Şahsa ait araziye şirketin depo yapması hak.

Değerli forumdaşlar,

Çalışmakta olduğum firma, firma ortaklarından birinin üzerine kayıtlı taşınmaz üzerine depo yapmak istemektedir. Tapu işlemleri açısından meler yapmamız gerekiyor.

1 - Tapu Kimin adına tescil edilecek?

2 - Yapılan harcamalar firma kayıtlarında nasıl takip edilecek? Özel maliyet olarak diye düşünüyorum.

3 - Yapı ruhsatı kimin adına açılacak

vs yapılması gereken işlemler hakkında bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum .

Olayın mali yönü ve tapu işlemleri açısından önemlilik arzeden konular nelerdir.

Saygılarımla...

!!!

Selamlar...

söz konusu arazi şirket ortağı adına olduğundan öncelikle kiralama yoluna gidilmesi daha sonra yapılacak olan giderlerin özel maliyet unsuru olarak değerlendirilmesi gerekir.

sayın turk_bey,

peki tapu işlemleri, yapı ruhsatı kimin adına yapılacak. harcamaları şirket kendisi yapacaktır. dolayısıyla gider yazma ve kdv açısından bu durum önem arzetmektedir. biraz daha ayrıntılı bilgi veririrseniz sevinirim.

!!!

Sayın arkadaşım

İnşaat ruhsatı şirket ortağı adına olacağından buna bağlı vergi ve harçların gider yazılması söz konusu değildir. Söz konusu arazi fiilen şirkete ait ise öncelikle araziyi şirket adına tescil ettirmeniz faydanıza olacaktır. Müteakip yıllarda sürekli kira stopajı doğacaktır.