Şahıs Şirketim Var. Binek Otomobil Aldım.

Merhabalar, Bir şahıs şirketim var. Yazılım üzerine. Şahsi bir araç alacağım ve bu araç 2. el olacak. Şimdi birkaç bilgi edindim. Bu bilgilerin bazıları etraftan bazıları Muhasebecimden gelmiştir.

1) Şirkete arabayı kayıt edebilirim. Ve tüm giderleri düşebilirim. (yakıt, sigorta kasko bakım vb)
2) Şirkete kaydı yaptırmadan şahıs firması olduğumdan bana ait bir araç olarak belli oranda gider gösterebilirim. (yakıt, sigorta kasko bakım vb)

Bu bilgiler doğru mudur? Beni aydınlatırsanız çok memnun olurum.

İyi çalışmalar dilerim.

1- Doğru.
2- Firmanıza kayıt ettirmeden giderlerini kullanamazsınız.

Peki bu kayıt işlemin bana artısı ne eksisi nedir? Bilgilendirebilir misiniz? Ayrıca bu giderleri neyden düşüyoruz. Yakıtın kdv si sigorta kasko ve bakım masraflarının kdvsi mi düşüyor?

Teşekkür ederim. Cevap için.

- Karlı bir firma isen, araç bedeli üzerinden amortisman ayrılır ve karından düşülür.
- Poliçe, otopark, mazot, tamir vb. giderlerindeki matrahı karından, kdvlerini de kdv hesabından düşebilirsin.
- Eksisi ise, satarken %1 üzerinden kdvli fatura kesmen gerekecek.
- Sattığında da bir kar çıkacak, bunun üzerinden de vergi vereceksin.

Aracı işle ilgili kullanıyorsanız gider olabilir. Sizin işiniz araç kullanmayı gerektiren bir iş değil ise incelemeye girerseniz bu giderler kabul edilmeyecektir.

Sayın merkür2;

''Aracı işle ilgili kullanıyorsanız gider olabilir. Sizin işiniz araç kullanmayı gerektiren bir iş değil ise incelemeye girerseniz bu giderler kabul edilmeyecektir.'' bu bilgi doğru değil

bu tip giderlerin düşülmesi için aktife kaydedilmesi yeterlidir. Acaba siz bu tip giderleri düşebilmek için yapılan işle yapılan giderin orantılı olmasını mı kast etmişsinizdir.

Sayın Zindan'nın yazdıkları giderleri düşebilir. Yalnızca yapılan giderle yapılan iş arasında orantı olması lazım.

Son düzenleme: