Şahıs Firması Ünvan Konusu

Arkadaşlar merhaba,

mayıs 2012 yılında faaliyete başlıyan şahıs firmam var. İnternet hizmetleri sağlamaktayım hosting , sunucu sistemleri vb.

Şimdi sıkıntımız şöyleki yurt dışından sertifika alıcaz fakat yurt dışındaki firma şahıs firması olmamızdan dolayı herhangibir ticari ünvana sahip olmadığımızı beyan ediyor dahada doğrusu firma olarak kaile bile almıyor. Ben vergi levhamı kendilerine gönderdim ama standart olarak ticari ünvan kısmı boş olduğu için kabul etmediler.

Sonuç olarak ben vergi mükellefiyim ama sallamıyolar ben bu vatandaşlara benım x markası altında hizmet verdiğimi nasıl anlatabilirim ? Ticari ünvan eklenmesi mümkün mü acaba ?

Teşekkürler.

Selamlar
Ticaret odasına kayıt yaptırarak unvan belirleyeceksiniz.
Örneğin mahsumçelik internet- Mahsum Çelik gibi.... Birde faaliyet belgesi veya gazete alırsınız olur biter..
Bu sizin,ticaret unvanınız olur..Fakat vergi levhasına bu unvanı ekletebilir misiniz,o kısımdan emin değilim.
Saygılar

Aslında TTK gereğince ticari faaliyete başlayan her tacir kendine bir ticaret ünvanı seçip onu ticaret sicilinde tescil ettirmesi gerekmektedir. Tescil işlemini yaptırıp elinizdeki sicil tasdiknamesi ile vd başvurur iseniz kayıtlarında düzeltme yapacaklardır.

Vergi dairesi ünvanı ekler mi? Birden fazla iş yeri olan veya gelir elde eden kişinin geçici vergi ve yıllık gelir vergisi beyannamelerinde nasıl olur?

Tekrar merhaba arkadaşlar,

öncelikle vakit ayırdığınız için teşekkür ederim. Mali müşavirimde önce olmucağını söyledi bi kaç mali müşavirde gezdim olmaz dediler. Rica ettim sağolsun bizim mali müşavir koşturdu biraz sonunda ticari ünvan eklendi ve vergi levhasında da yer alıyor.

@samsunmaliye ninde dediği gibi başvurunca eklenebiliyormuş. Bu konuda kaynak bulamamıştim googlede. Başka arayışta olanlara referans olucatır.

iyi çalışmalar.