Şahıs Şirketi Ssk Bağkur

Merhabalar, şahıs firması açmak istiyorum bağkur ödemekte istemiyorum öğrenci olduğum için ssk olarak babamdan yararlanıyorum şahıs firmamı kurarsam bağkur ödeme zorunluluğum olurmu veya başka hangi yollardan bağkur ödeme zorunluluğum kalmaz.Yardımlarnız şimdiden teşekkürler...

Vergi mükellefi olarak bir işyeri açtığınız zaman bağkur primi ödemek zorundasınız.Babanızın üzerinden yararlanamazsınız.Bağkur ödemekten kurtulmanın tek yolu başka bir işyerinde kendinizi sigortalı olarak göstermeniz olur.Bununda bir yararı olmaz zaten.

Ek; bağkur başlatırsınız hiç prim ödemezsiniz.Sgk yakanıza yapışmaz ve zaman zaman çıkan 5 yıl prim ödenmediğinde o zamana ait günler yok sayılmak kaydı ile ödemekten kurtulabilirsiniz. Ancak babanızın üzerinden sigortalılığınız hiçbir şekilde devam etmez.

cevaplarınız için teşekkür ederim bağkur başlatırsam hiç prim ödemem ama bu süre zarfı içerisinde babamın sigortasından yararlanamam doğrumu anladım

Evet doğrudur.Bağkura borcunuz olacağı için sağlıktanda yararlanamazsınız.Babanız üzerinden de yararlanma hakkınız yok.

merhaba arkadaşlar. vergi mükellefi olunca bağkur otomatikmen bağkurunuzu başlatıyormu yoksa ayrıca bildirimde bulunmak gerekiyormu?.
tşk.

1479 sayılı bağkur sigortalılık belgesi var.Bunu vergi dairesi , bağlı bulunduğunuz oda vs. onaylatarak SGK'ya vermeniz gerekiyor.O belgeye istinaden mükellefiyet başlama tarihinden itibaren bağkurunuzu başlatırlar.SGK bunu re'sen de yapıyor ama çok uzun sürer kendilerinin tespit edip yapması.

Kanunen vergi dairesi kaydınızı yaptırdığınızda kuruma bildirmesi gerekiyor. Ancak geç bildirimde cezasını yine siz çekiyorsunuz, zira eski ayların borcunu sanki siz geçiktirmişsiniz gibi faiz işletiliyor. 4-a/b işe giriş bildirgesi ile kuruma kaydınızı yaptırtabilirsiniz. 1479 sayılı bağkur kanunudan kalma şu an resmi olarak geçerliliği olmayan formu isteyen sgk müd. çıkar mı çıkabilir...

Bugün 2 tane bağkur başlangıcı yaptım 1479 sayılı bağkur sigortalılık formunu kullanarak.Bizim buradaki müdürlük o form ile yapıyor başlangıcı.

ocak 2015 te şahıs firması açtım. haziran 2016 da kapattım. (gecen hafta) bağkurumu da kapattırdım. şahıs firmamın açık olduğu 18 ay boyunca hiç bağkur primi ödeyemedim ve yaklaşık 8000 tl geçmiş donem prim borcum var. bu borcu sildirmem mümkün mü dilekçeyle? yani bu borcu hiç ödemesem, haklarımdan vazgeçmeyi kabul ederek devlete borçlu kalır mıyım, bu borç yıllar sonra olsa bile kendiliğinden silinir mi?

bilgisi olanlar zaman ayırıp yazarlarsa şimdiden çok teşekkürler, saygılar.

ocak 2015 te şahıs firması açtım. haziran 2016 da kapattım. (gecen hafta) bağkurumu da kapattırdım. şahıs firmamın açık olduğu 18 ay boyunca hiç bağkur primi ödeyemedim ve yaklaşık 8000 tl geçmiş donem prim borcum var. bu borcu sildirmem mümkün mü dilekçeyle? yani bu borcu hiç ödemesem, haklarımdan vazgeçmeyi kabul ederek devlete borçlu kalır mıyım, bu borç yıllar sonra olsa bile kendiliğinden silinir mi?

bilgisi olanlar zaman ayırıp yazarlarsa şimdiden çok teşekkürler, saygılar.

