Sahis Isletmesi ve Bagkur

Merhaba,
Bu yılın başında şahıs işletmesi kurdum. Bu işletmeyi kurmadan önce genel sağlık sigortasından faydalanıyordum.

Şu an hala genel sağlık sigortasından faydalanıyorum primlerimi yatırarak. Ancak bağkur başlangıcım yapılmadı. Bunun için gidip dilekçe vermem gerekiyormuş. Ancak ben yüksek prim ödeyecek durumum olmadığı için bunu başlatmayı istemiyorum.

Bu durumda iki sorum olacak.

1) Eğer bağkur başvurusu yapmaz ve sigortamı başlatmazsam ileride otomatik olarak bu başlayabilir ve beni yılbaşından itibaren yatırmadığım tüm ayları kapsayarak borçlandırır mı?
2) Eğer gelecek ay bağkur başvurusu yapsam, bu durumda gelecek aydan itibaren mi başlar ödemelerim?

Bu konuda bilgi ve tecrübesi olanlar yanıtlarsa çok sevinirim.

Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleme:
Vergi dairesine mükellefiyetinizin tescil edildiği tarihten itibaren Bağkur kapsamındasınız. SGK vergi dairesi kayıtlarından tespitle 4/b kapsamına almaktadır; dilekçe verip vermemeniz önemli değil. Bu işi hızlandırmak istiyorsanız dilekçe,vergi levhası ve n.cüzdan f.kopiniz ile müracaat etmenizi tavsiye ederim.

Selamlar
Vergi mükellefiyetiniz başladığında ister ssk'lı ister bağkurlu olun (ikisinden birini tercih etmek zorundasınız) genel sağlık sigortası kapsamından çıkarsınız.
1- İlk işe başladığınız anda herhangi bir zorunlu sosyal güvenliğiniz yoksa (gss'yi saymıyorum) otomatik olarak bağkurlu olursunuz.
2- İlk işe başlamalarda bağkur müracaatınız zaten vergi dairesi tarafından yapılacaktır.Kendiniz müracaat etmeniz gerekmez.
3- Bağkur mükellefiyetiniz başladığı anda gss yükümlülüğünüz sonlanır.Fazladan yatırdığınız primler iade edilmeyecektir.
4- Bağkur başlangıcınız,işe başladığınız tarihtir.Yani primler,bu tarihten itibaren işlemeye başlar.
5- Bağkurlu olmak istemiyorum demeniz halinde,yasa aslında buna da imkan vermiştir.Genelde yapılan şöyledir (ki bana göre usulsüzdür ama yasa müsade etmektedir)
Kendinizi bir başka firmada ssk'lı işe başlattığınız anda,bağkurunuz durur,ssk işlemeye başlar.Ancak fiilen (kaydi de olsa) bir başka yerde çalışıyor görüneceğiniz için kendi firmanıza ssk'lı bir işçi almaslınız.Yani bu durumda hem kendiniz için hemde işçiniz için ssk primi ödemek zorunda kalırsınız.
6- Ya da hiç ssk'ya bulaşmayıp,sadece kendiniz adına bağkur primi ödemeye devam edersiniz.3
7- Ayrıca bağkurlu olduğunuz tarih ile (işe başlama tarihiniz) ssk'lı olduğunuz tarih arasındaki sürede de bağkurlu sayılırsınız ve bu günlere tekabül eden bağkur primlerini de ödersiniz.
8- Tabiki bütün bu varyasyonlara yaşınız ve emeklilik durumunuz göz önüne alınarak ta karar verilebilir.
9- E-devletten 4/b sorgulaması yapınız,yılbaşından bugüne kadar çoktan sizi 4/b 'li olarak tescil ettirmiş olmalılar..

Yazdıklarınızdan kesin olarak anlaşılan şudur ki,bağkur mükellefiyetliğiniz başlamıştır.Devamının nasıl getirileceğine siz karar vereceksiniz.

Saygılar

Bağkur vd kayıt tarihi itibari ile başlamış ve size borç yazılmıştır. Bu borç içinde sağlık primi de vardır ve gss ödediğiniz mahsubu olmayacaktır. Ya biran önce gss sonlandırıp bağkur olarak borcunuzu temizlemeye bakacaksınız yada riske girip zaman zaman çıkan belli süre ödemeyenlerin borçlarının silinmesi (askıya alınması) kanununu bekleyeceksiniz. Bu tip bir kanundan yararlanabileceğiniz zamana kadar sgk tarafından bağkur prim borcunuzun takibi yapılmaması (haciz vs) için dua edeceksiniz.