Şahıs Firması Kuruluşu Hk.

Merhaba,

Bir şahıs firması kurmak istiyoruz.Kuruluş için gerekli evrakların neler olduğu konusunda ve izleyeceğimiz prosedür konusunda yardımlarınızı rica ediyorum.

Teşekkürler,

Saygılarımla,

Ynt: Şahıs Firması Kuruluşu Hk.

Merhaba ;

İlk aklıma gelenler;

1- Nüfus cüzdan sureti,
2- İkametgah ilmuhaberi,
3- İmza sirküleri,
4- Kira kontratı ( Bazı daireler özellikle istiyorlar )
5- VD ne işe başlama formu,
6- Duruma göre Bağkur bildirim formu , gibi evraklarla VD ne mükellefiyet tescili, daha sonra odaya müracaat, defter tasdiki ,evrak basımı ,vergi levhası tasdiki gibi işlemler sırası ile yapılmalıdır.

TDK' Alıntı:
imza sirküleri = Bir resmî daire veya ticari kuruluşlarda imza atmaya yetkili kimselerin imza örneklerini öncelik sırasına göre içeren imza belgesi.
doğru olan sahıslar için imza beyanıdır.

Aslında çok önemli değil, notere gittiği zaman noter anlar ne çıkaracağını.Sadece beyana dayalı olarak imza sirküsü çıkaramayacağına göre imza beyanı istiyorlardır der. :)

Kolay gelsin.

Kira kontratı
3 tane ikametgah resimli
2 tane nüfus cüzdan sureti muhtardan
2 tane nüfus cüzdan sureti noterden
İmza Beyannamesi
Nüfus Cüzdan fotokipisi

muhasebeci zorunluluğu varmı? ben internet sitesi üzerinden ürün satmak istiyorum, ürünler bende olmuyor firmalar gönderecek faturayı bana veriyorlar... müşteriye faturasız gönderilse ne gibi sorun çıkar, yada çıkar mı? pazarda fatura kesilmiyor o seviyede ürün satışım olacak... incelediğim kadar basit üsülde vergilendirme de 90bin liaranın altında yada 30 bin küsür gelirin altında oldugunda basit üsülde vergilendirme oluyor ve her satış içinde fatura kesmeye gerek yok.. aldığım ürünlerin faturası belli olacak zaten ( rakamlar aklımda değil ancak 60bine kadar basit üsül için yeterli sanırım ).. yukardaki belgelerle başvuru yapsam ayrıca bağ-kur kaydıda yapılacak ( bağ-kur kaydı olmadan olmuyor sanırım ) yeterli olur mu? muhasebe, fatura kesme -yazar kasa vs. - gerek olmayacağını düşünüyorum... bilgisi olan varsa memnun olurum( ist- anadolu yakasında ataşehirde hangi vergi dairesi bakıyor bu arada)

Basit usul sınıfına girmiyorsunuz.
Rakamlara göre sınıf belirlenmiyor.
Ticari faaliyet.
Pazarcılar ile kendiniz kıyaslamayın.
Bir Smmm ile çalışmak zorundasınız.
İrsaliyeli Fatura kullanmalısınız.
Yazarkasaya gerek yok.
Vergi kaydı ile birlikte bağkur kaydı da yaptırmalısınız.

merhaba şahıs nakliye firması kuruluşu yapıcam herhangi bi odaya kayıt yaptırma zorunluluğu var mı?

Teşekkürler,

merhaba şahıs nakliye firması kuruluşu yapıcam herhangi bi odaya kayıt yaptırma zorunluluğu var mı?

Teşekkürler,

Bu sektörün bir derneği veya birliği gibi bir kurumu varsa kayıt yaptırabilirsiniz, ancak bunun zorunluluğundan bahsedilemez.

Ancak taşıma nakliye işi yapan firmaların Ulaştırma Bakanlığı'n dan taşımacılık ile ilgili belgelerini almaları gerekiyor. Araçlarını da bu belge üzerine kayıt ettirmeleri gerekiyor.

Defter tasdikinin işe başlamadan önce (veya en geç işe başlanılan gün) yapılması gerek, VDne başvurudan önce tasdik ettirmek iyi olacaktır.

Defter tasdikinin işe başlamadan önce (veya en geç işe başlanılan gün) yapılması gerek, VDne başvurudan önce tasdik ettirmek iyi olacaktır.

Şahıs firması kuracağını söylüyor, bu durumda işletme defterinden başlatacaktır. Yani Defter Beyana tabi, defter onayı kalktı artık.