Şantiye Şefi Sigorta Mecburiyeti

Söz konusu sadece şantiye şefi sözleşmesi ise yapı denetim firması ile irtibat kurun, onlarda vardır.

İstedikleri sadece sözleşme değil başka şeylerde isteniyor.Yapı denetim firmasını aradım , şantiye şefi ile yapılan sözleşmeler bizde bulumaz belediyeye verilir dendi.
Sgk ihbar ve ve şikayete gerek kalmadan sözleşmeyi kendi inceleyerek sorunu kökten çözmeyi amaçlıyor.

SGK GOP ta müdür müdür yardımcısı personel hepsiyle görüştüm. Elimde hem Serbest meslek şantiye şefi işi hemde normal dışardan mühendis var. Bize bu konu yaklaşık 2 ay önce falan dendi. Yani yok 3 hafta önce gelseydn muhabbetleri falan. Bize denilen sigorta girişi yapın 1 ay kadar. Yaptık sigorta girişini 1.5 ay yaptık dediler inşaatın başından itibaren olmalı. Yani onlarda bilmiyor ne yapacaklarını. Biz şimdi yaparız bizim için sorun yok denetçi hata bulurda 30 bin lira ceza çıkarırsa bilemeyiz diyerek alttan alta tehdit ediyorlar.

4. maddede mütahhit kendisi mühendisse gerek yok diyor. 5. maddede ise mühendis inşaat firmasına bağlı çalışan ise demek istemiş gibi. devamlı çalışan diyor çünkü. Bugün 170 i aradıgımda bana bu yazıdaki 1. maddeyi okudu. Bence bizim aradığımız şey 1. maddede. Hatta o maddeye göre Bağkuru olmayan Şantiye şefi 5 yerde çalışma izni oldugundan herhangi birinde sigortalıysa diğerlerinden yırtıyor. Zaten 30 gün üzeriyse şantiye şefine ödeme yapması gerekir sgk nın.

P.tesi gidecem büyük ihtimalle bakalım ne olacak.

Bugün G.O.P. SGK ' ya telefon açtım.İnşaatın başladığı tarihten itibaren geriye dönük her ay 6 günlük bildirim yapmanız gerekiyor dediller.

Sayın faber,

07.03.2014 tarihli Genel Yazının 5 . maddesine göre ihbar ve şikayet yoksa şantiye şefleri ile ilgili bir işlem yapmaya gerek olmadığı ve 2011-13 sayılı ilişiksizlik genelgesine göre işlem yapılacağı belirtiliyor. Yani giriş ve ek bildirge verme durumu ihbar ve şikayete tabi deniyor. Sgk nın bunu dikkate alması gerekir, tabi memurlar sorumluluktan korktukları için kurum lehine olanı yapmak istiyorlar. Bu konuda bastırmak lazım.

Sayın faber,

07.03.2014 tarihli Genel Yazının 5 . maddesine göre ihbar ve şikayet yoksa şantiye şefleri ile ilgili bir işlem yapmaya gerek olmadığı ve 2011-13 sayılı ilişiksizlik genelgesine göre işlem yapılacağı belirtiliyor. Yani giriş ve ek bildirge verme durumu ihbar ve şikayete tabi deniyor. Sgk nın bunu dikkate alması gerekir, tabi memurlar sorumluluktan korktukları için kurum lehine olanı yapmak istiyorlar. Bu konuda bastırmak lazım.

5.mad. yoruma açık bir madde.Sgk işine geldiği gibi yorumlayacak.Bu konuda bastırmak gerek hak veriyorum ama kesin olan bir şey varsa müteahhit olan mükellefim de benim büroyu basacak :)

Bugün G.O.P. SGK ' ya telefon açtım.İnşaatın başladığı tarihten itibaren geriye dönük her ay 6 günlük bildirim yapmanız gerekiyor dediller.

Bu durumda devreye EK-10 giriyor. 6 gün yapıp verdik diyelim, bu sefer ek-10 vermemiz gerekecek, ek-10'da geriye dönük rapor ve noter sözleşmesi hariç kabul edilmez, bu durumda istisna var mı bilemiyorum. Bu sefer ek-10 servisi kabul etmiyoruz derse dosya memuruna söyler ve onlar da res'en eksik günleri tahakkuk ederlerse asıl o zaman sıkıntı olur.. Ek-10 servisiyle görüşmek gerekir ayrıca yani..

Sayın faber,

Bu sorunu Ankara'ya mail veya telefonla iletmemiz gerekir, durumun farkına varmazlarsa sanırlar ki bölge müdürlükleri kendi istedikleri gibi hareket ediyor, 1 şikayet çok şeyi değiştirebilir, ilgili tebliğin altında irtibat noları var, arayıp söyleyelim bence arkadaşlar.. En son yazı çıkmadan önce ben aradım ve farkındayız o konuyla ilgili bir rahatlama sağlanacak dendi ve dediği gibi oldu yani 5.madde ihbar ve şikayet şartı arıyor.. Aslında Ankara bu yazının sadece 5.maddesini yayınlasa bu kadar karışıklık olur muydu acaba ?