Geçen sene vardı o. 30.04.2015 itibariyle 12 aydan fazla bağkur borcu olanlar dilekçe vererek hem borcu hem günleri sildirebiliyordu. Şu an sizin için bu hak yok. İleride tekrar çıkabilir bu hak. İsterseniz bekleyin karar size kalmış. Ancak borç olduğu için sağlıktan yararlanamazsınız unutmayın.

Çok teşekkürler __Emrah GEDIK__ RSA. Bağkurum şu an kapandı, başka bir yerde çalışmıyorum. Sağlık sorununu GSS ye başvurup halledebilirim heralde, eski borç buna engel olur mu? Bağkur prim borcumu yeni bir af çıkana kadar hiç ödemesem faiz ya da yasal bir durum oluşur mu devlete karşı? Af çıkarsa diyelim 10 sene sonra, o zaman başvurup günlerimi de sildirerek borçtan kurtulur muyum?

Çok teşekkürler tekrardan aydınlatma için.

Bağkurum şu an kapandı, başka bir yerde çalışmıyorum. Sağlık sorununu GSS ye başvurup halledebilirim heralde, eski borç buna engel olur mu? Bağkur prim borcumu yeni bir af çıkana kadar hiç ödemesem faiz ya da yasal bir durum oluşur mu devlete karşı? Af çıkarsa diyelim 10 sene sonra, o zaman başvurup günlerimi de sildirerek borçtan kurtulur muyum?

Çok teşekkürler tekrardan aydınlatma için.

Bağkurunuz kapandığına göre ssklı olarak da çalışmıyorsanız gss devreye gircek,bağkur borcunuzun olması gssden sağlıktan yararlanmanıza engel değildir.Bağkur borcunuz ana para+faiz şeklinde işlemeye devam edecektir faiz çok fazla geliyor bir süre sonra ana parayı dahi geçebilir.Ancak devlet bağkur için icra takibi yapmıyor diye biliyorum,sizin de emekli olmak için bu hizmetlere ihtiyacınız yoksa beklersiniz ileride yine bir af çıkabilir.Arada e devletten 4b borç sorgulamaya girip durumunuzu kontrol edebilirsiniz,ana para sabit kalır her gün faiz işlemeye devam edecektir.İnşallah en kısa sürede yeni bir af çıkartırlar sizin durumunuzdakiler için

Çok teşekkürler bilgilendirme için. Umarım bu konu benim durumumda olan forumcular için de aydınlatıcı olmuştur.

Witchking arkadaşımız gerekli cevabı vermiş.

Selamlar,

Konuyla alakalı araştırma yaparken bu foruma ve sizin yorumlarınıza denk geldim.
Ben de 2012-2013 yılları arasında şahıs şirketi açtım ve kapattım (yaklaşık 14-15 ay).
bu süre zarfında sgk veya bağ-kurla herhangi bir işlem yapmadım. Şirketi kapatırken de yine ne sgk ne bağkura bir bilgi vermedim.

Edevlet üzerinden baktığımda bir borcum gözükmüyor.

Sizce bu durumda yıllar içinde borcum birikti mi veya hiç giriş çıkış yapmadığım için bu işlemden muaf mı oldum?

Şimdiden teşekkürler.

Saygımla.

Hiç bağkur başlatmadığınız ve ödeme yapmadığınız için muhtemelen kayıtlarınız silindi yani hiç bağkur kaydınız olmayacak.

Eğer emeklilikte lazım olur derseniz sgkya dilekçe vererek bağkur başlatabilir ve ödeyebilirsiniz çalıştığınız dönemler için. Ancak baya gecikme zammı işler.

Hiç bağkur başlatmadığınız ve ödeme yapmadığınız için muhtemelen kayıtlarınız silindi yani hiç bağkur kaydınız olmayacak.

Eğer emeklilikte lazım olur derseniz sgkya dilekçe vererek bağkur başlatabilir ve ödeyebilirsiniz çalıştığınız dönemler için. Ancak baya gecikme zammı işler.

Bu durumda hiç aksiyon almamak en sağlıklısı olacak gibi. Ama yıllar sonra 15 aylık bir prim borcu + yılların faizi ile şok yaşamak da istemiyorum.
Hazır şu ara faiz silinmeleri yapılanladırmalar varken gidip öğrensem mi diyorum.

Eğer bu dediğiniz kesinse. Ölü taklidi yapmaya devam edeceğim. :))

Cevabınız için teşekkürler.