SSK'lı Çalışıyorum Şahıs Şirketi Kurmak İstiyorum. Bağkura Geçmem Gerekir mi ?

Arkadaşlar merhaba,

SSK lı çalışan birisiyim ve adi şirket olarak adlandırılan bir şahıs şirketi kurmak istiyorum. Bağkur lu olma zorunluluğum varmıdır? Ben SSK'nın devam etmesini istiyorum. Şirkette çalışacak kişileri SSK'lı yapacağım. Ona rağmen yine de bağkurlu olmam gerekir mi ?

Teşekkürler.

Ynt: SSK'lı Çalışıyorum Şahıs Şirketi Kurmak İstiyorum. Bağkura Geçmem Gerekir mi ?

KURDUĞUN ŞİRKETTE ssklı olmazsan sorun yok
aynen eski yerden ssknız devam eder bağkur a gerek yok

Ynt: SSK'lı Çalışıyorum Şahıs Şirketi Kurmak İstiyorum. Bağkura Geçmem Gerekir mi ?

ancak dikkat etmeniz gereken ssk primlerinizin tam olarak ödenmesi gerekir. 1 gün bile eksik yatarsa o günden itibaren bağ-kurlu sayılır ve ona göre değerlendirilir.
saygılarımla...

Tüm yanıtlarınız için teşekkürler.

önceki firmadan çıkışı 13 nisan, kurduğu firmada girişi 14 nisan olsa problem olur mu?

kendi firmasında da olsa boşık olmadıktan sonra ssk olmasının mahsuru olmaz diye biliyorum

bu konuda değişiklik var mı ??

Sigortalılık hallerinin birleşmesi
MADDE 53- (Değişik birinci fıkra: 17/4/2008-5754/33 md.)
...
(Ek fıkra: 17/4/2008-5754/33 md.) 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (b)
bendi kapsamında sayılanlar, kendilerine ait veya ortak oldukları işyerlerinden
dolayı, 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında sigortalı
bildirilemezler.
...
Sigortalının, bu madde hükmüne göre sigortalı sayılması gereken
sigortalılık halinden başka bir sigortalılık hali için prim ödemiş olması
durumunda, ödenen primler birinci fıkraya göre esas alınan sigortalılık hali için
ödenmiş ve esas alınan sigortalılık halinde geçmiş kabul edilir.