın kabul görmemesi üzerine vergi mahkemesinde açmış olduğum davayı kaybettim ve 750 tl vekalet ücretini bugün defterdarlığa ödedim. Bu ödediğim vekalet ücretini vergi matrahımdan düşebilir miyim? Ödeme dekontu haricinde bir belgeye ihtiyaç var mı?

Sayın bil_gin,

Dava dilekçenizin örneğini ve mahkeme kararının örneğini benimle paylaşırmısınız.

Arkadaşlar bu arada,araştırmalarım ve ısrarlı uğraşılarım sonucunda vergi dairesine bu faturayı kabul ettirdim,şimdilik herhangi bir düzeltmeye gerek olmadığına karar verdiler.Bilginize,

Sayın bil_gin,

Telefon görüşmesine istinaden, ;Karşı vekalet konusu ile ilgili uygulama durumu ile ilgili olarak yayınlanan tebliğlerin ilgili bölümleri aşağıdadır;

VERGİ USUL KANUNU GENEL TEBLİĞİ
(Sıra No: 356) - 23 02 2006
……….
B. İcra Dairelerince Alacaklı Taraf Avukatına Ödenmesine Karar Verilen Vekalet Ücretlerinin Belgelendirilmesi
Bakanlığımıza intikal eden olaylardan, icra dairelerince borçludan alınarak, müvekkili adına takibat yapan alacaklı taraf avukatına ödenmesine karar verilen avukatlık (vekalet) ücretlerinin belgelendirilmesi hususunda tereddüde düşüldüğü anlaşılmıştır.
Vergi Usul Kanununun Mükerrer 257 nci maddesinin Bakanlığımıza verdiği yetkiye dayanılarak bundan böyle söz konusu avukatlık ücretlerinin belgelendirilmesinde aşağıdaki hususlara uyulması zorunluluğu getirilmiştir.
İcra dairelerince borçludan alınarak müvekkili adına takibat yapan alacaklı taraf avukatına ödenmesine karar verilen avukatlık (vekalet) ücretinin avukata ödendiği anda, avukat tarafından borçlu adına en az 2 nüsha serbest meslek makbuzu düzenlenecek ve makbuzun avukatta kalan nüshasına da icra dairesince ödemenin yapılmış olduğuna dair bir şerh düşülerek, ödemeyi yapan memur tarafından (sicil numarası da yazılarak) imzalanacaktır.
Yukarıda belirtilen şekilde yetkili memura imzalattırılmadığı tespit edilen her bir serbest meslek makbuzu için ayrı ayrı Vergi Usul Kanununun 352-II/7 nci maddesine göre söz konusu avukat adına usulsüzlük cezası kesilecektir.

tebliğ böyle iken daha sonra küçük bir düzenleme yapılmıştır.

VERGİ USUL KANUNU GENEL TEBLİĞİ
(SIRA NO: 375) - 11 Eyl 2007

2- İcra Dairelerince Alacaklı Taraf Avukatına Ödenmesine Karar Verilen Vekalet Ücretlerinin Belgelendirilmesi
İcra dairelerince borçludan alınarak, müvekkili adına takibat yapan alacaklı taraf avukatına ödenmesine karar verilen avukatlık (vekalet) ücretlerinin belgelendirilmesine ilişkin usul ve esaslar 356 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinde1 açıklanmıştı.
Anılan düzenlemeyle ilgili verilen yargı kararları gözönüne alınarak, söz konusu belgelendirme işleminin aşağıdaki şekilde yapılması uygun görülmüştür.
İcra dairelerince borçludan alınarak müvekkili adına takibat yapan alacaklı taraf avukatına ödenmesine karar verilen avukatlık (vekalet) ücretlerinin avukata ödendiği anda, avukat tarafından borçlu adına en az iki nüsha serbest meslek makbuzu düzenlenecek olup, bir nüshası ödemeyi yapan memura verilecek; makbuzun avukatta kalan nüshasına ise icra dairesince ödemenin yapılmış olduğuna dair bir şerh düşülmesi ve ödemeyi yapan memur tarafından imzalanması şartı aranmayacaktır.

Konu açık ve net.

Bu konu ile ilgili olarak ayrıca Maliye Bakanlığının Adalet Bakanlığına da anılan şikayetler nedeniyle yazdığı yazı üzerine Adalet Bakanlığı aşağıdaki duyuruyu yapmıştır;

T.C.
ADALET BAKANLIĞI
Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü

Sayı : 49453461-045.02[02]-235-2012/205/871 11/01/2013
Konu : Serbest meslek makbuzu
........................ CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINA
İlgi : 29/06/2004 tarihli ve 13473 sayılı yazımız.
İlgide kayıtlı yazımız ile icra dairelerince, avukatlık vekalet ücretlerine ilişkin düzenlenmesi gereken fatura veya serbest meslek makbuzunun icra dosyalarına konulması gerektiği yönündeki Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğünün 07/06/2004 tarihli ve B.07.0.MGM.0.20/650-010620 sayılı yazıları tüm teşkilata duyurulmuştu.
Bu kez, Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığının 14/11/2012 tarihli ve 115511 sayılı yazıları ile icra dairelerince avukatlara yapılan vekalet ücreti ödemelerinde serbest meslek makbuzu aranması gerekliliğine uyulmadığı hususunda yakınmalar olduğu bildirilmiştir.
Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığının anılan yazısının bir örneği ilişikte gönderilmiştir.
Bilgi edinilmesini, yazımız ve ekinin yargı çevrenizdeki tüm icra müdürlüklerine ve bilgileri bakımından icra mahkemelerine duyurulmasını rica ederim.

Ayhan TOSUN
Hâkim
Bakan a.
Genel Müdür

Saplık harcamalarımın kabul görmemesi üzerine vergi mahkemesinde açmış olduğum davayı kaybettim ve 750 tl vekalet ücretini bugün defterdarlığa ödedim. Bu ödediğim vekalet ücretini vergi matrahımdan düşebilir miyim? Ödeme dekontu haricinde bir belgeye ihtiyaç var mı?
Bu nokta üzerindeki fikirlerinizi merak ediyorum.