Senet borcuna karşılık, Çek verilmesi halinde muhasebe kaydı

Merhaba,

arkadaşlar, bir firma, müşterisinden 2011 yılından 13.000.-TL lik alacak seneti mevcut.

alıcı bu senet borcuna karşılık, 10.000.-TL tutarında çek vermiş. ( 13.000 Tl lik senede istinaden)

muhasebe kaydı

101
121

şeklinde mi mahsup yapacağım... böyle yaparsam 121 deki bakiye 3000 oluyor ama elde hala 13.000 TL lik senet mevcut.. borcu devam ediyor

bunun muhasebe kaydı nasıl olmalı

Ynt: Senet borcuna karşılık, Çek verilmesi halinde muhasebe kaydı

Aradaki 3.000.-TL nereye gitmiş, alacaklı firma 3.000.-TL alacağından vaz mı geçti?

yok vazgeçilmedi.. 13 000 TL lik senede istinaden diye not düşülmüş.. yani borcu devam ediyor

Senet iadesi gerçekleşmediğinden ve verdiğiniz çek senede mahsuben verildiğinden yaptığınız kayıt doğrudur.

Esma Hanım ben bu olayı anlamakta zorluk çekiyorum, zaten 13.000.-TL'lik bir senet varken bir de üzerine 10.000.-TL çek veriliyor. Eğer 13.000.-TL lik senetle 10.000.-TL çek takas edilmiş deseniz anlayacağım ama bu durumu anlayamadım.

Muhasebe kayıtlarını bir yana bırakalım durumu borçlar hukuku ve kıymetli evrak hukuku açısından anlayamadım.

Kıymetli evrak hukuku açısından haklısınız.
Sonuçta bu senedi veren kişinin bunu düşünmesi gerekirdi.
Bu durum senedi veren kişinin aleyhinedir. Senedi alan kişi hem senedi hemde çeki kendi ödemelerinde kullanabilir (Görünüşe güven ilkesi gereğince)
Ancak ortada bir sözleşme var ise ve bu sözleşmede 13.000,00-TL Senet ödemesinin 10.000,00-TL'lik kısmının çekle ödendiği geri kalanın ise vade süresi bitiminde ödeneceği şeklinde, sözleşmede de ibare varsa, buna göre işlem yapılabilir.

Diğer tarafdan seneti alan kişi açısından yukarıdaki (çek veya senedi ciro etme) hüküm devam edecek, ancak yukarıdaki şekilde bir sözleşme yapılması halinde de senedi alan ilk kişiyi her halükarda bağlayacaktır.

Peki Sayın Moicans burada bahsettiğimiz senet kambiyo senedi ise, yani "illeten mücerret" ise ne olacak. Bu durumda borçlunun ödemesi gereken tutar 23.000.-TL oluyor.

Koray Bey,
Yukarıda bu durumu açıkladığımı düşünüyorum.
Tekrar üzerinden geçmekte fayda var.
Senet veya çeki alan kişi elbette bunları 3.üncü bir kişiye devredebilir veya kendi tahsil yoluna gidebilir. (Görünüşe güven ilkesi )
Diğer tarafdan seneti veren kişide bu işlemler le ilgili bir sözleşme varsa, 3. kişiye karşı herhangi bir itirazda bulunamaz. Fakat İlk seneti alan kişiye karşı bu sözleşmeyi(Sözleşmenin ilgili senet ve çekle açık ilişkisi bulunması şarttır) öne sürerek fazladan ödemiş olduğu tutarların iadesini isteyebilir.

Yargıtay Hukuk Genel Kurulunun E:2003/19-781 K:2003/768 T:17.12.2003 sayılı içtihadı;

?Öncelikle, alacağın dayanağını teşkil eden kambiyo senedinin ve bu senette yer alan malen kaydının hukuksal anlamım irdelemekte yarar vardır.
Bütün mücerret alacaklarda olduğu gibi kambiyo senedi alacağı da kural olarak uygun bir asıl borç ilişkisine, bir illi ilişkiye dayanır. Bir kambiyo senedi düzenleyip veren ve bu senedi alan herkes, bütün hukuki işlemlerin yapılmasına temel teşkil eden bir gayeye ulaşmak istemektedir. İşte bu gaye bir kambiyo senedinde mündemiç hakkın doğumu ve devri açısından hukuki sebebi teşkil eder. Kambiyo senedi düzenlenmesi dolayısıyla ortaya çıkan ilişki "kambiyo ilişkisi" ismiyle anılmaktadır. Kambiyo senedi vermek suretiyle borç altına giren borçlu "kambiyo taahhüdü" nde bulunmuş olur. Kambiyo ilişkisinin altında esas itibariyle bir asıl/temel borç ilişkisi vardır. Kambiyo senedinden kaynaklanan talebin geçerliliği, temel ilişkiden kaynaklanan temel talebin ve bununla ilgili olarak taraflar arasında varılmış amaca ilişkin mutabakatın geçerliliğinden tamamen bağımsızdır. Kambiyo senedinden doğan talep hakkına kambiyo hukuku, temel talebe ise, bu talebin ait olduğu hukuk kuralları uygulanır.