Arkadaşlar , SGK ya bu konu ile ilgili olan mağduriyetimizi anlatan bir yazı gönderdim.Pazartesi günü ise telefon açmayı düşünüyorum.
Ama tek sıkıntım şu ; (Her nekadar bu işlemler 4/2/2011 tarihli ve 2011-13 sayılı “ İlişiksizlik belgesi”konulu Genelgenin “2-İlişiksizlik belgesinin verilmesi süreçleri” başlıklıbölümde şantiye şefleri ile ilgili herhangi bir açıklamaya yer verilmemişolduğuna değinerek Şantiye şefleri ile ilgili ihbar veya şikayetin bulunmamasıhalinde ilgili Genelgeye göre işlem yapılması talimatlandırmış yani sigortası olmayan şantiye şefliği yüzünden işverenden bu kişi için sigorta prim belgeleri istenmemesi gerektiğini belirtmiş ) ardından da şunu eklemiş
Kurumlardan şantiye şefliği ile ilgili belge intikal ettirilmesi halinde belgelere göre işlem yapılacak.İşte bu bizim elimizi kolumuzu bağlıyor.Çünkü ilgili kurumdan (Belediyelerden ) şantiye şefi sözleşmesini kendileri istiyor.

Arkadaşlar , SGK ya bu konu ile ilgili olan mağduriyetimizi anlatan bir yazı gönderdim.Pazartesi günü ise telefon açmayı düşünüyorum.
Ama tek sıkıntım şu ; (Her nekadar bu işlemler 4/2/2011 tarihli ve 2011-13 sayılı “ İlişiksizlik belgesi”konulu Genelgenin “2-İlişiksizlik belgesinin verilmesi süreçleri” başlıklıbölümde şantiye şefleri ile ilgili herhangi bir açıklamaya yer verilmemişolduğuna değinerek Şantiye şefleri ile ilgili ihbar veya şikayetin bulunmamasıhalinde ilgili Genelgeye göre işlem yapılması talimatlandırmış yani sigortası olmayan şantiye şefliği yüzünden işverenden bu kişi için sigorta prim belgeleri istenmemesi gerektiğini belirtmiş ) ardından da şunu eklemiş
Kurumlardan şantiye şefliği ile ilgili belge intikal ettirilmesi halinde belgelere göre işlem yapılacak.İşte bu bizim elimizi kolumuzu bağlıyor.Çünkü ilgili kurumdan (Belediyelerden ) şantiye şefi sözleşmesini kendileri istiyor.

Evet, yazının o kısmı dediğiniz gibi eli kolu bağlıyor ancak o sözleşmelerin çoğunda gün sayısı belirtilmiyor, yani şantiyeye kaç gün gidip geleceği hususu yok.. G.O.P. sigorta işi yokuşa sürüyor, en azından geçmişe dönük bunu yapmasalar bari..

Sözleşmede gün sayısı yok ise eğer ; SGK hangi bilgiye dayandırarak geriye dönük her ay için 6 gün gösterilecek diyebiliyor?

Merhaba,

SGK İl müdürlüğü mevzuat servisine aşağıdaki mail ile sorular sordum, gelen cevap bir sonraki mesajda

SOSYAL GÜVENLIK İL MÜDÜRLÜĞÜ MEVZUAT SERVISINE,

İlgi a) 13.02.2014 tarih B.13.2.SGK.4.34.00.00/10 sayılı 2014-2 Bilgi yazınız Eki SGK İşverenler Prim Daire Başkanlığı'nın 89075644/309-34-9364816 sayılı cevabi yazısı
İlgi b) Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü'nün 07.03.2014 tarih 19662804-3.819.904 sayılı yazısı
Şantiye şeflerinin sigortalılığı ile ilgili tereddütler olup, sorunlar yaşamaktayız. İlgi de belirtilen yazılarla ilgili SGM lerde farklı uygulamalar yapılmaktadır.
Tereddüt edilen konular ;
1- Yapılacak işlemlerde, ilgi deki yazılardan yürürlükte olan hangisidir? Son çıkarılan ilgi b deki 07.03.2014 tarihli Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü'nün genel yazısının esas alınarak işlem yapılması mı gerekmektedir?
2- İlgi a yazıdan, Süresinden sonra kendiliğinden verilen Ek aphb için uygulanacak İdari Para Cezası 102. madde c bendi 2.alt bendi ne göre mi, yoksa 102. madde c bendi 4.alt bendi ne göre mi uygulanacak?
3- İlgi yazılarda Taşeron/Alt taşeron olduğu durumlarda nasıl bir uygulama olacak? Alt taşeronda sigortalı gösterilen şantiye şefi mevcut ise üst taşeron ve yüklenici de de şantiye şefi sigortalılığı aranacak mıdır?
4- İlgi b deki yazının 5. maddesine göre ihbar ve şikayet yoksa şantiye şefleri ile ilgili 2011-13 sayılı genelge ye göre işlem yapılacağı belirtildiğine göre, ihbar ve şikayet olmadığı durumlar da şantiye şeflerine ait işe giriş ve Ek Aphb verilmesi gerekmiyor doğrumudur?
bu konularla ilgili bilgi verilmesi hususunu arz ederim. Teşekkürler.

