zirve

Şahıs Firması İşletme Esasında Banka Faiz Geliri

Day-Dream

Tanınmış Üye
Üyelik
16 Ağu 2012
Mesajlar
1,733
Konum
İstanbul
Merhaba

İşletme esasına göre defter tuttuğumuz mükellef kazandığı parayı bankada faize koyuyor.

Biz o faiz gelirini geçici vergilerde ve yıllık gelir vergisinde dikkate alacak mıyız ?

Teşekkür ederim
 

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
6 Haz 2005
Mesajlar
6,110
Konum
İSTANBUL
Tabiki. Ayrica bankanin kestigi stopajlarida dikkate alacaksin. Her uc ayda bir bankadan faiz tutari ve stopaj yazisi al. Beyannamene faizin brut tutarini ekle . Stopajlari kesinti yoluyla kesilen vergiler satirina yaz.
 
Son düzenleme:

Day-Dream

Tanınmış Üye
Üyelik
16 Ağu 2012
Mesajlar
1,733
Konum
İstanbul
Ferhat abi çok teşekkür ederim. Mesela kişinin şirket kurmadan önce 500.000 TL si var, her ay kazandığı parayı o hesaba koyup faiz elde ediyor. Şimdi ben bütün hesabı mı dikkate alacağım ?

Saygılarımla
 

bulent249

Tanınmış Üye
Üyelik
27 Ara 2006
Mesajlar
4,003
Konum
ADANA
12.02.2021 Tarihli PWC Türkiye - Recep Bıyık'ın yazısından;
Beyan edilmeyecek menkul sermaye iratları

Vergi sistemimiz kural olarak bütün gelirlerin yıllık beyannamede toplanmasını ve beyanını öngörüyor. Ancak uygulamada özellikle birçok menkul sermaye iradı için bu kural geçerli değil.

Menkul sermaye iratlarının çoğunda stopaj yoluyla alınan vergi nihai vergi haline dönüşüyor. Bu gelirler için beyanname verilmiyor. Başka gelirler için beyanname verilirse de bu gelirler beyannameye dahil edilmiyor.

Tutarına bakılmaksızın beyan edilmeyen menkul sermaye iratlarından bazıları şunlar:

  • Yurt içi bankalardan elde edilen faizler
  • Katılım bankalarınca ödenen kâr payları
  • Repo gelirleri
  • Bireysel emeklilik şirketleri tarafından yapılan ödemeler
  • Şirketlerin kârlarını sermayelerine eklemeleri nedeniyle elde edilen kâr payları
  • Devlet tahvili ve hazine bonosu faizleri
 

stajer66

Katkı Sunan Üye
Üyelik
30 Tem 2005
Mesajlar
376
Konum
Ankara
Merhaba

İşletme esasına göre defter tuttuğumuz mükellef kazandığı parayı bankada faize koyuyor.

Biz o faiz gelirini geçici vergilerde ve yıllık gelir vergisinde dikkate alacak mıyız ?

Teşekkür ederim
Soruyu biraz daha detaylandırır mısınız

Kazançı elde eden kişinin kazanç türü ticari mi

Kişi ticari kazança dahil tutarı mi bankaya yatırıyor yoksa şahsi parasını mı
 

Day-Dream

Tanınmış Üye
Üyelik
16 Ağu 2012
Mesajlar
1,733
Konum
İstanbul
Merhaba
200.000 TL şahsi parası var. Her ay o hesaba kazandığı paradan 15.000 tl ekliyor. TL faizler de yüksek, oradan gelir elde ediyor.

Saygılarımla
 

stajer66

Katkı Sunan Üye
Üyelik
30 Tem 2005
Mesajlar
376
Konum
Ankara
Merhaba
200.000 TL şahsi parası var. Her ay o hesaba kazandığı paradan 15.000 tl ekliyor. TL faizler de yüksek, oradan gelir elde ediyor.

Saygılarımla
GVK 75. Md göre sadace ticari kazança dahil sermayeden gelir elde edilirse bu ticari kazanç onun dışında sermayeden elde edilen kazanç MSİ sayılır.

Bankadan elde edilen faiz MSI ise GVK Geçiçi 67. maddeye göre beyan edilmez.

Bankadan elde edilen faiz Ticari Kazanç ise söz konusu kazançı brüte iblağ edıp gelir kayıt edeceksiniz. Bankanın yapmış olduğu tevkifatı da hesaplananan vergiden mahsup edeceksiniz.
 

Day-Dream

Tanınmış Üye
Üyelik
16 Ağu 2012
Mesajlar
1,733
Konum
İstanbul
Verdiğiniz cevap için teşekkür ederim.

Yani aylık 15.000 lere ne kadar faiz geliri elde etmiş ve o tutar için ne kadar stopaj kesilmiş ayıracak mıyım ?
 

stajer66

Katkı Sunan Üye
Üyelik
30 Tem 2005
Mesajlar
376
Konum
Ankara
Banka hesap dökümünde kazancın ne kadarının brüt ne kadar tevkifat olduğu yazar. Ondan faydalanabilirsiniz
 

Day-Dream

Tanınmış Üye
Üyelik
16 Ağu 2012
Mesajlar
1,733
Konum
İstanbul
Geçmiş dönemde mevcut olan bu iş ile ilgisi olmayan bakiye var ama aynı hesabın içinde
 
Üst