Benim buradan anladığım alacaklı taraf elinde hem senedi(bono veya poliçe) hem de çeki bulundurduğu durumda, sözleşmede sizin belirttiğiniz haller olsa bile iyi niyetli lehdarlar bedelin ödenmesini keşideci ve cirantalardan talep edebileceklerdir.

Diğer taraftan fazladan ödenen tutarın iadesi konusunda sebepsiz zenginleşme davası açılabileceği konusunda ben de sizinle hem fikirim.

koraykarakaya ' Alıntı:
Benim buradan anladığım alacaklı taraf elinde hem senedi(bono veya poliçe) hem de çeki bulundurduğu durumda, sözleşmede sizin belirttiğiniz haller olsa bile iyi niyetli lehdarlar bedelin ödenmesini keşideci ve cirantalardan talep edebileceklerdir.

mohicans ' Alıntı:
Koray Bey,
Senet veya çeki alan kişi elbette bunları 3.üncü bir kişiye devredebilir veya kendi tahsil yoluna gidebilir. (Görünüşe güven ilkesi )

Ben sizin söylediklerinizin tersi bir durum söylemiyorum. Yukarıdaki mesajımda belirttim.

Bu olay ticari hayatın içersinde çok sık raslanan neredeyse " olağan" bir durumdur.
Çünkü senet nerdeyse fiili olarak ödenmemesi normal olan bir ödeme aracıdır. Bunun yanında ise çek daha güçlüdür.
Ticari teamüllere göre senet protesto olduktan sonra tekrar nakte dönüşmesi oldukça uzun zaman alır.
Bu nedenle ticari ilişkilerde (tabi öncelikle güven ilişkisi ) teamüülerde senede karşı çekle ödeme yapmak çok yaygındır.
Olaya salt hukukasal açıdan bakarsak Sn Karakaya haklıdır. Ancak piyasa gerçekleri de ortadadır.
Çünkü ticari ilişki devam etmektedir . mahsuplaşma yapılır.
Ayrıca böyle her çek veya senet için ayrı sözleşme yapıldığını da sanmıyorum. :)

101 B/ 121 A şeklindeki kayıt bence yanlış olur. 121 hesabın kalanı 3.000 TL. elimizdeki senet ise 13.000 TL. o zaman kayıtlar gerçek durumu göstermez.
101 B / 120 A şeklinde kayıt yapılır. 121 hesap için her hangi bir kayıt yapılmaz, ödeme tamamlandığında 120 B/ 121 A yapılması daha uygundur. Yada tutulan senedi teminat gibi düşünüp 120 B/121 A ve ayrıca takip için Nazım Hesaplara kayıt yapılabilir.

Olağan mıdır olağandışı mıdır bilemem ama ben kendi şirketim de böyle bir şeyi asla yapmam, ben yapmaya kalksam şirket avukatları izin vermez zaten :)

mohicans ' Alıntı:
Koray Bey,
Yukarıda bu durumu açıkladığımı düşünüyorum.
Tekrar üzerinden geçmekte fayda var.
Diğer tarafdan seneti veren kişide bu işlemler le ilgili bir sözleşme varsa, 3. kişiye karşı herhangi bir itirazda bulunamaz. Fakat İlk seneti alan kişiye karşı bu sözleşmeyi(Sözleşmenin ilgili senet ve çekle açık ilişkisi bulunması şarttır) öne sürerek fazladan ödemiş olduğu tutarların iadesini isteyebilir.

Sn Mohicans ben de size katılıyorum. zaten yorumumda bunun tersi birşey söylemedim.
Şunu diyorum salt hukuk ayrıdır, ticari hayatın gerçekleri ile her zaman örtüşmez.

koraykarakaya ' Alıntı:
Olağan mıdır olağandışı mıdır bilemem ama ben kendi şirketim de böyle bir şeyi asla yapmam, ben yapmaya kalksam şirket avukatları izin vermez zaten :)

Sizin şirketin avukatları sizin değil de karşı tarafın çıkarlarını mı koruyor sn Karakaya?

Eğer bir ihtilaf ve alacak söz konsu ise ben elimde tutabildğim kadar çok koz (enstrüman ) tutmaya çalışırım.
Çekin tahsil olucağı ne malum?

Kayıt olraka c/h ilişkisi dışına çıkarıp alınan teminatlar yapılması mantıklı olabilir. Başka yollarda bulunur.

Bizim alacaklı değil de borçlu olduğumuz durumları kast etmiştim.