Saygılarımla,

Gelen cevabi mail ;

İstanbul Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü Mevzuat Servisinden alınan bilgi aşağıdadır. Bilgi edinmenizi rica eder iyi günler dileriz..
İyi Çalışmalar;

Şantiye Şefleri ile ilgili Mali Müşavir sorularının cevabı aşağıda yer almaktadır.

1- Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü'nün 07.03.2014 tarih
19662804-3.819.904 sayılı yazısı doğrultusunda işlem yapılması gerekmektedir.

2- Belge kendiliğinden verilmesi halinde asıl/ek durumuna göre 102/c-1 ve 2 alt bendi uyarınca idari para cezası uygulanacaktır.

3- Ruhsat Sahibi ana işveren ise her ikisinden bildirilmesi gerekmektedir.

4-İlişiksizlik belgesi verilmeyen işlere ait ek APHB verilmesi gerekmektedir.

MEVZUAT SERVİSİ

Şantiye şefinin ücreti sözleşmede yazar mı?Yazmıyor ise asgari ne kadar ödemek gerekiyor acaba.?
Ek APHB ile bitse keşke daha bunun vergi dairesi boyutu var.

Gop sgk ile görüştüm yazıyı müdür yardımcısına şefe gosterdım. Serbest meslek ise fatura yeter dedirttim sonunda.

Şantiye Şefi Sözleşmesinde ücret yazıyor, genelde 2.700 bürüt oluyor. 6 gün olayı şu: Bir şantiye şefi en fazla 5 şantiyede 1 ay içerisinde görev alabiliyor.. 30/5 = 6 gün sonucuna varıyor SGK..

Gop sgk ile görüştüm yazıyı müdür yardımcısına şefe gosterdım. Serbest meslek ise fatura yeter dedirttim sonunda.

Pardon, hangi yazıyı gösterdiniz ? Vergi mükellefi olduğu için geriye dönük giriş istemediler sizden anladığım kadarıyla, peki bağ-kuru var mıydı mükellef olduğu dönemde ?

bağkuru yıllardır olan bir mükellef. ilk gittim dedim düzeltme vermelimiyiz. Dedi vermelisiniz. Dedim Mali müşavirler odasına gelen yazıya göre düzeltme vermememiz gerekiyor dedim. Yok mok müdür yardımcısı var yan odada onla görüş dedi. Bende gittim çıktıyı aldım ismmmo nun siteden öyle gittim. Müdür yok yaa kardeşim falan flan dedi dedim ama sgk öyle dememiş önünze koydugum kağıtta öyle yazıyor dedim. Okudum sesli şekilde ilk maddeyi. Tekrar ilk görüştüğüme yönlendirdi. Adam daha okumadan fatura varsa geriye dönük işleme gerek kalmaz dedi. Anladıgım kadarıyla yazıdan haberi var ama yanlışlarını kabullenemiyorlar. Yazıyı gösterince pes ettiler.

Sonuç olarak SMM ise şantiye şefiniz geriye dönük giriş çıkışa gerek yok. Fatura kesse yeter dediler...

bende pendik sgk da cebelleşiyorum. faturaya itiraz eden yok fakat çalışan eleman kayıp o yüzden faturada kestiremiyoruz. bu hafta içinde yeni bir yazı yayınlanacakmış onu bekliyoruz dediler. meslektaşlara duyrulur...

bende pendik sgk da cebelleşiyorum. faturaya itiraz eden yok fakat çalışan eleman kayıp o yüzden faturada kestiremiyoruz. bu hafta içinde yeni bir yazı yayınlanacakmış onu bekliyoruz dediler. meslektaşlara duyrulur...

yeni yazı yayınlandı.Yazı sayesinde rahat bir nefes aldık.Ben iki gün önce ilişkisizlik belgesini sorunsuz teslim aldım.Önceden de paylaştığım gibi sgk' ya otuza yakın dilekçe yazmıştık.Sayısız şikayet telefonu açıldı.Bizler gibi başka kişilerde bu olayın üzerine gitmiş sanırm.Sonuç itibariyle haklı çıkan bizler olduk.