Şahıs Şirketi Muhasebe

mes_ar

Tanınmış Üye
Merhaba,
Biz mali müşavirlik olarak kendi muhasebemizi yaparken serbest meslek defterine gelir ve giderlerimizi kaydediyoruz. Ayrıyeten kapanış ve aktarımları da yapmamız gerekiyor mu?

Ynt: Şahıs Şirketi Muhasebe

Yani serbest meslek defteri tutuyorsak; muhasebe programına girmeye, diğer firmalarda olduğu gibi açılış bilançosu aktarım kayıtları vb. yapmaya gerek var mı?

Merhaba ;

Kusura bakmayın ama ben halen serbest meslekte açılış bilançosunu , kapanışı ,aktarımı anlayamadım. Bu yüzden siz benim yazdıklarımı dikkate almayınız lütfen.

mes_ar ' Alıntı:
Yani serbest meslek defteri tutuyorsak; muhasebe programına girmeye, diğer firmalarda olduğu gibi açılış bilançosu aktarım kayıtları vb. yapmaya gerek var mı?

konuyu biraz daha açabilirmisiniz sayın mes - ar

normalde evrakları muhasebe programına giriyoruz (bilanço esasında) ve ordan aldığımız döküme göre beyanda bulunuyoruz. serbest meslek faaliyetinde defter kayıtlarını mı esas alıyoruz, diğer hesapların bir önemi yok mu?

evet ali desidero eminim çok ilginç notlarınız vardır tarihe atılmış. tartışma niyetinde değilim, yardımcı olacak varsa sevinirim. anlamayan ya da ilgilenmeyenlerden yorum beklemiyorum.

.

Tam okumadan yazmisim pardon .

sayın arkadaşlar konuyu açan arkadaş konu başlığına şahıs şirketinde demiş yani GVK.65.ci maddenin 3.cü paragrafındaki kool.şti.,adi komandit şirket veya adi şirket her halde bu dediği şirket ve bunlarında kazançları serbest meslek kapsamında ise srbest meslek kazancı oluyor ve blanço esasına görede defter tutsalarda bu defterlerde GVK.67.ci maddenin 6.cı paragrafına göre serbest meslek kazancı defteri ve kazancı oluyor ve eğer sayın arkadaşım dediğim gibi ise aynen blanço hesaplarındaki gibi dönem sonu işlemlerini,kapanışalrı,açılışları vb.işlemleri yapmanız lazım,kolay gelsin.

hem ticari hem de serbest meslek kazancı olan biriyse ve ticari kazancı bilanço usulü ise, ticari kazancını bilanço esasına göre tutar, serbest meslek kazancını da serbest meslek defterine sadece gelir gider olarak yazar, geçici vergi ve gelir vergisi beyanlarına kazançlar birleştirilerek verilir.

sadece serbest meslek kazancı ise gelir gider yazıyorsunuz, açılış kapanış yok, serbest meslekte kazancın sınırı ne olursa olsun bilançoya geçiş zaten yok.

mes_ar ' Alıntı:
Merhaba,
Biz mali müşavirlik olarak kendi muhasebemizi yaparken serbest meslek defterine gelir ve giderlerimizi kaydediyoruz. Ayrıyeten kapanış ve aktarımları da yapmamız gerekiyor mu?